Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Suriye ‘Fırat Kalkanı’na karşı ateşle oynuyor

    Nurcan İNAL - Yusuf KILIÇ / GAZETE HABERTÜRK

    ‘Fırat Kalkanı’ harekâtının 93’üncü gününde, Suriye’nin Halep kentine bağlı El Bab kasabasının batı girişinde Türk askerlerinin konuşlu bulunduğu üs bölgesine önceki gece hava saldırısı düzenlendi. Kufayr mezrasında saat 03.30 sıralarında Suriye rejim güçlerince yapıldığı değerlendirilen saldırıda, 13 asker yaralandı.

    Kilis ve Gaziantep’teki hastanelere kaldırılan askerlerden Üsteğmen Zafer Er (30), Astsubay Kıdemli Çavuş Erdal Bolat (25) ve Uzman Çavuş Melih Özcan (30), yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Hastanelerde tedavisi süren 10 askerden birinin durumunun ise ağır olduğu belirtildi. Son saldırıda şehit düşen 3 askerle birlikte 24 Ağustos’ta başlatılan ‘Fırat Kalkanı’ harekâtında 1’i kazada olmak üzere 16 asker şehit düştü.

    ‘REJİMİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DEĞERLENDİRİLİYOR’

    Saldırıya ilişkin TSK’dan açıklama yapıldı. Açıklamada, “Fırat Kalkanı harekâtında yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03.30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, 3 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personel, tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle bölgeden tahliye edilmiştir” denildi.

    ‘UÇAK KUVEYRS’TEN KALKTI’

    El Bab operasyonuna hazırlanan Esad rejimi, geçen hafta El Bab’a 7 kilometre uzaklıktaki Kuveyrs Askeri Hava Üssü’ne asker ve silah göndererek yığınak yapmıştı. Yerel kaynaklar, Türk askerlerinin şehit olduğu saldırının bu üsten kalkan uçaklar tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

    UZMAN GÖRÜŞÜ

    ‘SALDIRIYI RUSYA SURİYE’YE YAPTIRDI’

    Siyaset Bilimleri Profesörü Hasan KÖNİ: Türkiye’nin El Bab’dan Halep’e doğru hareketlenmesinden, Rusya ve Suriye memnun değil. Türkiye’nin El Bab’dan Münbiç’e yönelmesinden, Musul’a doğru bir hamle yapabilmesinden, ABD ve YPG memnun değil. Bu saldırıyla, Türkiye’nin muhaliflere destek vereceğini düşünerek, El Bab’daki ilerlemesine cevap verdiklerini düşünüyorum. Rusya, büyük abi rolü oynayıp saldırıyı Suriye’ye yaptırmış oluyor.

    ‘PROVOKATİF SALDIRI’

    Güvenlik Uzmanı Abdullah AĞAR: Saldırı, El Bab yakınlarında Kifheyr Tepesi’ndeki askerlerimize karşı gerçekleştirildi. Suriye rejimi açıklama yaparak “Haberimiz yok” dedi. “Rus uçağının düşürülüşünün yıldönümü dolayısıyla Ruslar intikam aldı” açıklamalarını doğru bulmuyorum. Bu tarz durumlarda soğuk kanlı, stratejik aklın devreye girmesi gerekiyor. Saldırıyla Türk-Rus ilişkisinin bozulması, Türkiye ile Suriye arasında da savaş çıkarılması amaçlanıyor. Provokatif bir saldırı.

    ‘UÇAĞI KİM KULLANDI?’

    Güvenlik Uzmanı Mete YARAR: Bu uçağın kime ait olduğundan öte, bu uçağı kimin kullandığı önemlidir. Kim bu silahı ateşledi, kim bu silahı kullandı ve Türk askerlerini şehit etti, zor bir soru. Bu saldırının niçin yapıldığının bulunması daha elzem. “Menbiç hedefinden Türkiye vazgeçirilmeye mi çalışılıyor? Başka bir tuzağa mı çekilmek isteniyor?” sorusunun herkesin sorması gereken soru olduğunu düşünüyorum.

    TSK’YA İKİNCİ SALDIRI: 1 ŞEHİT 6 YARALI

    FIRAT Kalkanı harekâtında El Bab sınırlarına ulaşan TSK destekli ÖSO birliklerine, Azrak yakınlarında ikinci bir saldırı yapıldı. Saldırıda 7 asker yaralandı. Bölgeden tahliye edilerek Kilis’e getirilen yaralı 7 asker, Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Sağlık durumu ağır olan ve askeri helikopter ile Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Halil Topuz (25) yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. 6 askerin sağlık durumunun ise iyi olduğu belirtildi.

    Yerel kaynaklarca, El Bab çevresinde Esad rejiminin, terör örgütü PYD ve DEAŞ’ın, ÖSO birliklerine saldırılarının arttığı belirtildi. Esad rejimine ait savaş uçakları akşam saatlerinde bölgede 5 sorti yaptı. Saldırılar üzerine terör örgütlerinin mevzileri, TSK’ya ait topçu birlikleri tarafından ateş altına alındı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, 7 askerin, terör örgütü DEAŞ tarafından atılan havan mermisinin zırhlı personel taşıyıcının (ZPT) yanına düşmesi sonucu yaralandığı açıklandı.

    24 Ağustos’ta başlatılan ve 93’ncü güne giren Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit olan asker sayısı 17’ye yükseldi.

    BABA OCAKLARINA UĞURLANDILAR

    EL BAB’daki saldırıda şehit olan 3 asker, Gaziantep’teki 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenin ardından gözyaşları içinde memleketlerine uğurlandı.

    Şehit Üsteğmen Zafer Er’in Ankara Sincan’daki baba evine kara haber ulaştı. Acı haberi alan baba Mustafa ve anne Hatice Er, gözyaşlarına boğuldu. Bekâr olan şehit Üsteğmen Er’in 4 kardeşinin bulunduğu öğrenildi.

    Astsubay Kıdemli Çavuş Erdal Bolat’ın Samsun’un Alaçam İlçesi’ndeki baba ocağına da ateş düştü. Oğlunun şehit haberini alan anne Döne Bolat, sinir krizi geçirdi. Şehit Bolat’ın bekâr ve 4 kardeş olduğu, 4 ay önce memleketine izne gittiği belirtildi.

    Uzman Çavuş Melih Özcan’ın şehit haberi ise Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail Küreci’nin makam şoförü olan baba Mehmet Özcan ve Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde çalışan anne Melek Özcan’a işyerlerinde verildi. Eskişehirli şehidin bir süre önceikinci kez baba olduğu öğrenildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ