Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Selahattin Demirtaş: Parlamento ve referandumda hayır diyeceğiz

    Türkiye'nin başkanlığa değil, demokrasiye ihtiyacı olduğu belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Parlamento'da tutumuz hayırdır, olası bir referandumda hayır kampanyasını en güçlü yürütecek parti HDP'dir" dedi.

    HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

    'TÜRKİYE MUSUL OPERASYONUNDA OLMALI AMA...'

    "Türkiye'nin Musul operasyonuna neden katılmak istediğini, Cumhurbaşkanı 'Misak-ı Milliye bakın anlarsınız' diyor. Eğer Cumhurbaşkanı'nın niyeti, Musul ve Kerkük başta olmak üzere, Rojava, Kürdistan bölgesini Türkiye resmi sınırlarına içine katmak gibi emperyalist amaç güdüyorsa bu, bölgede yeni savaşlar ve Dünya savaşına giden yolun taşlardan temizlenmekten başka bir şey değil. Eğer Türkiye'nin Musul'a bir müdahalesi olacaksa ki olmalı o da Musul'da biran önce huzurun sağlanması, biran önce demografik müdahalelerin önlenmesi, IŞİD saldırısıyla veya Saddam döneminde göç etmek zorunda kalmış, halkının 'a geri dönmesini sağlamak olmalı. Türkiye bölgede barış, huzur ve istikrar için çalışmalı. Sınırları değiştirme, işgal amaçlı yapılacak her türlü girişim büyük bir zarar getirir.

    "HAYIR OYU VERECEĞİZ"

    Başkanlık sistemine karşı tutumumuz nettir. Tartışılacak bir durum da yoktur. Bizimle tartışmak istiyorlarsa, demokrasi içeren, demokratik bir devlet yönetimine dönüştürmeyi teklif eden bir anayasa teklifiyle gelecekler ki tartışalım. Onun dışındaki tekliflerin bizim açımızdan tartışılacak bir tarafı yoktur. Parlamento'da tutumuz hayırdır, olası bir referandumda hayır kampanyasını en güçlü yürütecek parti HDP'dir. Alevi'siyle, Sünni'siyle, Türk'üyle, Kürt'üyle başı açık, başı kapalısıyla, Hıristiyan'ı, Ezidi'si, Süryani'si her türlü rengi, kimliği ve inancıyla her kesim eziliyor. Toplumun tamamı eziliyor. Ülkenin başkana değil, demokrasiye ihtiyacı var. Bir kişi etrafında onu putlaştırıp, onun etrafında bir devlet bir millet yaratma anlayışı geçen yüzyıllarda kaldı."

    Mehmet KAYAHAN/DİYARBAKIR

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ