Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Hakkari Şemdinli'deki operasyonda M4A1 silahı bulundu
    1

    Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkari'de Hakkari Dağ ve Komd.Tug.K.lığınca çok sayıda silah ve malzeme ele geçirildiğini açıkladı.

    2

    Ele geçirilen silahlar arasında ABD ve İngiltere tarafından en çok kullanılan silahlar arasında yer alan M4A1'in bulunması dikkat çekti.

    3

    TSK'dan yapılan açıklamada, 22 Ekim 2016 tarihinde Yüksekova Dilekli Hisardağı bölgesinde Dağ ve Komd.Tug.K.lığınca ele geçirilen silah ve malzemeler ise şöyle sıralandı:

    4

    "7 Kaleşnikof, 2 PKMS Rus yapısı makineli tüfek, 2 havan , 2 Dragunov, 1 M4A1, 1 RPG-7, 26 adet Anti-tank, 1 adet delici, 1 adet spiral, 50 adet 60 mm ilk havan mühimmatı , 4 adet gaz maskesi, 8 adet filtre , 68 adet el bombası , 5 adet tüp...

    5

    1 adet çanak anten , 2 adet telsiz, muhtelif yiyecek , 1 adet kıyma çekme makinası , 1 adet video kamera , örgütsel döküman, 3 adet şemsiye , 1 adet testere , 50 adet sevk fişeği...

    6

    26 adet Kaleşnikof şarjör, 4 adet HK-33 şarjör, 10 adet dragunov şarjör , 1 adet doçka sehpası, 1 adet elektrikli fırın."

    7

    Askeri kaynaklar, terör örgütünden ele geçirilen M4A1 silahına da dikkat çekerek M16'nın otomatik ateş modunda kabzasının çok ısınıp elde tutulamayacak hale gelmesi gibi bazı teknik sorunlar Amerika Birleşik Devletlerini başka bir tüfek arayışına ittiğini böylece M4 Karabina ortaya çıktığını vurguladı.

    8

    Yarı otomatik olduğundan bir kez daha geliştirildiği ve tam otomatik hale getirildiği belirtilerek şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık (İngiltere)'de en çok kullanılan tüfeklerden biri olduğuna dikkat çekti.

    9

    Türk Silahlı Kuvvetlerinde Özel kuvvetler, Sualtı Savunma , Sualtı Taaruz, Polis Özel Harekat birimlerince kullanıldığı da bildirildi. İHA