Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla Ankara'ya davet edilen Rusya Federasyonu Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Vladimir Jirinovski ve beraberindeki milletvekilleri ile görüştü.

Gökçek, makamındaki görüşmede, Rus heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Jirinovski'nin bir Türkolog olduğunu, Türkiye'de uzun yıllar yaşaması nedeniyle Türkçeyi de iyi derecede anlayıp konuşabildiğini söyledi.

Jirinovski'nin Türkiye ziyaretinin, Türk-Rus ilişkileri için olumlu olacağına inandığını belirten Gökçek, "Sayın Jirinovski burada bulunduğu sürede Türkiye'de bazı diplomatik temaslarda bulunacak, ayrıca bazı televizyon kanallarına da çıkıp görüşlerini belirtecek." dedi.

Gökçek, Rus uçağının düşürülmesi olayıyla iki ülke arasındaki soğukluktan çok rahatsızlık duyduğunu belirterek, bu olayın Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmak için FETÖ'cüler tarafından yapıldığını söyledi.

Jirinovski de Gökçek'e teşekkür ederek, partisinin etkinlik ve seçmen desteği olarak son seçimlerde neredeyse ülkenin en güçlü ikinci partisi olduğunu söyledi. Partisinin, tüm milletvekilleri ve seçmenleriyle Türkiye'ye sevgi duyduğunu dile getiren Jirinovski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm icraatlarını hem iç hem de dış siyasetteki tavrını sonuna kadar desteklediklerini bildirdi.

Jirinovski, FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişimi sırasında Moskova'da bütün gece uyumadıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın soğukkanlı simasını televizyonda gördükten sonra Türkiye'nin sağlam bir zemin üzerinde olduğunu anlayarak rahatladıklarını söyledi. Jirinovski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe girişimine karşı tutumunu, duruşunu, soğukkanlılığını ve FETÖ ile mücadelesini takdir ettiklerinin altını çizdi.

Rusya'nın ev sahipliği yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupasına Türkiye'nin de katılmasını beklediklerini vurgulayan Jirinovski, Türkçe olarak, "Ne sağcıyız ne solcuyuz; futbolcuyuz, futbolcuyuz." dedi.

Konuşmasında ara ara Türkçe cümlelere de yer veren Jirinovski, Gökçek'e teşekkür ederek, "Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar. Türkiye sen olmasan, yaşamak neye yarar" diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, taşınacak askeri bölgelerden ağaç yetişmiş olan alanların yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Tüm bu bölgelerin Ankara'nın yeni yeşil dokuları olması gerektiği kanaatindeyim" dedi.

Gençlik Parkı'ndaki Büyükşehir Belediyesi Kabul Salonu'nda "Taşınacak Olan Askeri Birlik Bölgelerinin Alternatif Alan Kullanımlarının Değerlendirilmesi Çalıştayı" gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Ankara Şehir Araştırmaları Merkezi (ŞAR) tarafından organize edilen çalıştaya Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yanı sıra çeşitli üniversitelerden mimarlar, şehir plancıları, sosyologlar, uzmanlar, siyaset bilimciler ve ilgili belediye bürokratları katıldı. Toplantıya katılan öğretim görevlileri, profesörler ve katılımcılara katkıları nedeniyle teşekkür ederek sözlerine başlayan Gökçek, "İnşallah, kısa adı ŞAR olan bu kuruluş ile birlikte Ankaramızın geleceğiyle ilgili güzel bir fikir jimnastiği yapacağız" ifadesini kullandı.

"Ankara'daki askeri bölgelerin nasıl değerlendirilmesine dair herkes çalıştayda fikrini söyleyecek" diyen Gökçek, şunları kaydetti:

"Kamuoyunda çok değişik ifadeler, fikirler var. Her kafadan bir ses çıkıyor. Konunun sahibi tabii ki de hükümetimiz ama hükümetimize yerel yönetim olarak mutlaka fikrimizi arz etmek ve inşallah da kabul ettirmek isteriz."

Askeri alanların kesinlikle ağırlıklı olarak yeşil alan olmasının temel fikri olduğunun altını çizen Gökçek, "Öyle alanlar var ki üzerinde en ufak bir ağaç bile yok, tamamen kıraç vaziyette olan araziler var. Elbette bunların da değişik şekilde değerlendirilmesi, hükümetin uygun göreceği tarzda, bizim yapacağımız teklifler tarzında değerlendirilmesi mümkün olacak ama ağacı ortaya çıkmış, yeşil alan olarak ortaya çıkmış olan alanların kesinlikle ve kesinlikle Ankara'nın yeni yeşil dokuları olması gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu konu bugün çok daha net olarak ortaya çıkacak. Ben özellikle bu konuda katılımcılara teşekkür ediyorum, değerli fikirlerinden yararlanılacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

ŞAR Bilim Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Ankara'nın Türkiye'nin en hızlı büyüyen şehirlerinden birisi olduğunun, bunun da son 25 yılda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından sağlandığının altını çizerek, "Hepimizin gözü önünde fiziki anlamda değişen bir şehir var" dedi.

Taşınacak askeri alanlarda yapılabileceklerin masaya yatırıldığı çalıştayın bir ilk olduğunu ancak son olmayacağını kaydeden Prof. Dr. Akgün, "Bu toplantımızın Ankara ve ülkemiz adına faydalı bir toplantı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Çalıştayın moderatörlüğünü üstlenen Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de daha önce Türkiye'de tecrübe edilmemiş bir konunun tartışılacağını ifade ederek, "15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerimizdeki askeri alanların başka ne amaçla kullanılabileceği gibi daha önce hiç tartışmadığımız bir konu gündeme geldi. Bu çalıştaya iyi bir fikir vermesi temennisiyle başlıyoruz" açıklamasını yaptı.

Çalıştayın sonunda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını da cevaplandıran Gökçek, çalıştayın ardından tüm katılımcıların ortak fikirlerinden oluşan bir sonuç belgesinin açıklanacağını söyledi.

İHA

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşen 104 kişinin yakınları, Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği yemekte bir araya geldi.

ATO Congresium'daki yemeğe, şehit yakınlarının yanı sıra Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar katıldı.

Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Vali Topaca, yaptığı konuşmada, şehitliğin peygamberlikten sonraki en yüksek makam olduğunu söyledi.

Birçok kişinin 15 Temmuz'da vatan, bayrak, millet için yola çıktığını ve çoğunun şehadet mertebesine eriştiğini anlatan Topaca, "Ne kadar şükretsek azdır. Bu ülke için hayatını ortaya koyacak bir nesil var, bir gençlik var." dedi.

Topaca, bu tür hain girişimlere karşı gerektiğinde hep birlikte sokağa çıkılacağını ve ihanete "dur" denileceğini belirtti.

Vali olarak kendisinin ve tüm ilgililerin telefonun diğer ucunda olduğunu ifade eden Topaca, şehit ailelerinin karşılaştıkları sıkıntıları halletmekten de büyük gurur duyacaklarını kaydetti.

Gökçek de 15 Temmuz'da şehit olanların cennette gittiğini ancak bir taraftan da yüreklerin yandığını söyledi.

Bazı şehit ailelerini ziyaret ettiğini ve gittiği yerlerde çok güzel tablolarla karşılaştığını dile getiren Gökçek, "Allah hepinizden razı olsun. Sizlerin hakkını kesinlikle ödeyemeyiz." diye konuştu.

Gökçek, şehit ailelerinin sorunlarını ellerinden geldiğince çözmeye çalışacaklarını bildirdi.

Yemekte 104 şehit ailesinin bir araya geldiğini belirten Gökçek, şehit ailelerine yönelik çalışmaları anlattı.

"KULA KULLUK EDENLERİN NE KADAR ALÇALDIĞINI GÖRDÜK"  

Aylar ise inananlar için ölümün de zafer olduğunu kaydetti.

Yıllarca, bu topraklarda yaşayanların kardeşliğinin bozulmaya çalışıldığına işaret eden Aylar, 15 Temmuz'da Türk milletinin dünyaya demokrasi dersi verdiğini söyledi.

"Bu şehadet gecesi, kula kulluk edenlerin ne kadar alçalabildiğine şahit olduğumuz gibi Allah'a kulluk edenlerin ne şerefli ne kahraman olduğunu onurla ve gururla gördük." ifadesini kullanan Aylar, kirli emeller taşıyan hainlerin yüreklerinin bir kez daha korkuyla dolduğunu vurguladı.

Can pahasına kurulan devleti bölmeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerini belirten Aylar, ülkeyi bölmeye çalışanlara dün olduğu gibi bugün de hadlerini bildireceklerini dile getirdi.

Yemekte, Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, masaları gezerek şehit ailelerinin sıkıntılarını dinledi.