Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK),taarruz ve taktik keşif helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere projelendirilen ve TAI-TUSAŞ tesislerinde üretilen ATAK helikopteri, Bell-Cobra ve Boeing-Apache helikopterleri gibi dünya devleriyle yarışıyor. ATAK helikopteri, Güney Kore tarafından 36 savaş helikopteri alımı için açılan ''ihaleye katılması uygun'' bulunan üç savaş helikopterinden biri oldu.
Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kara havacılık sistemlerini güçlendirmeyi amaçlayan Güney Kore, bu yıl 36 taarruz helikopteri alacak. Satın alacağı helikopterler için firmalardan teklif toplayan Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilileri, bu çerçevede, ATAK helikopteri için TAI'den de teklif aldı. ATAK helikopteri için Türkiye'ye gelen Güney Kore'li uzmanlar, 3 hafta süren inceleme ve testlerin ardından ATAK'a geçer not verdi. Bunun üzerine, Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilileri, ATAK helikopterinin ihaleye katılmasına yeşil ışık yaktı. İhalede, sadece T129-ATAK helikopteri ile TAI, Cobra ile Bell, Apache helikopterleri ile Boeing yer alacak.

EN ETKİN TAARRUZ HELİKOPTERİ
Dünyada kendi sınıfındaki ''en etkin taarruz helikopteri'' olma unvanına sahip T129 ATAK helikopterinin, ağır silah yükü ile zorlayıcı ''sıcak hava-yüksek irtifa'' görevleri için optimize edilmiş iki tipi bulunuyor. Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar 70 mm güdümlü/güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılan ATAK helikopteri, çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleriyle entegre edildi. ATAK helikopteri, aynı anda 8 adet UMTAS, 12 adet CIRIT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor. TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk ATAK helikopteri prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011'de gerçekleştirdi. İtalya'da 3 adet ve Türkiye'de 2 adet prototip ile testleri devam ediyor.

1881 -
1938