Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Google'ın HTC'yi satın alma serüveni yeni bir şey değil. Bununla birlikte Amerikan devi tarafından yapılan açıklamaya göre Google'ın HTC'nin donanım departmanının bir kısmını satın alma işlemleri resmen tamamlandı.

2017 yılının Eylül ayında başlayan satın alma işlemleri, bugün itibariyle resmen sonuçlanmış oldu. Google bu satın alma karşılığında HTC'ye 1.1 milyar dolar ödeyecek. Üstelik bu ödemenin tamamı da nakit olarak yapılacak.

Google'dan yapılan açıklamaya göre, HTC'nin donanım bölümünün bir kısmını satın alan şirket bu sayede HTC'nin tüm çalışanlarının 1/5'ine tekabül eden 2.000 kişilik personeli de kendi bünyesine katmış oldu.

Yapılan bu satın alma sadece donanım bölümünün bir kısmını içeriyor. Bunun anlamı Google, bu defa Motorola'da yaptığı gibi fabrikalar, üretim tesisleri satın almak yerine sadece hizmet ve teknoloji alımı yaptı.

Bu satın almanın ardında yatan asıl sebep ise, Google'ın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Pixel modeli için daha güçlü ve daha yenilikçi teknolojileri ilk elden deneyimleyerek bu modelin pazar payını artırmak.