Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevlendirmesiyle Rıza Sarraf duruşmasını izlemek üzere CHP Cezaevleri Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba ve Nurettin Demir ile ABD'ye gideceklerini bildirdi.

Özel, CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

HDP'nin verdiği iki gensorunun, bu hafta TBMM gündeminde olacağını ifade eden Özel, AK Parti'nin, gensoruları birleştirip aynı gün görüşerek, ülke gündeminde ayrı ayrı yer tutmasını engellemek için taktik izlediğini savundu.
Özel, CHP'nin uzun süredir beklettiği, terör saldırılarından dolayı o gündemde vermeyi uygun görmediği İçişleri Bakanı Efkan Ala, Karaman'daki olay nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında bu hafta üç gensoru önergesi vereceklerini bildirdi. Özel, "Yaptıkları bu kadar fahiş hatalardan, ciddi gaflardan, yönetim şekillerindeki gafletten dolayı mutlaka güvensizlik oyu sonucu görevlerini bırakmaları gerektiğini düşüyoruz." dedi.

Belçika'daki terör saldırısı sonrasında bakanların istihbarat, iç güvenlik zafiyeti nedeniyle istifa ettiğini belirten Özel, "Türkiye'deki Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanların bu süreçten öğrenebileceği hiçbir şey yok mu? Onlar istifa ediyor da bizim istifa çağrılarımıza karşı Cumhurbaşkanı, AKP neden üç maymunu oynuyorlar?" diye sordu.

SARRAF DURUŞMASINI İZLEYECEKLER

Özel, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevlendirmesiyle CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri Ağbaba ve Demir ile birlikte gelecek hafta ABD'ye giderek, Rıza Sarraf'ın duruşmasını izleyeceklerini, davanın adım adım takipçisi olacaklarını ifade etti.

CHP'li Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhtiyacı varsa, kapının altından soğuk geliyorsa önüne yatırması için Sayın Muammer Güler'den bir havlu götürebiliriz. Veya Egemen Bağış'ın en samimi dualarını götürebiliriz. Zafer Çağlayan'dan kol saatine karşılık kol böreği götürebiliriz. Sayın Bayraktar'a 'ne götürelim' diye sorduk, o da 'Niye bana soruyorsunuz. Her şeyi bilen Cumhurbaşkanımız, ne gidecekse söyleyin, o yollasın' dedi.

CHP olarak, ABD hukukunda bu davanın görülüş sistematiğine ilişkin yapabileceğimiz ne varsa, davayı izlemek, ortaya çıkacak bilgi, belge ve ifadelerin Türk yargısına hızla intikalini sağlamak... İkinci Deniz Feneri vakası yaşanmaması adına mümkün olduğu kadar Türk ve ABD hukuk sistemlerinin bütün ayrıntılarını da göz önünde bulundurarak, bu davanın takipçisi olacağız."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu yargılamanın Türkiye'de olmamasından üzüntü duyduklarını dile getirerek, yargılamanın mutlaka Türkiye'de yapılması gerektiğini söyledi.

Sarraf'ın tutuklanmasından sonra AK Parti'nin tavrının ve konuya bakışının ortaya çıktığını ileri süren Ağbaba, "Havuz medyası, bunu kendisine direkt olarak yöneltilen suçlama olarak görüyor. Paralel olmayan bir ABD'deki savcı kalmıştı, onu da paralel ilan ettiler. Türkiye'de bu işe bulaşmış her kim varsa onlar da yargılanmalı, mutlaka Türkiye'deki ayağı da yargılanmalıdır." diye konuştu.

Nurettin Demir ise "Sanıyorum Türkiye'deki cezaevleri doldu taştı, onu yerleştirecek bir yer bulamadılar. ABD'ye rica ettiler, oradaki cezaevine tutuklu olarak aldılar." dedi.

"PARK FRENİ MODUNDA"

CHP Grup Başkanvekili Özel, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun referandum tarihi verdiğinin anımsatılması üzerine Özel, Müezzinoğlu'nun, görev ve yetki tanımında değişiklik olup olmadığını sordu. Müezzinoğlu'nun, kendisiyle ilgili pek çok soruya yanıt vermezken, Başbakan'ın, Hükümet Sözcüsü'nün yapması gereken açıklamaları yaptığını savunan Özel, "Cumhurbaşkanı'nın talepleri doğrultusunda Başbakan ve Bakanlar Kuruluna istikamet dayatmakta olan bir bakanla karşı karşıyayız. Sayın Başbakan, gerçekten hükümetin başıysa, yetki ve sorumluluklarını biliyorsa, herhalde bu açıklamadan sonra görevi ilk bırakan bakan Sağlık Bakanı olur." diye konuştu.

Bir soru üzerine Özel, Anayasanın 83. maddesinin kürsü dokunulmazlığıyla sınırlandırılmasına yönelik değişiklik önerilerini yineleyerek, "83. maddeyi getirin, hep birlikte geçirilelim, bu hafta içinde bitirelim. AKP, CHP'nin son önerisi karşısında park freni modundadır, cevaplarını bekliyoruz. Biz önerimizi sunduk ama o günden beri net cevap almadık." görüşünü savundu.

Özel, yeni anayasayla ilgili soruyu yanıtlarken, sandalyelerinde oturduklarını, ancak Meclis Başkanı ile AK Parti'nin birer ucundan tutup, masayı götürdüğünü ileri sürdü. Özel, odanın başka köşesinde AK Parti'nin başkanlık sistemi getirmekle meşgul olduğunu iddia ederek, sözlerini, "Tarih tartışmaları bizim de dikkatimizi çekiyor. Gördüğümüz kadarıyla organize işler bunlar ama bu işin içinde Sayın Davutoğlu ne kadar var farkında değilim. Birileri Türkiye'ye bir şeyler dayatmaya hazırlanıyor. Birileri anayasa değişikliği verecekse kimsenin elini kolunu bağlayacak halimiz yok. Referandum için ulaşmaları gereken rakamı bulmak onların derdi." diyerek sürdürdü.

Bir soruya Özel, "Türkiye'de ülkelerini temsil eden konsoloslara Cumhurbaşkanı, 'sen kimsin?' diye soruyor. Kendisine sunulan güven mektuplarını okuyacak. Orada kim oldukları, hangi görevle görevlendirildiği yazıyor. Örneğin Sayın Cumhurbaşkanı, hüküm giydiği davada, kendisini ziyaret eden konsolosa, 'sen de kimsin, seni kim yolladı, senle görüşmem' demediyse bugün söylediği hiçbir sözün manası yoktur." karşılığını verdi.

AA