Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sultangazi'de faaliyet gösteren taş ocaklarını protesto etmek isteyen Cebeci Mahallesi'nden kalabalık bir kadın grubu, Saraçhane'de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek eylem yaptı. Mahallelerindeki taş ocaklarının neden olduğu toz ve moloz artığını kovalarla taşıyarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne döken eylemciler, "Tozdan ölmek istemiyoruz" şeklinde slogan attı.

"KARANFİL DAĞITIP OY ALDILAR, ŞİMDİ RANDEVU ALAMIYORUZ"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşmek istediklerini belirten kadınlardan 3'ünün binaya girerek yetkililerle görüşmesine izin verildi. Kalabalığı görerek olay yerine gelen Sultangazi Belediyesi'nin AK Parti'li Meclis üyesi Ahmet Yıldız, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

2 çocuk annesi Gülşah Çalık, konuyla ilgili olarak 3 yıldır Kadir Topbaş'tan randevu talep ettiklerini belirterek, "Kadir Topbaş geldi, bana karanfil verdi. Ben de oy verdim. Peki şimdi benim bir randevu talep etmeye hakkım yok mu?" dedi.


"HERKESİN EVİNDE NEFES AÇICI 'FISFIS'LARDAN VAR"

Taş ocaklarında yaklaşık 17 firmanın etkinlik gösterdiğini söyleyen Gülşah Çalık, "Bu pisliğin içinde bile en düşük kira 800 lira. Vatandaş bin 50 lira maaş alıyor. Bu pisliğin içine mahkum edildik. 3 kuruş fazla kazanacaklar diye niye hayatımızı tehlikeye atıyorlar?" diyerek tepki gösterdi. Çalık, "Ben ölüyorum. Her evde astım, her evde nefes açıcı fısfıslar var. Herkes antidepresan kullanıyor, kadınlar 'intihar edeceğiz' diyorlar" şeklinde konuştu.

Çocuklarının sürekli solunum yolları enfeksiyonuna yakalandığını ve okula bile maskeyle gitmek zorunda kaldıklarını iddia eden kadınlar, "Hafta geçmiyor, hastanedeyiz. Sürekli mikrobik hastalıklarla mücadele ediyoruz" dediler.

"TEMİZLİK AYRI DERT; MİSAFİRLERDEN UTANIYORUZ"

Toz nedeniyle sürekli temizlik yaptıklarını, ancak işe yaramadığını anlatan Fatma Ersoy da, "Bir misafir gelip de çayımızı içecek diye utanıyoruz. Bizim de güzel yaşamaya hakkımız var" dedi.

Evlerinden getirdikleri siyaha bürünmüş toz bezini gösteren bir kadın ise "Temizlediğim kısım bezde, ancak temizleyemediğimiz ciğerlerimizde" ifadesini kullandı.

"BİZİ HİÇBİR YETKİLİ DUYMUYOR"

Son 6 aydan bu yana taş ocaklarındaki faaliyetlerin arttığını anlatan bir mahalleli de, kullanılan dinamitler yüzünden yaşadıkları tedirginliği, "Çocuklarımız gürültüden, tozdan uyuyamıyor. Çocuklarımız sokakta oynayamıyor. Çocuklarımız Suriye'de atılan bombalar gibi atılan dinamitlerden korkuyor. Bizi hiçbir yetkili duymuyor" sözleriyle özetledi.

Basın açıklamasının ardından binaya giren grubu bekleyen kadınlar, görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine Valiliğe hareket etti.

DHA