HAKAN ÖZENEN/HABERTÜRK

Yeni vergi paketi ile 1600 cc’nin altındaki araçların ÖTV’si yüzde 37’den yüzde 40’a çıktı. Otomobil pazarının yüzde 84.6’sına denk gelen söz konusu araçlarda 3 puanlık vergi artışı en az 700 lira bir ek vergi getirecek. İhracatta kan kaybeden sektör daralmayı göze almadan dün, “ÖTV’si bizden kampanyası’ başlattı bile.

Ekim 2011'de motor silindir hacmi 1600-200 cc'ye kadar olan otomobillerde ÖTV oranını yüzde 60'tan yüzde 80'e çeken hükümet bu kez en çok satılan 1600 cc araçların vergisinde artışa gitti.Hükümetin bütçe açığına önlem olması için toplam otomobil pazarının yüzde 84.6’sını oluşturan 1.6 litre ve altında motor hacmine sahip araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarını üç puan artırması anahtar teslimi satış fiyatları 30 bin TL olan küçük otomobillerde yaklaşık 700, anahtar teslimi fiyatları 45 bin TL olan orta sınıf otomobillerde ise yaklaşık 1000 TL’lik bir artışa neden oldu. Sektörde bir süredir konuşulan ve önlemleri alınmaya çalışılan bu artışın yıl sonuna kadar otomobil firmaları tarafından üstlenilip, 2013’ten itibaren fiyatlara yansıtılması bekleniyor.

ÖTV ARTIŞI ŞİRKETLERDEN
Nitekim ÖTV oranlarının artırıldığının resmen ilan edilmesiyle birlikte markalar “ÖTV bizden” kampanyalarını da duyurmaya başladılar. Otomobil Distribütörleri Derneği, eylül ayı başında yaptığı açıklamada, sektörün yılın son 3 ayında 1.6 litre ve altı motor hacimli araçlardaki satış hedefinin 160 bin adet olduğunu açıklamıştı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise gazetemize yaptığı açıklamada ÖTV oranındaki her 1 puanlık artışın satışları en az 3 puan gerilettiğini belirterek, hedeflenen vergi geliri artışının ÖTV’yi artırarak değil, aksine düşürerek mümkün olduğunu belirtmişti. Her ne kadar 3 puanlık ÖTV artışının, otomobil satışlarını yüzde 9 oranında düşüreceği kabul edilse de pek çok otomobil firması vergi artışıyla birlikte vergiden kaynaklanan farkı eylül ayı sonuna kadar karşılamaya hazır. Ancak 2012 yılının bir özel durumu daha var. Önceki yıllarda ağustos ayında üretilmiş olan otomobiller bir sonraki model yılı olarak satılabilirken, bu yıl Sanayi Bakanlığı yeni model yılıyla satılacak olan otomobillerin o yıl içinde üretilmesi şartını getirdi. Pek çok otomobil markası yılın son ayları için zaten planladıkları kampanyayı “Vergi farkı bizden” diye başlatacaklar.

‘Hepimiz zarar edeceğiz’
Hyundai Genel Müdürü Ümit Karaarslan pazarın yüzde 85’ine yakınını oluşturan 1600 cc altındaki binek araçlardaki artış için, “Sipariş zincirinin yoğun olduğu dönemde bu artış hepimizi zarara uğratacak. Biz Hyundai olarak eylül sonuna kadar mevcut fiyatlarımızla yola devam edeceğiz” dedi.

332 milyon lira kaybedilebilir
Sektör oyuncularına göre vergi artışı asıl tahribatı 2013 yılında yapacak. 2013 satışlarında yaşanacak yüzde 9-10’luk bir düşüş, ciddi bir vergi kaybı anlamına gelir. Ortalama satış fiyatı 20 bin TL olan 1.6 litre ve altı motor hacmindeki araçların bu yılki satışlarından ortaya çıkması beklenen matrah 8 milyar 800 milyon TL. Bu rakam gelecek yıl pazarın yüzde 10 küçülmesiyle 7 milyar 812 milyon TL’ye düşerse, hükümet ÖTV’yi 3 puan artırdığı halde satış adetleri düşeceği için yaklaşık 154 milyon 816 bin TL KDV, 178 milyon TL’lik de ÖTV kaybı yaşanabilir.