Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eski Çek Cumhuriyeti Milletvekili Vit Jedlicka, Hırvatistan ve Sırbistan'ın kabul etmediği topraklarda kurduğunu iddia ettiği "Liberland Cumhuriyeti" adlı devleti tanıttı.

Kendilerine "3H Hareketi" adını veren grubun davetiyle İstanbul'a gelen Jedlicka, Taksim Divan Otel'de düzenlenen programda konuştu. Konuşmasına salondakileri ayağa kaldırarak başlayan Jedlicka, ülkesi için hazırladığı milli marşı dinletti, ülkesinin bayrağını gösterdi.

Sırbistan ve Hırvatistan'ın aralarındaki sınır anlaşmazlığı yüzünden karşılıklı olarak reddettiği topraklarda devlet kurduğunu anlatan Jedlicka, tek kişilik ülkesinin cumhurbaşkanı olduğunu öne sürdü. İnternet üzerinden vatandaşlık taleplerini kabul etmeye başladığını açıklayan Jedlicka, Türkiye'den 48 bin kişinin vatandaşlık başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

Vit Jedlicka'nın bağımsız devlet ilanının uluslararası alanda geçerliliği ve hukuki statüsü henüz bulunmuyor. Bağımsız devlet ilan edilen 7 kilometrelik alan uluslararası haritalarda Sırbistan ve Hırvatistan tarafından hak iddia etmediğinden "sahipsiz bölge" olarak nitelendiriliyor.

AA