Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Adana'da kaybolduktan 3 gün sonra öldürülmüş halde bulunan Suriyeli şahsı öldürenler, sağır ve dilsiz olan Suriyeli zanlı ile işaret diliyle görüşülerek belirlendi.

İç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınarak, ailesiyle birlikte Adana'da yeni bir yaşam kuran Mehmet Sfuk, tarım işçiliği yaparak ailesinin geçimine katkıda bulunmaya başladı. 7 Kasım'da işe gitmek için evden çıkan Sfuk'tan bir daha da haber alınamadı. Ali Sfuk, arkadaşı ve aynı zamanda da ev sahipleri olan 35 yaşındaki Mehmet Toprak ile birlikte Köprübaşı Polis Merkezi'ne gidip, kardeşi için 'kayıp' başvurusunda bulundu.

Söz konusu başvuru üzerine polis, her yerde Suriyeli genci aramak için bölgede geniş kapsamlı bir arama çalışması yaptı. Aramalar devam ederken, Ali Hocalı köyünde kanal kenarındaki su kamışlarını kesen tarım işçileri, sudaki ceset kokusu üzerine durumu polise bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, ayakları dizlerinden kırık ve yüzünün yarısı fareler tarafından yenilen cesedi, CANKUR ekiplerinin de yardımıyla sudan çıkarttı.

Ceset üzerinde inceleme yapan polis, üzerinden 10 kurşun yarası bulunan şahsın, bir süre önce hakkında 'kayıp' başvurusu yapılan Mehmet Sfuk olduğunu belirledi. Bu kez devreye Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri girdi. Cinayete 'namus süsü' vermek için kasık bölgesinde çok sayıda kurşun yarası bulunan Suriyeli gencin kim ya da kimler tarafından öldürüldüğünü belirlemek için çalışma başlatıldı.

TERCÜMAN EŞLİĞİNDE İFADESİ ALINDI

Araştırmasını derinleştiren polis, Mehmet Sfuk'un ev sahipleri 40 yaşındaki Ahmet Toprak, kardeşi Mehmet Toprak ile birlikte Ahmet Dağ (26), Abdurrahman Keklik (38) ve Suriye uyruklu Abdulhannan İbrahim'i (21) gözaltına aldı. Cinayetteki sır perdesi ise sağır ve dilsiz olan İbrahim'in, tercüman eşliğinde alınan ifadesiyle aralandı. Suriyeli genç, işaret diliyle cinayetin tüm detaylarını anlattı.

Sağır ve dilsiz Abdulhannan İbrahim, cinayetin, 'uyuşturucu ticaretinden elde edilen para' yüzünden işlendiğini ve silahı da Mehmet Toprak'ın kullandığını anlattı. Katil zanlısı Toprak ise suçlamaları kabul etmedi.

Emniyetteki sorguları tamamlanan Mehmet Toprak, Ahmet Toprak, Ahmet Dağ, Abdurrahman Keklik ve Abdulhannan İbrahim adliyeye sevk edildi. Zanlılar, nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adana'da bir kişiyi öldürdüğü ileri sürülen zanlının daha sonra gencin ağabeyi ile birlikte polis merkezine gidip kayıp başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, olay geçen hafta Yüreğir ilçesine bağlı Ali Hocalı köyü Kamışlı yolu üzerinde meydana geldi. Suriye'deki iç savaştan kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye'ye yerleşen 19 yaşındaki Mehmet Sfuk, tarım işçisi olarak çalışmaya başladı. 7 Kasım günü evden çıkan ve bir daha kendisinden haber alınamayan genç adamın ağabeyi Ali Sfuk arkadaşı Mehmet Toprak'la birlikte (35) Köprübaşı Polis Merkezi'ne giderek kayıp başvurusunda bulundu.

YÜZÜNÜN YARISI YENİLMİŞ HALDE BULUNDU

Polis, Suriyeli genci bulmak için çalışma başlattı. Kanal kenarında bulunan su kamışlarını kesen tarım işçileri, kanalda ceset görünce durumu polise bildirdi. Polis, ayakları dizlerinden kırık ve yüzünün yarısı kemirgen hayvanlar tarafından yenilmiş olan cesedi CANKUR ekiplerinin yardımıyla sudan çıkardı. Ekipler, 10 kurşunla öldürülen kişinin kayıp başvurusunda bulunulan Mehmet Sfuk'a ait olduğunu tespit etti. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, cinayete 'namus' süsü vermek için kasık bölgesinde çok sayıda mermi yarası bulunan genç adamın kim veya kimler tarafından vurulduğunu bulmak için çalışma başlattı. Olayla ilgili yapılan inceleme sonrası Sfuk'un ev sahibi Ahmet (40) ve kardeşi Mehmet Toprak ile Ahmet Dağ (26), Abdurrahman Keklik (38) ve Suriye uyruklu Abdulhannan İbrahim (21) gözaltına alındı.

Polis yaptığı çapraz sorguda cinayetin uyuşturucu ticaretinden elde edilen para yüzünden işlendiğini ve silahı Mehmet Toprak'ın kullandığını tespit etti. Ayrıca zanlının Suriyeli genci öldürdükten 2 gün sonra gencin ağabeyi Ali Sfuk ile polis merkezine giderek öldürdüğü şahsın bulunması için kayıp başvurusunda bulunduğu da belirlendi. Katil zanlısı Mehmet Toprak'ın ise suçlamaları kabul etmeyerek Suriyeli oldukları için Türkçe bilmediklerinden yardımcı olmak amaçlı polis merkezine gencin ağabeyi ile birlikte gittiğini söylediği öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Sevk sırasında Mehmet Toprak'ın ağabeyi Ahmet Toprak, kendisinin bilirkişi olarak emniyete çağrıldığını daha sonra ise şüpheli olduğunu söyledi. Mehmet Toprak ise cinayetten haberi olmadığını, cinayete karışmadığını söyledi.


Esenyurt Erzurum Kongre Caddesi üzerinde bugün öğle saatlerinde meydana geldi. Silahlı kimliği belirsiz iki kişi arkadan henüz kimliği belirlenemeyen bir şahsa yaklaştı. Şahıslar bellerindeki silahı çıkararak şahsa arkadan defalarca ateş etmeye başladı. Silahlı saldırı sonrası şahıs hayatını kaybederken, seken kurşunlardan yolda geçmekte olan iki kişi de yaralandı. Saldırganlar kayıplara karışırken, cinayet anı güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Görüntülerde saldırganlar, kurbanlarına arkadan yaklaşıyor.Bu sırada bir saldırgan silahını çekip tetiği basıyor.Ancak silah ateş almıyor. Şahıs kendisini vurmaya çalışan şahısları farkederek arkasını dönerek silahlı şahsa vuruyor. Bu sırada silahlı iki kişi defalarca ateş ediyor. Saldırganlar ardından olay yerinden uzaklaşıyor. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.