Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni havaalanının adını açıkladı

    Partisinin 5.Olağan Kongresine katılan Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Evliya Cami,HarakaniTürbesi'ni ziyaret etti. Buradanhavaalanına geçen Davutoğlu, havalimanın açılışın törenine katıldı.

    Havaalanın açılışında konuşan Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, "Kars, Türkiye'nin de bulunduğu konum itibariyle bir serhat şehridir. Doğu kıyısındadır. Ama inşallah komşularımızla iyi ilişkilerle, bütün bu havzalar açıldığında Kars merkezi bir şehirdir aslında. Bir açıdan bakıldığında Doğu Anadolu'nun bir ucu, Kafkasların da güney ucudur. Mezopotamya'nın kuzey ucu fakat Hazar'a yakınlığıyla bir başka önemli merkezdir. O bakımdan gerek Kafkasya'da tam barış ve istikrar sağlanırsa gerekse Ortadoğu'da bu sıkıntılar aşılırsa ki aşılacak bunların hepsi bir gün. Kars bütün bu havzalar arasında hak ettiği yeri kazanacak. Onun için bizim şimdiden geleceği hazırlanmamız lazım. Onun için bizim Kars'ın diğer şehirlerimize olan mesafesini kısaltmamız, diğer taraftan da Kars'ı dünyaya entegre bir şekilde ulaşım projeleri geliştirmemiz lazım" dedi.

    "TERMİNAL BİNASIHARAKANİHAZRETLERİNİN İSMİNİ ALDI"

    Davutoğlu, Bu terminal binası ile birlikte, yolcu kapasitesinin 1 milyondan 3,5 milyona çıkağını. 3,5 misli artacağını söyledi.

    Davutoğlu, "HarakaniHazretleri'nin ismini vermeyi uygun gördük. EminimHarakaniHazretleri fetihten çok önce Malazgirt'ten çok önce buraya geldiğinde o manevi gözüyle ileride bu diyarların iman, irfan diyarı olacağını görmüştü. Bizim ona borcumuz, o emaneti korumak, geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak ve onun huzurunda olan Karslıların her an onun hatırasını yad ederek onun emanetine sahip çıkarak geleceğe hazırlanması" diye konuştu.

    Yapılan konuşmaların ardındanHavaalanıTerminal Binası'nın açılışı yapıldı.

    Terminal Binası'nın açılışını Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli , AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Öznur Çalık ve Süleyman Soylu ve Kars Valisi Günay Özdemir ile birlikte yaptı.

    Başbakan Ahmet Davutoğlu, açılışın ardından DSİ Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen yemeğe katıldı.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ