Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Borsa Fenerbahçe'den dev satış - Borsa Haberleri

    HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

    Fenerbahçe, borsadaki şirketinin yüzde 13.8'ini satmaya hazırlanıyor. Fenerbahçe, 25 milyon TL olan sermayesini ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak 29 milyon TL'ye çıkaracak ve ihraç edilecek 4 milyon TL nominal değerli hisseleri 41.14 TL fiyatla satacak. Yani Fenerbahçe sermaye artırımıyla çıkaracağı 4 milyon TL nominal değerli hisselerin satışından 164 milyon 560 bin TL gelir elde edecek.

    Sermaye artırımı sonrasında Kulübün şirketteki payı yüzde 79.4'ten yüzde 68.45'e gerileyecek. Şirket sermaye artırımından elde edeceği gelirin 103 milyon 420 bin TL'lik kısmını 1 Mart 2016'da vadesi dolacak olan tahvil anapara ve faizinin ödenmesinde, geri kalan tutar ise net işletme sermaye ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak.

    KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI

    Şirketten KAP'a yapılan açıklama şöyle;

    "Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi'nin (Şirket) sermayesinin 25.000.000-TL'den 29.000.000-TL'na artırılması dolayısıyla, ihraç edilecek toplam 4.000.000-TL nominal değerli payların, ortakların rüçhan haklarının kısıtlanması suretiyle, tahsisli olarak 1 TL nominal değerli pay için 41,14 TL fiyatla Kurumumuz aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında satılacaktır.

    Bu çerçevede satışa konu paylar, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ("MKK") nezdinde, "Borsa'da işlem gören nitelikte" ihraç edilecektir.

    Söz konusu işlemde beher pay bedeli, başvuru tarihi itibariyle başvuru tarihinden önceki iş gününden başlamak üzere geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama fiyatlar alınarak belirlenmiştir.

    Alıcı ve satıcı taraflar, takas işlemini Borsa dışında gerçekleştireceklerdir. Borsa dışında gerçekleştirilecek takas işlemi için satıcı tarafça imzalanan ibraname ilişikte sunulmuştur.

    Satışa konu paylar üzerinde devir veya satışı engelleyici rehin, haciz, teminat v.b. herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

    Söz konusu işlemin Borsanız Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları kapsamında gerçekleştirilmesi hususunu değerlendirmelerinize sunarız."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ