Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mehmet Öztürk’ün, DAEŞ’le bağlantılı Gaziantep’teki Durmaz grubu içinde yer aldığı belirtildi. Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba eylemi sonrasında soruşturmaya başlayan polis, terör örgütü DAEŞ üyesi Mehmet Öztürk’ün bağlantılarını ortaya çıkarmaya başladı.

Canlı bomba Öztürk’ün, eylemi gerçekleştirdiği gün İstanbul’a geldiği belirlendi. Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre; Öztürk’ün izini süren polis, eylemcinin Adıyaman’dan otobüsle İstanbul’a ulaştığını belirledi.

Balo Sokak’ta gerçekleşen ve dört turistin yaşamını yitirdiği canlı bomba eylemini araştıran İstanbul Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri önemli bilgilere ulaştı.

18 MART'TA BİLET ALDI
Olayın aydınlatılması için oluşturulan özel ekibin çalışmaları sonrasında canlı bomba eylemini gerçekleştiren ve DAEŞ’le bağlantılı olduğu bulgularına ulaşılan Mehmet Öztürk’ün olaydan hemen önce Adıyaman’dan otobüsle İstanbul’a geldiği tespit edildi. Polis, Adıyaman’daki çalışması sonrasında Öztürk’ün otogarda İstanbul otobüsü için bilet aldığı sıradaki görüntüsüne ulaştı. Bu görüntüde Öztürk’ün firma görevlisinden 18 Mart’ta İstanbul için bilet alırken görülüyor. 

İSTANBUL'DA TEMASI YOK
Geriye dönük araştırmalarda, Öztürk’ün İstanbul’da hiç kimseyle bir temasının bulunmadığı anlaşıldı. Ancak, Öztürk’ün olaydan 3-4 gün önce bir kez daha İstanbul’a geldiği yönünde bilgiler bulunduğu, bu gelişinin de keşif amaçlı olduğu değerlendirmesi yapıldı.

GEÇMİŞİ ARAŞTIRILDI
Canlı bomba Öztürk’ün geçmişiyle ilgili yapılan araştırmalarda ise Öztürk’ün Gaziantep’te faaliyetleri ortaya çıkarılan ve DAEŞ’le bağlantılı olarak hareket eden Durmaz grubu içinde yer aldığı belirtildi.