Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehri Yarkent ilçesine bağlı Alışkı ve Handi köylerine Çin askerleri tarafından baskın yapıldı. Bölgeye önce hava operasyonu düzenleyen Çin askerlerinin önceki gün de sabah saatlerinde tanklarla bu iki köye girdikleri belirtildi. Çin askerlerinin saldırılarında yüzlerce Uygur Türkü'nün öldürüldüğü bildiriliyor.

DÜNYA İLE İLETİŞİMİ KESTİLER

Handi ve Alışkı köyüne tanklarla giren Çin askerlerinin bütün iletişim kanallarını engelledikleri, yerli ve yabancı medya mensuplarının köylere sokulmadığı bildiriliyor. Bölgedeki internet ve telefon hatlarının da kesildiği ifade ediliyor.

Bombardımandan sağ kurtulanların Çin askerlerinden kaçmaya çalıştıkları belirtiliyor. Doğu Türkistan olağanüstü savaş bölgesi ilan edilmesi yönünde çağrılar var.

YARKENT'TE OPERASYON DEVAM EDİYOR

Yarkent ilçesinde Ramazan Bayramı'nın ilk günü Çin polis ve askerleri tarafından başlatılan operasyon devam ediyor. Kuveyt Haber Ajansı'nın (KUNA) haberine göre, ilçedeki gençler tutuklanıyor. Yerli halkın sokağa çıkması yasaklanıyor.

DİNİ BASKILAR ARTIYOR

Son zamanlarda Çin, Doğu Türkistan’da dini baskıları artırdı. Müslümanlara dini vecibelerini yerine getirmeye izin vermezken, özellikle oruç tutmayı, namaz kılmayı yasakladı. Uygur erkeklerini sakal bırakması ve kadınların başörtü takması yasaklandı. Tesettürlü kadınlara, tesettürlerini açmaları için baskı yapılıyor, kabul etmeyenler para cezası ve hapse atılma cezalarına çarpıtılıyor.

CAMİYE GİTMEK YASAK

Uygur halkı, geleneklerini, dillerini ve dinlerini yaşayamamaktan şikayetçi. Bir önceki yıl olduğu gibi geçtiğimiz Ramazan ayında oruç yasağıyla yeniden gündeme gelen baskılar namaz ibadeti için de geçerli. Seyahat özgürlüğü olmadığı için pasaport alamayan Müslümanlar hacca da gidemiyor.

ZORLA KÜRTAJ YAPTIRILIYOR

Doğu Türkistan’da 1985 yılından bu yana geçerli olan uygulamaya göre şehirde yaşayanlara bir çocuk, kırsalda yaşayanlara iki çocuk sahibi olma kotası konulmuş durumda. Yasağa uymadığı gerekçesiyle doğumuna kısa süre kalan kadınlara bile zorla kürtaj yaptırıldığı bölgeden gelen haberler arasında.