Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Gelişen ekonomsine paralel olarak Çin'in askeri gücü ve etkisi de artıyor. Bunun en somut işareti de Pekin'in uzun yıllardır uğraş verdiği uçak gemisi sahibi olma isteğiydi. Çin bu amacına artık ulaştı.

Ukrayna'dan, motorları, silahları ve navigasyon sistemleri çıkartılmış olarak satın alınan ve Boğazlar'dan geçerek Çin'e giden Varyag adlı uçak gemisi, 'Liaoning' adıyla geçtiğimiz ay demir almış ve açık denizde eğitime başlamıştı. Şimdi de Çin jetlerinin uçak gemisindeki eğitimlerine ait fotoğraflar yayınlandı.

TEĞET GEÇME EĞİTİMİ
Shenyang J-15 savaş uçakları ile yapılan eğitimler şimdilik 'touch and go' manevraları ile sınırlı. Bir uçağın durmadan ya da pisti terk etmeden iniş-kalkışı anlamına gelen bu eğitimler, uçak gemisinde görevlendirilecek pilotların tam anlamıyla hazır olmalarında sondan bir önceki adım olarak nitelendiriliyor.

Uçak gemisinden fırlatılma ve hareket halindeki platforma inme eğitimi de tamamlandığında, Çinli pilotlar tam zamanlı görevlerine başlayacaklar.

Jetlerin yanı sıra, Çin yapımı Z-8 helikopterleri de uçak gemisine iniş kalkış eğitimlerine başladı.

UÇAN KÖPEKBALIĞI         
2000 kişilik mürettabatı bulunan Liaoning uçak gemisinde 30 kadar J-15 jeti görev yapacak. Rus Su-33 savaş jeti temel alınarak geliştirilen J-15 jetleri 'Uçan Köpekbalığı' adıyla da anılıyor. Uçan Köpekbalıkları, Amerikan rakipleri olan F/A 18'lerden yüzde 10 daha güçlü motorlara sahip. Gelişmiş navigasyon sistemleri ile donatılan J-15 ilk uçuşunu Ağustos 2009'da yapmıştı.