Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Fındık bu bölge için stratejik bir ürün. Çok sayıda aile ile çok sayıda kişi ana gelir kaynağı olarak fındıkla geçiniyor. Dolayısıyla fındıkla ilgili özel politikaların geliştirilmesi zorunlu." dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Kılıçdaroğlu, bir otelde, fındığa ilişkin ticaret yapan sanayici ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Fındığın bütün taraflarıyla birlikte bugün Ordu'da güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlar düşüncelerini aktardılar. Fındıkla ilgili ilk ihracatın 1462 yılında gerçekleştiğini bir arkadaşımız ifade etti.

1462 yılından bu yana fındıkla ilgili sorunumuz devam ediyor. Bu aslında bizim siyaset kurumunun sorunlara çözüm üretmede ne kadar yetersiz olduğunu gösteren bir başka temel örnek." diye konuştu.

Fındığın bu bölge için stratejik bir ürün olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Çok sayıda aile ile çok sayıda kişi ana gelir kaynağı olarak fındıkla geçiniyor. Dolayısıyla fındıkla ilgili özel politikaların geliştirilmesi zorunlu. 1935 yılında ilk ulusal fındık kongresi toplanıyor ve 1938 yılında da FİSKOBİRLİK kuruluyor. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde Cumhuriyeti kuranların fındığın ne kadar önemli bir ürün olduğunu, bölge için ne kadar önemli olduğunu, birinci ulusal fındık kongresinin toplandığını ve hemen arkasından üreticilerin korunması için 1938 yılında FİSKOBİRLİK'in oluşturulduğunu hep beraber biliyoruz, okuduk, konuştuk ve değerlendirdik."

Kemal Kılıçdaroğlu, üzerinde mutabakat sağladıkları konular olduğunu vurgulayarak, "Üzerinde 3 aşağı, 5 yukarı mutabakat sağladığımız konular şunlar. Fındık bahçeleri yaşlanıyor. Bunların mutlaka yenilenmesi lazım ama yenileme sürecinde üreticinin bir kaybı olmaması için de özel bir desteğe ihtiyaç var. Fındıkta katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Bu bağlamda bir fındık Ar-Ge'sinin oluşturulmasını, özellikle üniversitelerde bunun oluşturulmasını, fındığı fındık olarak değil işlenmiş ürün olarak ihraç edebilirsek çok daha fazla dövizin Türkiye'ye gelebileceği konusunda görüş birliği sağlandı." değerlendirmesinde bulundu.

"Ayrıca bir fındık kanunu var ama bu fındık kanunu yetersiz." diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Lisanslı depoculuğu, manavcılık dahil olmak üzere fındık ihtisas borsasını bir arada düşünüp, mükemmel, bütün tarafların katılımıyla olgunlaştırılmış yeni bir fındık kanununun çıkması gerektiği konusunda yine tarafların görüş birliği var. Bir endişe dile getirildi, yabancıların fındık konusunda Türkiye'de tekelleşmesi. Bu endişe dile getirildi. Dolayısıyla üreticinin zarar göreceğini, bizim yerli sanayicimizin zarar görebileceği ifade edildi. Tekelleşme konusunda hem siyaset kurumunun hem odaların daha dikkatli bir politika izlemeleri gerektiğinin de altı çizildi. Kısaca üzerinde mutabık kaldığımız görüş ifade eden arkadaşlarımızın düşünceleri bu bağlamda gerçekleşti."

Açıklamanın ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Durugöl Spor Salonu'nda düzenlenen Fındık Çalıştayı'na katıldı.

AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yöresel kıyafetler giyerek bir fındık bahçesinde tırpan ile ot biçti