Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Başbakan Binali Yıldırım: Asgari ücrette vergiden bir kayıp olmayacak - İş-Yaşam Haberleri

    Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Genç İş adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti.

    Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu heyetini kabul etti. Yıldırım, kabul sonrası yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanımızla görüşmemiz uzun sürdü. O yüzden sizi beklettik, hakkınızı helal edin. Türkiye'nin ilk işadamları konfederasyonu olarak, bugüne kadar takdire şayan çalışmalar yapıyorsunuz, ülkemize hizmet ediyorsunuz. 8 federasyon, 72 dernek ve 500 farklı dalda ve meslekte 10 bin üyeyle Türkiye'nin değerine değer katıyor ve ülkemizin gücüne güç katıyorsunuz. Yaptınız yatırım, sağladığınız istihdam için milletimiz adına sizlere, bütün mensuplarınıza teşekkür ediyorum. Sizlerin dünya pazarlarıyla entegrasyonu derinleştikçe, sanayi dönüşümümüz çok daha kolaylaşıyor, girişimciler kazanıyor, ülke kazanıyor. Siz de iyi biliyorsunuz ki 2002 yılı Türkiye'nin aslında bir çöküşünün yaşandığı yıldır..Türkiye elindeki bütün kazanımlarını kaybedip tekrar sıfırdan başlamak mecburiyetinde kaldı. Ak günlere hasret kalan millet, 3 Kasım 2002'de artık 'yeter' dedi, geleceğine yön çizdi" ifadelerini kullandı.

    Çankaya Köşkü'nde konuşan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları;

    "Dizlerinin üzerine çökmüş bir Türkiye'yi dünyanın 16., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline dönüştürdük. Artık dünyada çapında ekonomik başarılar elde ederek şirketleriyle sektörleriyle gündem belirleyen bir Türkiye'den bahsediyoruz. İşte bugün yıllardır devame den Suriye'de akan kanı durduracak önemli bir ateşkese Rusya Federasyonu ile birlikte imza koyduk. Ümit ederiz ki bugüne kadar yaşanan acıların son bulmasıiçin önemli bir başlangıç olur"

    REKLAM

    "Küresel daralma söz konusu. Küresel daralmada mevcut refahın korunmasını bile bazı ülkelerde tehlikeye atıyor. Yani zenginleşme yerine fakirleşme riskini de ortaya çıkartıyor. Bütün bu unsurlara rağmen Türkiye, bütün olumsuzluklara rağmen küresel olumsuzluklar, bölgede yaşanan istikrarsızlıklar, hepsini bir araya gelmişolmasına rağmensağlam duruşunu muhafaza ediyor.2008 krizinde küresel ortamların üzerinde bir büyüme yakalayarak bugünlere geldi. Hatırlayın o günlerde dünya büyük bir kriz yaşadı. Biz de nasibimizi aldık ancak toparlanmamız 1 yıl bile sürmedi. 2009'unyarısında kötüleşme gördük ve süratla krizden çıkarak büyüme oranlarımızı yıllık ortalamanın üzerine çıkarmayı başardık"

    "410 BİNVATANDAŞIMIZA İŞ SAĞLADIK"

    "Dünya ekonomisindedaralma var. Amerikan seçimleriyle beraber özellikle gelişmekte olan ülkelerde başlayan oynaklık var kurlarda. Bütün bunlara rağmen Türkiye bu yıl sonunu istediği büyüme oranıyla kapatamayacak. İlk yarı iyi olmasına rağmen üçüncü çeyrekte geçirdiğimiz o darbe girişimi, o alçak girişim ve sonrasında küresel piyasalarda yaşanan sorunlar sebebiyle büyüme oranımız beklediğimizin altındadır. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen biz bu seneiçerisinde şu tarihe kadar 410 bin vatandaşımıza iş sağladık. 14 yıllık hizmetlerimizin getirdiği altyapı kazanımları, reform uygulamalarımız sayesinde bugün siz değerli genç işadamlarımızküresel pazarın oyuncuları haline geldiniz."

    "YAPTIKLARININ HESABINI VERECEKLER"

    "Bazıları 2017'deTürkiye için kötümser bir senaryo piyasaya sürdüler. Ekonomi sorunları derinleşecek. kriz devam edecek gibi maksatlı, algı oluşturmaya yönelik ciddi bir faaliyet var. Bu faaliyetlerin tesadüfi olmadığın bilmenizi isterim. 15 Temmuz'daki alçaklar amaçlarına erişemeyince bu sefer garip gurabadan çalıp çırptıkları paraları lobi şirketlerine aktararak Türkiye'nin imajını nasıl bozarız, ekonomisine nasıl zarar veririz bunun gayreti içerisindeler.Bunun için muazzam bir çalışmayapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. O paralar da bitecek. Haydan gelen huya gider. Bu paraların da suyu çekecek. Sonra yaptıklarının hesabını verecekler. Zannetmesinler ki yaptıkları yanlarına kar kalacak. Bu şehitlerin, gazilerin hesabını soracağız. Bu millet bizden bunu bekliyor"

    "2017 İYİ GELECEK"

    "2017'nin huzur ve kardeşlik getirmesini niyaz ediyorum. 2017'de Türkiye bir yatırım yılı olacak. Biz zaten 65. hükümet olarak bunun kararını verdik, o yüzden de bütçede yatırımları yüzde 30'a yakın oranda arttırdık. Kamu yatırımlarını. Kamu yatırımlarıyla yetinecek değiliz. Asıl Türkiye'yi bir adım öne geçirecek sizlerin yapacağı işler. Onun için sayın cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi planlarınızı, hedeflerinizi asla ertelemeyin. 2017 iyi gelecek. 2017 her bakımdan ülkemiz için daha güzel günleri birlikte yaşayacağımız yıl olacak"

    "PİYASADA NAKİT SIKIŞIKLIĞI VAR"

    "Biz geçtiğimiz yıl olumsuzlukları yaşamamıza rağmen ekonominin ihtiyacı olan reformları iç gecikmeden aldık. En son aldığımız ekonomik tedbirler zannediyorum 8 Aralık.Bunlarabaktığımız zaman ne yapmak istediğimizi gördünüz. Orada yaptığımız şu. Bir kerepiyasada nakit sıkışıklığı var. Piyasa dönmüyor diye laflar ediliyor. Bakıyoruz arka planında yeniden yapılandırma ihtiyacıpiyasada 40 milyar lira. O kadarlık tedbire lüzum yok."

    "YENİ BİR KREDİ HACMİ OLUŞTURDUK"

    "Öyle bir tedbir getirelim ki bugünün ihtiyacını değil önümüzdeki yılların ihtiyacını tahmin ederek piyasanıngenişleyeceği, iş yapma kabliyetinin artacağı tedbir alalım. Bu ne olmalı?Yeni bir kredi hacmi oluşturduk. Toplamtutarı 250 milyarlira. Nasıl olacak?İhracatlara teminatı yüzde 100 devlet, kobilere yüzde 90, diğer ticari faaliyetlerde de yüzde 85'ini devlet üstlenecek ve ihtiyacınız olan bu nakit karşılanmış olacak. Burada tabi zannediyorum 3 yıllığına. 1 yıl ödemesiz, 2 yıl ödemeli, 3 yıl vadeli bir kaynak. Bunu değerlendireceksiniz. İşi mi büyütmek istiyorsunuz, sıkışıklığınızı mı gidermek istiyorsunuz, ne yapacaksınız bütün bunu BaşbakanYardımcımız Nurettin beyin koordinesiyle çalışılıyor"

    "ASGARİ ÜCRETTE VERGİDEN KAYIP OLMAYACAK"

    "Asgari ücret yeni yılda bin 404 lira olarak belirlendi ve bakanımız tarafından açıklandı.Orada bir yola gittik. Yılın yarısında şu kadar verelim yerine yıl boyunca geçerli bir rakamda mutabık kaldık ve açıkladık. Ama bunu yaparken 2 tane güzellik yaptık. Birisi geçen yıl olduğu gibi bu sene de işverenin prim yüküne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sizin bu asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bunun devlete karşılılığı 10 milyar lira. Bu iş için ayırdık.Bununla da yetinmedik yılın vergi diliminden dolayı senenin son 3 ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu da karşılamaya karar verdik. Bin 404 lira Ocak'ta da aynı olacak, Aralık'ta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak. O farkı biz MaliyeBakanlığı marifetiyle karşılayacağız."

    "GENÇLER ÜLKENİN TEMİNATIDIR"

    "Bunlar sosyal devlet olmanın gereği şeyler. Bizim ülkemiz mutlaküstünlüğü olan bir ülke değil. Doğalgazınınz olur, petrolunuz olur mutlak üstünlüğünüzdür. Mukayeseli üstünlüğümüz var o da coğrafya. Sizlersiniz, gençler. Genç girişimci en büyük kaynaktır. Petrol biter, tükenir, fiyat inlersiniz, fiyat çıkar başkaları zarar görür. Ama genç insan, genç nüfus, ülkenin geleceğinin teminatıdır"

    "TÜRKİYE BUNDANSONRA AKILTERİNE YATIRIM YAPACAK"

    "Yetkin ve yeterli olduğumuz alanlarda kendi ürünlerimizi tercih etmeliyiz.Bir belediye başkanı bana yaptığı taşları gösteriyor 'Bak ne kadar güzel olmuş değil mi?' diyor. Nereden aldın dedim, Çin'den almış. Hiç güzel olmamış dedim. Pahalı olsun ama bizim olsun kardeşim. Üdüleceksek kendi insanımıza. Para burada kalsın. Pahalıalalım. Bizi aldatmış diye düşünüyorsanız öyle düşünmeyin. Para burada kaldıysa o aldatılmak demek değildir. Bunu yaparken rekabet edebilecek kapasiteye de rakiplerimizle dünyayla altyapıyı da yapalım. ARGE çalışmalarına özen gösterelim. Patent üretelim. Yeni patent yasası birçok imkan sunuyor.Harcı alem işleri herkes yapıyor. Herkesin yaptığı işi yaparsanız orada bir adım öne geçemezsiniz. Bir adım öne geçmenin yolu akıl teriyle alın terini birleştirmek. Türkiye bundan sonra akıl terine yatırım yapacak"

    "EKONOMİ DİMDİK AYAKTA"

    "Daha çok gayret, araştırma, geliştirme, patent ve sonunda mukayeseli üstünlüğümüzü sağlamış olacağız ve dolayısıyla bunu da ülkede refaha, milli servetedönüştürmeyi başarmış olacağız. Ekonomimiz üzerine ileri geri söylenen lafların kıymeti harbiyesi yoktur. Ekonomi dimdik ayakta, her şeyiyle tıkır tıkır işliyor. Dünya kasıp kavrulmasına rağmen, bölgede her tarafta istikrarsızlık olmasına rağmen. Ama Türk insanı yeni alanlar buluyor, yeni pazarlar buluyor ve bir çözüm, bir kapı kapanıyor, başka bir kapı açılıyor.Yeter ki mücadele ruhumuzu kaybetmeyelim. Sizde de bu enerji var, heyecan var. Onun için petrolün ne kıymeti var. Önemli olan akıldır. Akıl olan yerde her şey olur"

    "AMERİKA'YA YAKIŞMIYOR"

    "Güney komşularımızdaki otorite boşluğu ve iç karışıklıklardan dolayı türeyen çeşitçeşit terör örgütleri var. DEAŞ'ı var, YPG'si var, PYD'si var, PKK'sı var üstüne üstlük bir de FETÖ belası var. Bunların hepsiyle mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. 80milyon vatandaşımız bizle beraber zerre kadar terörle mücadeleye kafa karışıklığı yok. Milletin desteği ile bu belayı da def edeceğiz. İçeridekırsalda zaten büyük oranda kontrol altına alındı. Ama maalesef dışarıdanSuriye'den ve Irak'ta bazı dostlarımız terörle mücadele edceğiz diye başkateröristlerin immetine tamah ediyor. Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütü ortadan kaldırılabilir mi? Öbür ejderhayı yok ettin, yarattığını ne yapacaksın? Başka bir örgüt mü icat edeceksin? Akla ziyan bir iş.Defalarca söylüyoruz bu yanlış iştir. YeniAmerikan yönetimi buradaTürkiye'nin müttefikliğinin değerini daha iyi anlar. Çapulcularla iş tutmaktan vazgeçer. Amerika'ya yakışmıyor."

    "AKLINIZI BAŞINIZA ALIN"

    "Bugün Irak Türkiye'yi daha iyi anlıyor ve ortak hedefin PKK olduğu, DEAŞ olduğu, terör olduğukonusunda hiçbir görüş ayrılığımızyok. Diğer ülkelerle de düzelteceğiz. Bölgenin huzura ihtiyacı var. Kardeşliğe, kalkınmaya ihtiyacı var. Biz Kürtler, Türkler, Araplar, hangi mezhepolursa olsun insan bizim inancımız bir insanı yaşatmak, cihanı yaştmakla eş değerdir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyor. Dolayısıyla bizim bundan başka amacımız yok. Kardeşim aklınızı başınıza alın, Kürt, Türk kardeş, bunları birbirine düşürmek isteyen de kalleştir. Bu kalleş de PKK'dır. Bunların Kürt-Türk diye bir derdi yok. Sorun Kürtlerin de Türklerin de geleceğine ipotek koyan bi alçak terör örgütüdür. Bu sorunu da memleketin gündeminden çıkartacağız. Kürtlerin de devletin arasına bu alçakların girmesine izin vermeyeceğiz."

    "BU MİLLET DİZE GELMEZ"

    "İnsanlar nereye giderseniz gidin ay yıldız bayrağını eline alıyor ve sokaklarda milletiylegurur duyduğunu haykırıyor. Çok değil birkaç sene önce siyasi parti liderlerinin bazıları yanlışlıkla gittiler bölgeye, bayrağı cebine sokarak gezdiler sokaklarda. Nereden nereye. O bayrakinmez, bu ezanlar dinmez. Bu millet de dize gelmez. Herkes aklını başına alsın. Bizim durup dururken kimseyi kırıp dökmeye falan niyetimiz yok. Bizim niyetimiz belli.Bölgede barış, kardeşlik, huzur, birlik beraberlik, ülkemizde de gelecek hedeflere emin adımlarla gitmek. Bunun için gayret gösteriyoruz."

    "AVRUPA ENİNDE SONUNDA BU GERÇEĞİ GÖRECEK"

    "Silah alsınlar, mühimmat alsınlar, gençleri dağa çıkarsınlar. Öyle yağma yok.Bunlara dur dedik. Avrupalı dostlarımıza bir çift lafımız var. Siz bu örgütün yanında duranlarla iş tutarsanız, Türkiye'den şikayet etmeyehakkınız yok.Türkiye, muhattap istiyor. Avrupa'yı, terör gruplarını değil. Kendisinin muhattap almasını istiyor. Avrupa eninde sonunda bu gerçeği görecek. Koruyup kolladıkları terör örgütünün uzantıları bir gün onların da başınıağrıtacak.Canını acıtacak. Bunu istiyoruz ki bugün anlasınlar. Anlamazlarsa kendileri bilecek. Kendi düşen ağlamaz."

    "HER ŞEY İLK ADIMLA BAŞLIYOR"

    "Anayasa değişikliğinde de basamak metodunu uyguluyoruz. Adım ama önemli bir adım. Her şey ilk adımla başlıyor biliyosunuz. Bu adım sağlam bir adım. Bu adım da MHP ile beraber, anayasada yönetim sisteminin değişikliği ile ilgili, bir çalışma yaptık. VeMeclis'te görüşülüyor. Komisyonda da görüşmeler devam ediyor. Komisyon aşaması bitince Genel Kurul olacak. Orada da olumlu sonuçlanacak inşallah ve milletin önüne getireceğiz."

    "BEN İNŞAATÇIYIM, AMELEYİM"

    "Gelecek de ne gelecek merak ediyorsunuz. Bunlar konuşuluyor. Herkes uzman oldu. Ben uzman değilim. Ben inşaatçıyım. Ameleyim. Ben memleketin mimarıyla uğraşırım. Bakın gidin, 14 sene boyunca elimizin değmediği vatan toprağı kalmadı. Her tarafa yollar yaptık, köprüler, viyadükler yaptık. Nasıl yaptık? Mlilete güvendiğimiz için yaptık. Bu millet arkamızda olduğu için bunları yaptık. Güven ve istikrar olmasaydı bunları yapabilri miydik? 1950'den 2002'ye kaçhükümet değişmiş. Hesap ettiniz mi? 47 tane. Normal şartlarda 17 hükümet olması lazımdı. Maalesef ortalama bir hükümetin ömrü 16 ay. 16 ayda ne olur?"

    "YÜRÜTME GÜÇLENDİRİLİYOR"

    "Bu sistem zaman ekonomisini getiriyor. İki seçim arasında kesintisiz icraatı getiriyor. Eften püften sebeple seçim kararı alan millet dersini verir. Sistem istikrar getiriyor. Sistem güven getiriyor. Sistemhızlı iş yapma imkanı getiriyor. cumhurbaşkanı ihtiyacı olan kararları kendi alacak. Kanun yapılacaksa yine Meclis yapılacak. Bir vilayet kurulacak, bunu Meclis yapacak. Vergi konacak, vergiler düşürülecek, vergi kaldırılacak bunu Meclis yapılacak. Bir vergi oranının aşağı yukarı çekilme işi Cumhurbaşkanı kararname ile yapabilecek. Örnekler çok. Burada başka ne değişiklik var? Burada değişiklik yürütme, güçlendiriliyor, Meclis de yasama anlamında daha güçlü hale geliyor. Yürütme Cumhurbaşkanlığı bütçe kanunu dışında tasarı teklif edemiyor. Meclis'e sunamıyor. Meclis'te kanunları milletvekilleri yapıyor. Bugün de o imkan var gibi gözüküyor ama kanunları yapan iktidar partisidir."

    "SEÇİLME YAŞI 18'E DÜŞÜYOR"

    "HSYK ile ilgili bir düzenleme var. Bu düzenlemenin esası da hakimleri yarıştırmaktan vazgeçiyor.Bir kısmını yüksek yargıdan, bir kısmını akademik çevrelerden, bir kısmını piyasadan Meclis veCumhurbaşkanı seçiyor. Çoğunluğunu Meclis seçiyor. Bu şekilde yargının bağımsızlığı ile ilgili iddialar da böylece ortadan kalkmış oluyor. Yargı mensuplarının seçimle meşgul edilmesinin de önüne geçilmiş oluyor. Milletvekilliğisayısı günün ihtiyaçlarına göre. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yapan 83 milyon insan var. Nüfus 79 milyon insan ama 83 buçuk milyon vatandaş bizimnüfus cüzdanımızı taşıyor. Bütün bu vatandaşların temsilini sağlamak için milletvekili sayısı 600'e çıkıyor. Seçilme yaşı 18'e iniyor"

    "HİÇBİR ANLAŞMAZLIK İNSAN HAYATINDAN ÖNEMLİ DEĞİL"

    "Rusya ve Türkiye'nin insitatifiyle İran'ın da katılmasıyla geçici ateşkes sağlanması için bir mutabakata varıldı. Türkiye ile Rusya arasında. Bu mutabakat kolay olmadı. Başta sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği büyük çaba, Rusya Devlet Başkanı'nın buna karşılık vermesi sonucu iyi bir noktaya geldik. Ümit ederim ki bu ateşkes kalıcı hale gelir.Artık bölgede kan dökülmesinin önüne geçmiş oluruz. Oradaki insanlar da bu azaptan kurtarılmış olur. Tabi ateşkesin amacı rejimle muhaliflerin çatışmayı durdurmaları, amaçlanıyor. Şu an itibariyle bu sürece hem muhalif grupların sayısı çok, büyük oranda ilgi var, destek var. Bu cesaretlendirici bir şey. Ayrıca bundanbir sonraki adımda ülkede siyasi çözümün tesis edilmesi. Bu da önümüzdeki günlerde Astana'da yapılacak görüşmelerle ve daha sonra BM'nin de koordinasyonuyla detaylanmış olacak. Hiçbir anlaşmazlık, insan hayatından daha önemli değil. Siyasal çözüm için taraflar bir araya gelince terör örgütü olarak öngördüğümüz hiçbir grup bu çözümün parçası olmaz. O masada olmaz. Biz PYD'yi YPG'yi terör örgütü olarak gördüğümüz için bu gayet açık"

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ