Başbakan Erdoğan, Türklerin yüreğinin her zaman Balkanlar'daki kardeşleriyle bir attığını belirterek "21. yüzyılın dünyasında artık sembollerin çatışmasına yer olamaz. 21. yüzyılın dünyasında artık inançların husumetine yer olamaz" dedi.

Kosova'nın başkenti Priştine'deki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muie Rugova tarafından fahri doktora unvanı verildi.

Kosova Başbakan Haşim Taçi'nin de katıldığı törende konuşan Başbakan Erdoğan, kendisine verilen fahri doktora payesi için Priştine Üniversitesi'ne, rektör ve senato üyelerine şükranlarını bildirdi.

Kosova'nın en önemli ve en eski üniversitesi olan Priştine Üniversitesi'nin, şahsına bu unvanı tevdi etmesinden büyük heyecan ve gurur duyduğunu ifade eden Erdoğan, bağımsızlık ilanının ardından Kosova'yı ziyaret eden ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmanın, eşsiz memnuniyeti içinde olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şunu bilmenizi isterim; Kosova, bizim için uzak bir diyar, uzak bir ülke asla ve asla değildir. Kosova, bizim komşumuzdur, Kosova bizim dostumuzdur, daha ileri gidiyorum Kosova bizim kardeşimizdir. Kosova ile Türkiye'nin kardeşliği hasbelkader bir kardeşlik değil, ortak tarihe, ortak kültüre, ortak değerlere dayanan bir kardeşliktir. Sadece şu kadarını söylemek isterim; Türkiye'nin İstiklal şairi, o muhteşem İstiklal Marşı'nın dizelerini yazan büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy, Kosova kökenlidir, İpek'tendir. Milli Şairimizin babası Mehmet Tahir Efendi Suşitsa köyünde doğmuştu. İşte o büyük şair ve mütefekkirin şu dizelerini burada, Priştine Üniversitesi'nde sizlerle paylaşmak isterim: beni bunlar tabii gerçekten çok duygulandırıyor, çok heyecanlandırıyor.

Ne reng-i muzlime girmiş o yemyeşil Kosova/Şimale doğru bütün pirzerin, ipek, yakova/ Feza-yı mahşere dönmüş gıriv-i matemden/ Hem öyle arsa-i mahşer ki, yok şefaat eden/ Ne bir yaşındaki masum için beşikte hayat/ Ne seksenindeki mazlum için eşikte necat/ O, baltalarla kesiktir, bu, süngülerle delik/ Öbek öbek duruyor, pıhtı pıhtı kanla kemik.

Evet... Şair Mehmet Akif Ersoy, yaklaşık 100 yıl önce Kosova'nın yaşadığı dramı, Kosovalıların acısını işte bu satırlarla dile getiriyor. Sanki 2008 öncesinde olduğu gibi. Ne yazık ki Kosova, geride bıraktığımız 100 yıl içinde de acılar yaşadı. Eğer yaşasaydı, eğer merhum Akif bugünlere erişseydi eminim ki, en az Kosovalılar kadar, sizler kadar bağımsızlığa sevinir, Rabbine şükrederdi. Zira, Türklerin yüreği her zaman Balkanlar'daki kardeşleriyle bir attı.

Kosova acıyı tattığında, aynı şiddette biz de yüreğimizde acı hissettik. Kosova hüzünlendiğinde biz de hüzünlendik. Kosova sevindiğinde sevindik, Kosova coştuğunda biz de coştuk. İşte onun için, Kosova bağımsızlığını ilan ettiğinde ben Bakanlar Kurulumla toplantı halindeydim. Hiç geciktirmeden hemen telefonu aldım, bizler bu sevinci paylaşarak, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdık. Milletimizin bu sevincini, Kosova'yı ilk tanıyan ülkelerden biri olarak somutlaştırdık. Kosova'nın tüm dünya tarafından tanınması için de Türkiye olarak samimi çaba sarfediyor, Kosova'nın refahı, huzuru, istikrarı için kararlı şekilde gayret gösteriyoruz. Ve bu tanınma sürecini desteklemeye de devam ediyoruz."

İKİLİ İLİŞKİLER

Türkiye olarak, tüm Balkan halklarının, dünya refahından hak ettiği payı alabilmesini, küreselleşmenin getirdiği fırsatlardan en üst düzeyde yararlanabilmesini istediklerini dile getiren Erdoğan, "Kosova'nın Avrupa-Atlantik yönelimini ve bu yöndeki çabalarını güçlü şekilde destekliyoruz. Hükümetlerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk ve kardeşlik her geçen gün daha da pekişiyor, daha ileri bir seviyeye ulaşıyor" dedi.

Özellikle askeri, iktisadi ve eğitim gibi alanlarda ilişkilerin giderek derinleştiğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemiz, KFOR ve EULEX'e önemli katkılar yapıyor. Giderek daha çok Türk şirketi Kosova'da yatırım yapıyor, Kosova'nın geleceği için kilit öneme sahip altyapı projelerini hayata geçiriyorlar. Öte yandan, eğitim alanındaki ilişkilerimizin de her geçen gün daha çok geliştiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz.

Eğitim alanındaki yakın ilişkilerin, halklarımızı birbirine daha çok yakınlaştırdığına, iki ülke arasındaki işbirliğine kalıcı katkılarda bulunacağına inanıyoruz. Her yıl yaklaşık 100 Kosovalı öğrenci, ülkemizdeki yükseköğrenim kurumlarında devlet bursu ile lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alıyor. Bunun 100 olması önemli değil, bunu daha da artırılması gerektiğini değerli dostum Taçi'ye de söyledim. Bunu daha da artırmamız her zaman için mümkün. Birçok sivil toplum kuruluşu tarafından sağlanan burslarla bu sayı yaklaşık 400 öğrenciye ulaşıyor."

TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNÜN KATKILARI

Priştine Üniversitesi'nin de Türkiye'de birçok üniversite ile ilişki içinde olmasını, bu vesileyle ülkeler arasındaki öğrenci değişimine değerli katkılarda bulunmasını da çok yararlı, çok isabetli gördüğünü belirten Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üniversitenizdeki Türkoloji bölümü bünyesinde, bizleri birbirimize bağlayan en önemli unsurlardan birini teşkil eden Türk dilinde eğitim verilmesi de yine bizim için özel bir anlam taşıyor. Bu bölüm, iki ülkenin genç nesilleri arasındaki anlayışın gelişmesine değerli katkılar sağlıyor.

Kosova'nın ikinci kamu üniversitesi olan Prizren Üniversitesi'nin kuruluyor olmasından da büyük memnuniyet duyduğumuzu ilave etmek istiyorum.

TİKA aracılığıyla söz konusu üniversitenin hayata geçirilmesine önemli katkılarda bulunduk. Temennimiz, bu üniversitenin Prizren'in çok kültürlü, çok etnili yapısına uygun bir şekilde birçok farklı dilde eğitim vererek, bölgede bir çekim merkezi olmasıdır. Kosova'nın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Kosova'nın sevincini paylaşmaya, bağımsızlık coşkusunu paylaşmaya devam edeceğiz. Priştine Üniversitesi'nin şahsıma tevdi ettiği bu fahri doktora unvanını, kadim Kosova-Türkiye kardeşliğinin bir nişanesi olarak kabul ediyorum."

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda üniversite rektörü, öğretim üyeleri, senatosu ve Başbakan Taci'ye şükranlarını dile getirdi.

DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇİLMEZ

Başbakan Erdoğan, Kosova'daki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanıvekili ve Meclis Başkanı Yakup Krasniçi tarafından kabul edildi.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Krasniçi ve Erdoğan, ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Başbakan Erdoğan, Kosovalı bir gazetecinin, "Kosova'nın kuzeyinde bir egemenlik sorunu var. Sırplar memnun değil. Balkanlar'da sınır değişimi olabilir mi? Türkiye'nin buna etkisi ne olur?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bizde bir söz var; 'Doğmamış çocuğa don biçilmez'. Şimdi ortada böyle bir iddialı tablo söz konusu değil. Bizim önümüze gelmiş böyle bir şey de söz konusu değil. Böyle bir şey önümüze ciddi olarak geldiğinde, biz de şüphesiz ki bu konudaki girişimlerimizi ortaya koyarız, tekliflerimizi bizler de yaparız, atılması gereken adımlar barış adına, bölgenin huzuru adına ne ise bu adımları da atarız. Çünkü artık Kosova'yı da bölgeyi de daha fazla yoracak adımlar öyle zannediyorum ki barış için hayırlı adımlar olmaz."

SULTAN MURAT HÜDAVENDİGAR TÜRBESİ

Erdoğan, TİKA tarafından restore edilen Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi Selamlık Binası'nın kültür evine dönüştürülmesi töreninin ardından, Sultan Murat Türbesini ziyaret etti. Erdoğan, burada Fatiha okudu.

Başbakan Erdoğan, Özbekistan'ın Buhara bölgesinden gelen ve Sultan Birinci Murat Hüdavendigar'ın öldürülmesinin ardından oluşturulan türbede yaklaşık 500 yıldır türbedarlık yapan aileden Saniye Türbedar'ın daveti üzerine, evini ziyaret etti.

KALP HASTANESİ AÇILIŞINI YAPTI

Erdoğan, Türk girişimcilerinin yaptırdığı İnternational Medicine Kalp Hastanesinin açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan, hastanesinin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Bu bir ilk, ilk adım. Devamında çok daha farklı girişimler olacaktır'' dedi.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, hastanenin açılış töreninde İlir ve Seyhan Gaşi çiftinin ''Tayyip'' adlı çocuğunu sevdi.

AA