Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Türkiye ve Azerbaycan'dan "lavaş" için ortak proje - İş-Yaşam Haberleri

    KültürveTurizmBakanıÖmerÇelik, "TürkiyeKültürHaftası" açılış etkinliğine katılmakvetemaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da mevkidaşı Ebülfes Garayev'le görüştü.

    Bakanlıkta düzenlenen görüşmede konuşanÇelik, AzerbaycanveTürkiye'nin ortak tarihine vurgu yaparak iki ülkenin geleceğe bakışının da ortak olduğunu belirtti.

    Azerbaycanlı mevkidaşıyla anlaşamadıkları hiçbir konunun olmadığınıveher görüşmede anlaştıkları konuların daha da arttığını ifade edenÇelik, iki ülke arasında ekonomikvesiyasi konularda çok büyük gelişmeler elde edildiğini,kültürel konulardaki ilişkilerin de daha ileriye taşınmasının önemine işaret etti.

    "LAVAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE PEK ÇOK DOSYAYI ORTAK OLARAK VERECEĞİZ"

    Görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunanÇelik, Azerbaycan'la çok önemli projeler yapacaklarını söyleyerek şu bilgileriverdi:

    "Lavaşbaşta olmak üzere pek çok dosyayı UNESCO Somut OlmayanKültürel Miras Listesi'ne ortak dosya olarakvereceğiz. Köroğlu konusunda da ortak dosya çalışmamız var. Birikültür, diğeriturizmsürekli çalışan iki komite kuracağız. Bu komiteler altı ayda bir bakan yardımcıları başkanlığında bir araya gelecekler. Biz de senede bir kez bir araya gelerek onların çalışmalarını gözden geçireceğiz. Tarihi İpekyoluveDede Korkut'un tarihi mirasının canlandırılması konusunda ortak projeler yapacağız."

    İki ülke arasında gerçekleştirilen enerji projeleri konusunda da önemli kararlar aldıklarını bildiren BakanÇelik, "Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru HattıveTANAP gibi projeler üzerindekültürel projeler gerçekleştireceğiz. Enerji projelerimizekültürel boyut kazandıracağız. Ayrıca karşılıklı olarak yapılankültürhaftalarının da sürelerini artıracağız" dedi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ