Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MHP'nin "Kurultay Çağrı Heyeti" başkanlığını yapan ve Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Aksaray eski il Başkanı avukat Ayhan Erel ve yine eski başkanlardan avukat Davut Menki, serbest bırakıldı.

Ankara 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi, geçen nisan ayında MHP'nin kurultayının yapılabilmesi için 'Kurultay Çağrı Heyeti' oluşturdu. O dönem çağrı heyetinin başkanlığına atanan MHP Aksaray eski İl Başkanı Avukat Ayhan Erel ile yine daha önce il başkanlığı yapan avukat Davut Menki, FEÖ/PDY soruşturması kapsamında dün gözaltına alındı. Emniyette yapılan sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Erel ve Menki, Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Ayhan Erel, geçen şubat ayında MHP MYK tarafından Aksaray il teşkilatı kapatılarak görevden alınmıştı. (DHA)

AYHAN EREL KİMDİR?

1959 yılında Gümüşhane'nin Kırıklı Köyü'nde dünyaya gelen Ayhan Erel, ilk üç sınıfı köyde okumuş, geriye kalan ilköğretim ve lise tahsilini ise Karadeniz Ereğli'de tamamlamıştır. Lisenin ardından Gazi Eğitim ve Sosyal Bilimler Bölümü'ne kayıt yaptırmış ve 1980 yılında Bursa Eğitim Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Sivas,Kayseri ve Aksaray'da Milli Eğitim'in çeşitli kademelerinde öğretmenlik ve idarecilik yapan Erel, öğretmen iken girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1996 yılında bitirmiştir. 2005 yılına kadar öğretmenlik ile avukatlığı Aksaray'da bir arada yürüten Ayhan Erel, 2005 yılından ibu yana avukatlığa devam etmektedir.

Aksarayspor'da, Aksaray Barosu'nun yönetim kurullarında görev aldı. 2007 yılında MHP Aksaray'dan milletvekili aday adayı oldu. 2009 yılında talep ve arzuları kırmayarak MHP Aksaray Belediye Meclis Üyeliğine aday oldu ve seçildi.

1 kız ve 1 erkek babası olan Ayhan Erel, 04 Ocak 2014 de gerçekleşen MHP Aksaray il kongresinde il başkanı seçilmiştir.