Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Heykeltıraş Ragıp Çiçen'den rüşvet itirafı

    İzmir Karabağlar Belediyesi'ne 250 hektarlık alan için proje çalışması yapan Heykeltıraş Ragıp Çiçen, "Belediyeye tehditle ve zorla 1 buçuk milyon TL rüşvet verdim. Bugüne kadar korkudan söyleyemedim savcılığa gidip suçumu itiraf edip suç duyurusunda bulundum" dedi.

    İzmir Karabağlar Belediyesi, Karabağlar ilçesine 250 hektarlık alanda Uzundere Rekreasyon Alanı'nda yer alacak sanatsal yapılar ve tematik oyun alanları için heykeltıraş Ragıp Çiçen ile yaklaşık 3 sene önce sözleşme imzaladı.

    Heykeltıraş Çiçen, 6 Nisan 2016'da adliyenin yolunu tutarak bir itirafta bulundu ve dilekçe ile kendisini ihbar etti. Karabağlar Belediyesi'nin eski başkanına tehdit ve zorlamayla 1 milyon 500 bin TL'yi üç taksitle rüşvet olarak verdiğini belirten Çiçen, savcılıktan bu konuyla ilgili ihbarını da değerlendirip soruşturma açılmasını talep etti. Rüşvet verdiğine dair şahitlerinin olduğunu rüşvet vermeyi reddetmesi halinde ise proje için yatırdığı parasının yanacağından korktuğunu belirten Çiçen sözlerini şöyle sürdürdü:

    "Savcılığa yeni bir dilekçe verdim. Rüşvet verdiğimi itiraf edip bu suçu kabullendim. 1 buçuk milyon TL verdiğim parayı rüşvet olarak kabul edip ihbar ettim. Bugüne kadar korkudan söyleyememiştim. Zorla, tehditle verilen bir rüşvettir bu. Bu duruma o dönemin belediye başkanları da şahittir. Bir başkan yardımcısı gelerek 'Başkanın senden böyle bir isteği var' dedi. Ben vermiyorum deyince sözleşmemin iptali söz konusu oldu. Mecburen 3 taksitle 1 buçuk milyon TL'lik rüşveti verdim. İlk taksiti İstanbul'da Göztepe köprüsü üzerinde verdim. İkinci taksiti bir çalışanım götürdü. Başkan yardımcısıyla başkana bizzat teslim edildi. Son taksiti de kendim teslim ettim. İlk açıklamalarımda korktuğum için rüşveti vermekte almakta suç. O nedenle borç verdiğimi söyledim. Ama artık itiraf ediyorum evet ben bunu rüşvet verdim. Pişmanım. Ben rüşvet vermeseydim proje için yatırdığım tüm birikimim yanacaktı. Alkollü değilim ne dediğimi biliyorum" dedi.

    Çiçen, 2016/4298 dosya numaralı İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na iletilmek üzere Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na yazdığı 7 sayfalık dilekçede de suçunu itiraf ettiğini belirtip gerekli soruşturmanın yapılmasını talep etti.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ