Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Deniz Baykal Ağrı'da yaşanan olayları yorumladı

    Deniz Baykal açıklamasında, "Ağrı'daki olayın çıkışının arkasında sorulması gereken birçok önemli soru var. İlk soru herhalde şudur. Ne oldu da şimdi seçime giderken birdenbire PKK ile güvenlik güçleri arasındaki uyumlu işbirliği ve karşılıklı anlayış ortadan kalktı, silahlar niye patladı. Bunun altında ne yatıyor. Şimdiye kadar neden olmadı da şimdi oluyor" ifadelerine yer verdi.

    "PKK'NIN SİLAH BIRAKTIĞI KOCAMAN BİR YALANDI"

    Baykal, açıklamalarına şöyle devam etti: "PKK ortadan kalktı, PKK çatışmaktan vazgeçti, PKK silahları bıraktı da mı olmuyordu? Ağrı'da böyle olmadığı ortaya çıktı. PKK oradaymış, silah oradaymış ta tetiği çekmiyorlarmış. Neden çekmiyorlardı bir anlaşma mı vardı. Bir anlaşma vardı da şimdi niye bozuldu.

    Acaba PKK'ya 'tamam sen istediğin gibi burada kendini bulundur, kimlik kontrolü yap, yollardan gelip geçenleri kontrol et, denetle, buralara fiilen sen hakim ol' denildiği için mi sorun çıkmıyordu. Eğer bırakıldığı için bugüne kadar çatışma olmuyordu da şimdi niye oldu. Acaba şimdiye kadar bölgeye hakim olan PKK, sadece alandaki hakimiyetiyle yetinmeyip, sandıklara da ben hakim olacağım oylar şuraya gidecek demeye başladı da bu defa bu anlaşmaya taraftar olanlar bundan tedirgin mi oldular. Bu soruların aydınlığa kavuşturulması lazım."

    "NİYE ŞİMDİ SANA DOKUNUNCA OY MESELESİ OLUNCA MÜDAHALE EDİYORSUN"

    "Doğruyu bile bilemiyoruz" diyen Baykal, "Seçim öncesi neden oldu bu Ağrı'daki olay. Biri başka diyor, biri başka diyor. Orası da suçlu, burası da suçlu baktığınız zaman. Yıllarca orayı bunlara terk eden kim? Şimdi onlar oy için müdahale etmeye başlayınca silahlı çatışmaya sebep olan kim? Niye şimdi sana dokununca oy meselesi olunca müdahale ediyorsun" dedi.

    Baykal konuşmasının son bölümünde ise , "Hukuk ortadan kalkmışken, yollar kesilirken, adamlar kaçırılırken, dozerler, greyderler yakılırken sesin soluğun çıkmıyor. Ondan sonra oy konusunda yönlendirme yapmaya başlayınca vay diyerek oraya giriyorsun. Sonra o mu haklı bu mu haklı. Sen de haksızsın, sen de haksızsın kardeşim. İkisi de yanlış. Bunu söyleyecek de CHP'den başka bir güç yoktur Türkiye'de" diye konuştu.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ