Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Oyun Deprem için en iyi mobil uygulamalar - Teknoloji Haberleri
    1

    Bu sabaha karşı Ege'yi sallayan deprem herkesi korkuttu.

    2

    Bugüne dek telefon hatlarının ve mobil şebekelerin bir deprem anında konuşma konusunda sıkıntı yaşattığın hepimiz tecrübe etmişizdir.

    3

    Ancak mobil uygulamalarla depremlerden haberdar olabilir, telefon edemediğiniz anlarda iletişim kurabilir, aileniz ve sevdiklerinizin nerede olduğunu harita üzerinde görebilirsiniz. Hatta, depremleri önceden tahmin eden bir uygulamayla, hayatınızı dahi kurtarabilirsiniz.

    4

    AFAD

    Her türlü afet ve acil durum konusunda sosyal medyada bilgilendirici videolara yer veren AFAD, geliştirilen mobil uygulama üzerinden ülkemizde ve yakın çevrede gerçekleşen depremleri anında bildiriyor.

    5

    iOS ve Android versiyonları bulunan uygulamada son depremler sekmesinde büyük-küçük ülkedeki tüm depremler tarih sıralamasına göre takip edilebiliyor.

    6

    Ayrıca sol üstte yer alan menüye tıkladığınızda dünyadan depremler sekmesinde adından anlaşıldığı üzere yaşanan depremlerin yeri ve richter ölçeğine göre büyüklüğü ile tarihine ulaşabiliyorsunuz.

    7

    Deprem sorgulama menüsü de bulunan uygulamada arşiv büyüklüğü nedeniyle yalnızca son 1 yıllık depremlere dair arama yapabiliyorsunuz. 1996 yılında yapılan deprem bölgeleri haritası güncel değilse de bilgi amaçlı kullanılabiliyor.

    8

    Devletin afetlerle ilgili en yetkin kurumlarından olan AFAD'ın uygulamasında yer alan "Depremi hissettiniz mi?" sekmesi ise depremin etkileri hakkında bilgi toplamak ve bilimsel verilere katkı sağlamak amacıyla eklenmiş.

    9

    Burada telefonunuzun bulunduğu konuma erişen uygulama, yaşanan bir deprem varsa size çeşitli ön tanımlı sorular yöneltiyor.