Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 15 Temmuz'da alınmaya başlanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin yapabileceği lise tercihlerinin süresi uzatıldı. Peki TEOG tercih başvuruları son tarihi ne zaman? 2016 TEOG tercihleri nasıl yapılır? 2016 TEOG tercihleri ile ilgili merak edilen soruların yanıtını haberimizden bulabilir, tercih işlemlerinizi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyebilirsiniz...

2016 TEOG TERCİH SÜRESİ UZATILDI!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), başvuru alımı 15-25 Temmuz tarihleri arasında planlanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin lise tercih süresi uzatıldı. Buna göre son başvurusu 25 Temmuz olan tercihler, 29 Temmuz'a kadar sürecek.

2016-TEOG TERCİH BAŞVURU GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

2016 YILI ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH LİSTELERİ

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 8 Ağustos'ta sona erecek yerleştirme sonuçlarının ilan tarihi ise 12 Ağustos'a çekildi.

TEOG kapsamında yapılan merkezi ortak sınavlara giren 1 milyon 200 bine yakın öğrenci, 25 okula kadar tercih yapabilecek ve okul müdürlüklerine müracaat ederek tercih işlemlerini onaylatacak.

Yeni takvime göre, boş kontenjanlar 15 Ağustos'ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları, 15-19 Ağustos, ikinci nakil başvuruları 22-26 Ağustos'ta, 3. nakil başvuruları 29 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde yapılacak.

TERCİH DANIŞMANLIĞI HİZMETİ SÜRECEK

Bakanlığın TEOG tercih danışmanlığı hizmeti de bu süre içerisinde devam edecek. Öğrenci ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunmak üzere oluşturulan 3 bin 596 Tercih Danışmanlığı Komisyonunda, rehberlik ile tercih konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticilerden oluşan tercih danışmanları hizmet vermeye devam edecek.

Tercih danışmanları tarafından, üst öğrenim kurumlarının seçiminde göz önünde tutulması gerekenler, kontenjanlar ve okulun yüzdelik dilimleri, öğrencinin ilgi ve yeteneğinin alan seçimindeki önemi, tercih edilmesi düşünülen okulların önceden ziyaret etmenin önemi, okulların ulaşım, barınma imkanları ve fiziki şartları, kılavuzda yer alan özel şartlara dikkat edilmesi, yükseköğretime geçişteki başarı durumu gibi konularda bilgi veriliyor.

Komisyonlar, öğrenci ve velilerin kolay ulaşabileceği okul, çay bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde hizmet veriyor. Komisyonlara ilişkin bilgiler il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ve mezun olunan okullardan öğrenilebiliyor.