Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan borsa tahmini geldi. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliğinin (SETBİR) olağan genel kurulunda konuşan Arınç, Borsa İstanbul'dan aldığı verileri paylaştı. Arınç, Mayıs 2013'teki rakamların sevinçten göz yaşartıcı rakamlar olduğunu söyledi.

IMF'ye olan borcun bittiğini, 44 milyar Euro'luk köprü, baraj, otoyol ihalelerinin yapıldığını, milli gelirde, büyüme hızında artış görüldüğünü, borsa endeksinin 90 binin üzerine çıktığını anlatan Arınç, zaman içerisinde kırık çizgiler başladığını, bunlardan ilkinin 2013'ün Haziran ayında Gezi olayları sonucu yaşandığını aktardı. Bunun yatıştığını ve borsanın yükselmeye başladığını belirten Arınç, 17 Aralık 2013'ten itibaren yeniden düşüşler yaşandığını, bu yılın ocak ve şubat aylarında en düşük seviyelerini gördüğünü anımsattı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDEN SONRA
30 Mart seçimleri sonrasında borsanın yeniden yükselme trendine girdiğini ve 72 binlere ulaştığını anlatan Arınç, şöyle devam etti: "90 binlerden şu anda 72 binlerdeyiz ama bunun 60 binin altına düştüğünü de zaman içerisinde yaşamıştık. Yani Gezi öncesindeki borsa rakamlarına ancak yeni dönmüş bulunuyoruz. Haziran 2013'teki rakamları 6 ay sonra ancak tekrar eski noktasına getirebilmişiz. Ama yükselme sürüyor. Şimdi 30 Mart seçimlerinde istikrar işaretini gören bütün tablolarda olumlu gelişmeler var. Peki bu 90 binleri bulacak mı Bulacak belki de aşacak, ümidimiz var. Ne zaman Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra."