Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adana'da bir soruşturma kapsamında hastaneden rapor alıp polis merkezine dönen 3 polisten 2'sinin şehit edilmesiyle ilgili tutuklanan terör örgütü PKK üyesi 3 sanık hakkında 3’er kez müebbet ve 48’er yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Seyhan ilçesi Dağlıoğlu Mahallesi'ndeki Şehit Mehmet Ali Arslan Polis Merkezi Amirliğinde görevli polisler Süleyman Çakır ve Bircan İlhanlı'nın 28 Eylül 2015'te kentteki bir özel hastanenin oto parkından ekip aracıyla çıkarken şehit edilmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı.

Polislerin şehit edilmesi olayını gerçekleştirdiği iddiasıyla tutuklanan Vedat Bayram, Bedri Kavak ve Serhat Güzel hakkında "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme, silahlı terör örgütüne üye olma, Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, mala zarar verme, terör örgütünün propagandasını yapmak, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet etmek" suçlarından Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar Bayram, Kavak ve Güzel’in 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 48’er yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi. 19 sayfalık iddianamede, hain saldırının oluşu, terör saldırısından kurtulan polis memuru İsa Doğan ile 3 sanık ve olayı gördükleri iddia edilen tanıkların ifadelerine de yer verildi.

İddianamede, "Şüphelilerden Serhat Güzel’in örgüt içerisinde Şahin kod adıyla, Vedat Bayram’ın Velat kod adıyla örgüt içinde faaliyetlerde bulunduğu, arkadaşları Bedri Kavak ile birlikte PKK/KCK terör örgütü yöneticilerinin emir ve talimatı ile devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak için eylem yapmaya karar verdikleri anlaşılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Polisler İsa Doğan, Süleyman Çakır ve Bircan İlhanlı’nın yürütülen bir soruşturma kapsamında rapor almak için 28 Eylül'de saat 20.15’te ekip otosu ile Özel Güney Hastanesine geldiği belirtilen iddianamede, saldırı özetle şöyle anlatıldı:

"Polisler, hastanedeki işlemlerini bitirdikten sonra İsa Doğan’ın kullandığı ekip otosu ile hastane otoparkından ana yola çıktıkları sırada, kendilerini takip eden ve tanınmamak için başlarına kask giyen Serhat Güzel ve Vedat Bayram motosikletle yolun karşısına geldi. Vedat Bayram elde edilemeyen kalaşnikof tüfek ile polis memurlarının üzerine rastgele ateş etmeye başladı. Bu sırada diğer şüpheli Bedri Kavak’ın gözcülük yaptığı şüpheli Vedat Bayram bu şekilde yaklaşık 10-15 el ateş ettikten sonra 3’ü de kaçarak uzaklaştı. Silahtan çıkan mermilerin polis memurları Bircan İlhanlı ve Süleyman Çakır’ın vücutlarının değişik yerlerine isabet etiği ve bu nedenle şehit oldukları belirlendi. Polis memuru İsa Doğan’ın aracın direksiyon altına eğilmesi nedeniyle mermilerin isabet etmediği saptandı. Ayrıca mermilerin ekip otosuna isabet etmesi sonucu ekip otosunda zarar meydana gelmiştir."

İddianamede, saldırıda 2 meslektaşı şehit düşen polis memuru İsa Doğan'ın silahla kendilerine ateş edenin Vedat Bayram olduğunu net ve kesin olarak teşhis ettiği bilgisine yer verildi.

Suçlamaları reddeden sanıklardan Vedat Bayram, savunmasında, Adana’ya bomba yapımı ve PKK gençlik yapılanması için geldiğini iddia ettiği PKK’lı Yusuf Bayram'ın olayı gerçekleştirmiş olabileceğini düşündüğünü belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"İnternet kafede Sefer Ava, Yusuf Bayram ve kadro olarak bilinen şahısları kastederek ‘bunlar bir eylem yapıp yine geldikleri gibi dağa gidecekler’ dediğini duydum. Kadro olarak bahsettiği Şilan ve Nergis isimli bayanlar. Bu iki bayan ile Yusuf Bayram’ın bir eylem yapıp gideceklerini HDP yöneticileri ve Sefer Ava söyledi, ben de duydum."

Sanıkların yargılanmasına 10 Haziran'da başlanacak.

Şehit Mehmet Ali Arslan Polis Merkezi’nde görevli polis memurları polis ekip otosuyla 28 Eylül 2015’te Özel Güney Hastanesi’nin oto parkından ana yola çıkarken silahlı saldırıya uğramış, araçtaki 3 polisten Süleyman Çakır ve Bircan İlhanlı şehit olmuştu.

AA