Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Başkent İslamabad'daki temaslarının ardından Lahor kentine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Şerif tarafından onuruna verilen akşam yemeğine iştirak etti.

Başbakanlık Konutu'ndaki yemek basına kapalı gerçekleştirildi.

Erdoğan yemek sonrası Twitter hesabından Pakistan ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı;

"Pakistan'a gerçekleştirdiğimiz resmî ziyaret, iki ülke arasındaki güçlü kardeşlik bağlarının perçinlenmesine vesile oldu. Dost ve kardeş Pakistan halkının ve devletinin ziyaretimiz sırasında göstermiş olduğu misafirperverlik bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu ziyaretimizdeki güzel ev sahiplikleri için Pakistan Cumhurbaşkanı Sn. Memnun Hüseyin ve Başbakan Sn. Navaz Şerif'e teşekkür ediyorum. Türkiye ile Pakistan arasındaki muhabbetin önümüzdeki dönemde daha da artacağına inanıyor, Pakistan halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pakistan'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Pakistan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Topluluğu tarafından sürpriz yapıldı. Senfoni topluluğu Erdoğan için "Bursa'nın Ufak tefek Taşları" ve "Üsküdar'a gider iken" şarkılarını çaldı.

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Pakistan'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Pakistan Cumhurbaşkanlığı Serfoni Topluluğu bir sürpriz yaptı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile bir araya gelen Erdoğan için verilen yemekte Pakistan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Topluluğu "Bursa'nın Ufak tefek Taşları" ve "Üsküdar'a gider iken" şarkılarını çaldı.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle ile birlikte şarkıları ayakta ilgiyle dinledi. O anlar ise Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçısı Yasin Bülbül tarafından görüntülendi.

PAKİSTAN TELEVİZYONLARINDA GÜNDEM ERDOĞAN
Öte yandan Pakistan televizyonları ise gün boyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretini ön plana taşıdı. Televizyon ekranlarında Erdoğan haberlerine yer verilirken iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değinildi. Pakistan Devlet Televizyonu ise ekranın sağ üst köşesine Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğraflarını koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk milletinin, Pakistanlı kardeşlerinin tarihsel dostluğunu hiç unutmadığını ifade ederek, "Bu dayanışmanın kalbimizdeki yeri hala tazedir. Aynı şekilde Türkiye, kardeş ülke Pakistan'ın her türlü zorluğu karşısında hep yanında yer aldı." dedi.

Pakistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakat eden Emine Erdoğan, İslamabad'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) hibe törenine katıldı.

Erdoğan, Pakistan Kızılayında gerçekleştirilen, yardım malzemelerinin teslimi töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Pakistan arasında özel bir dostluk olduğunu söyledi. Türk milletinin, Pakistanlı kardeşlerinin tarihsel dostluğunu hiç unutmadığını ifade eden Erdoğan, yaklaşık 100 yıl önce, Anadolu işgal altındayken, Pakistan'ın güzel insanlarının bir kardeşlik destanı yazdığını belirtti.

Genç kızların çeyizliklerini, öğrencilerin harçlıklarını, Türkiye için açılan yardım sandıklarına bıraktığını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi: "Bu dayanışmanın kalbimizdeki yeri hala tazedir. Aynı şekilde Türkiye, kardeş ülke Pakistan'ın her türlü zorluğu karşısında hep yanında yer aldı. Türk milletinin büyük yüreği, ihtiyaç duyulan her yerde atıyor. Nitekim 2005 depreminde Pakistan için attı. Keza 2010'da yaşadığınız sel felaketinde attı. Milletimiz Pakistanlı kardeşlerini hiç unutmadı. Devletimiz de, TİKA, Kızılay gibi kurumları aracılığıyla elinden geleni yapmaya devam ediyor. Bugün Pakistan'daki bebek ölümlerinin yüksek oranını düşürmeye katkı sunmak üzere buradayız. 10 adet yenidoğan ünitesini Pakistan'ın geleceğine armağan ediyoruz. İnanıyorum ki burada hayata tutunan çocuklar, Pakistan'ın istikbali olacak. Aynı şekilde 20 tekerlekli sandalyeyi de ihtiyacı olan kardeşlerimize takdim ediyoruz."

Erdoğan, Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal'in "Harekette birlik olmazsa fikirde birlik faydasızdır." sözünü hatırlatarak, iki dost ülkenin işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, Pakistan'ın 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde Türkiye'nin yanında yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hibe törenine Pakistan Kızılayı Başkanı'nın yanı sıra Pakistan makamlarının temsilcileri katıldı. Törende ayrıca TİKA Başkanı Serdar Çam, Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın eşi Şule Akar ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın eşi Şule Kaynak katıldı.

Pakistan'ın kalkınma çabalarına destek çerçevesinde, sağlık altyapısının geliştirilmesi amacıyla Türkiye'de üretilen 10 yenidoğan ünitesi ve 20 akülü tekerlekli sandalye, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Bebek ölümlerinin yüzde 6,6 ile dünya ortalamasının iki katı seviyesinde olduğu Pakistan'da, hibe edilen yenidoğan üniteleri, kuvöz, sarılık tedavisinde kullanılan fitoterapi cihazı ve solunum problemini gidermek üzere kullanılan ventilatörleri kapsıyor.