Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Grev bitti fiyatlar dibe oturdu - Enerji Haberleri

    Ham petrol fiyatları Kuveyt'te petrol işçilerinin grevlerini sonlandırması ve ABD'de stokların geçen hafta yükseldiğini gösteren verilerin ardından sert düştü.

    Kuveyt'tekigrev nedeniyle petrol üretimi günlük3 milyon varilden 1.1 milyon varile kadar düşmüştü. Grevin son günü olan Kuveyt'te petrol üretimi1.5 milyon varil olarak gerçekleşti.

    Bu gecegelen haberin ardından üretim artışına bağlı olarak Brent ham petrolün varil fiyatı yüzde 2,5 düşerek 42,93 dolara gerilerken, ABD türü ham petrolünün varil fiyatı da yüzde 2,8'lik kayıpla 40 doların altına indi.

    Kuveyt'te dün gece saatlerinde işçi sendikasının yaptığı bir açıklamada Pazar günü başlayan ve ülkenin petrol üretimini neredeyse yarı yarıya indiren petrol ve doğalgaz sektöründeki greve son verildiği duyuruldu.

    TWİTTER'DANDUYURDULAR

    Petrol ve Petrokimya Sanayileri Çalışanları Konfederasyonu tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, "Öncelikle genel grevin sonlandırılması ve bütün petrol sektörü çalışanlarının 20 Nisan 2016 Çarşamba günü sabah saat 07.00 itibarıyla işyerlerinde işbaşı yapmaları" kararının alındığı belirtildi.

    DOHA'DAANLAŞMAYA SUUDİ PRENS ENGEL OLDU

    Suudi Arabistan’ın 30 yaşındaki veliaht prensi ve ülkenin en genç Savunma Bakanı Muhammed Bin Salman’ın unvanları arasına bir yenisi daha ekleniyor: Petrol piyasasının yeni patronu. Businessht.com'un haberine göre, Petrol fiyatlarındaki rekor düşüşün önüne geçmek için üretimi dondurmayı görüşmek üzere Doha’da gerçekleşen petrol devleri zirvesinden bazı kaynaklara göre Suudi prens nedeniyle bir sonuç çıkmadı.

    Zirve öncesi İran’ın petrol üretimini dondurmadığı sürece kendilerinin de bu yolu tercih etmeyeceklerini açıklayan Salman, Financial Times’ın haberine göre, görüşmeye saatler kala delegelerini arayarak toplantıdan ayrılmalarını emretti. Oysa ki Petrol Bakanı Ali El Naimi önderliğindeki Suudi Arabistan heyeti anlaşma için kapıyı açık bırakmıştı.

    80 yaşındaki Bakan Naimi, yaklaşık 20 yıldır devam eden görevi boyunca ülkesinin “dünyanın en büyük ihracatçısı” konumunu ve “güvenilir tedarikçi” itibarını bozmayacak politikalar izledi. Salman’a göre petrol uzlaşmasında daha ılımlı tavır sergileyen Naimi’nin rolünde çok büyük bir değişiklik henüz olmasa da İran ikna edilmedikçe Suudilerin topa girmeyeceği kesinlik kazandı.

    “EĞER İSTERSEK PİYASAYI YIKIMA UĞRATABİLİRİZ”

    Genç prens Salman, 17 Nisan’daki Doha zirvesinden bir gün önce Bloomberg’e yaptığı açıklamada “eğer isterlerse” petrol üretimini günlük bir milyon varil artıracaklarını söylemiş, İran ve diğer üretici ülkelerin petrol üretimini dondurma kararını kabul etmemesi halide, kendi üretimlerini dondurmayacaklarını yinelemişti. Salman, “Eğer talepten daha fazla petrol üretirsek, birçok piyasayı yıkıma uğratabiliriz. Bu yüzden biz arz ve talebe bakıyoruz ve aldığımız talebe göre üretim yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

    Yıllar sonra yaptırım yükünü omuzlarından atan ve piyasadaki payını tekrar yakalamak için petrol üretimini artıracağını açıklayan İran, Doha’daki toplantıya da katılmadı.

    DOHA'DA NELER OLMUŞTU?

    Petrol üreten ülkeler, üretimi dondurup fiyat istikrarı sağlama konusunu görüşmek üzere geçtiğimiz pazar günü Katar’da toplandı. Görüşmelere katılmayan İran, oybirliği gerektiren anlaşmanın hayata geçmesine engel oldu.

    Dünya petrol piyasasında söz sahibi ülkeler, petrol üretim seviyesini ve fiyatları dondurup dondurmamayı görüşmek için Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelmişti. Ancak toplantılara katılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve OPEC harici petrol üreticisu ülkeler, Aralık 2015’te de olduğu gibi yine uzlaşamadı.

    Masada bulunan anlaşma metninde, OPEC tarafından yapılan üretim seviyesinin ocak ayında bulunan 32 milyon varil düzeyinde tutulması ve bu kararın ekim ayına kadar sürdürülmesi yazıyordu. Üretici ülkeler, üretimin dondurulması halinde petrol fiyatlarında orta ve uzun vadede istikrarın geri döneceğini düşünüyor. Suudi Arabistan, anlaşmanın yürürlüğe girmesi için tüm OPEC üyeleri tarafından onaylanması konusunda ısrar etti. Ancak İran’ın üretim dondurma fikrine sıcak bakmaması ve bu nedenle görüşmelere temsilci göndermemesi, anlaşmanın hayata geçmesini engelledi. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, anlaşmaya ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ