Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün alınacak kararlarda ne olursa olsun ekonomide tahribat olmaması hususunun dikkate alınacağını, ekonominin önceliklendirileceğini söyledi.

Şimşek, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bugün alınacak kararlar ne olursa olsun ekonomide tahribat olmaması hususu dikkate alınacak, ekonomi önceliklendirilecek" dedi.

BİR AÇIKLAMA DA TWİTTER'DAN

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Alınacak kararlar piyasa dostu olacak, yapısal reformlar önceliklendirilecektir. Hedef kalıcı bir şekilde ihanet şebekesinin çökertilmesidir." ifadelerini kullandı.

 

MEHMET ŞİMŞEK ÇİN'E GİDİYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 23-24 Temmuz'da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Çengdu şehrinde düzenlenecek "G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı"na katılacak.

Şimşek'in makamından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Antalya G20 Liderler Zirvesi’nin başarıyla tamamlanmasının ardından 1 Aralık 2015'de G20 Dönem Başkanlığını Çin Halk Cumhuriyeti'ne devrettiği hatırlatıldı.

Çin'in G20 Dönem Başkanlığı kapsamında bu yıl düzenlenecek toplantılara Türkiye'nin bir önceki dönem başkanı sıfatıyla G20 "Üçlü Yapı" (Troyka) üyesi olarak katılım sağladığına işaret edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"G20’nin bu yıl Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları düzeyinde yapılacak son toplantısında, küresel ekonomi, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme çerçevesi, yatırım ve altyapı, uluslararası finansal mimari, finansal düzenlemeler, uluslararası vergi konuları, terörizmin finansmanı ile mücadele, yeşil finansman ve iklim değişikliğinin finansmanı başlıkları 7 farklı oturumda ele alınacak. Şimşek, G20 Bakanlar Toplantısı’nın resmi programının yanı sıra, Çin G20 Dönem Başkanlığı ve bir sonraki G20 Dönem Başkanı Almanya iş birliğinde düzenlenen G20 Vergi Politikaları Sempozyumuna panelist olarak iştirak edecek ve muhatapları ile bir dizi ikili görüşme gerçekleştirecek."