Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Beyoğlu Esnaf Dayanışması, Beyoğlu'nda bazı mekanların 3 gün süreyle belediye tarafından kapatılmasını protesto etti.

Mis Sokak'ta toplanan grup ellerinde çeşitli dövizler taşıyarak sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Ufuk Dündar, dün belediye tarafından Kurabiye ve Balo Sokak'ta 10'dan fazla mekanın 3 gün süreyle kapatıldığını belirtti.

Kendilerine 54 mekanın kapatılacağı bilgisi olduğunu ifade eden Dündar, ''Mekan kapatma gerekçesi olarak esnafa, masa sandalye kuralı ihlali gösterilmekte.'' dedi.

Dündar, mekanların hafta sonuna gelecek şekilde 3 gün kapatıldığını dile getirerek, ''Belediye kendi inisiyatifiyle rahatlıkla bunu yerine daha insaflı bir yaptırım uygulayabilir. Ama en acımasızı tercih ediliyor. Bu sefer tek mekan yerine sokağın tamamı kapatma yoluna gidiliyor.'' ifadelerini kullandı.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

İstanbul Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanan yüzlerce kadın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde erkek şiddetini ve cinsel istismarları protesto etti. "Hayatlarımız için erkek-devlet şiddetine karşı herHalde direniyoruz" yazılı pankart açan grup, "Kadın yasaklara direnir, kadın mücadelesi mühürlenemez" yazan dövizlerle Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

"ERKEK İSTİSMARI VE ŞİDDETİ BİZİ YILDIRAMAZ"

25 Kasım Platformu tarafından yapılan açıklamada, "Kadınların, yıllarca direnerek kazandığı haklar OHAL'le geri alınıyor. Tecavüz ve gördüğümüz şiddet, günlük hayatın bir gerçeği olmaya başladı. Çocuklarımıza yapılan istismarı aklamaya çalışıyorlar. Buna karşı tüm kadınlar birleşmelidir. Erkek istismarı ve şiddeti bizi yıldıramaz" dendi.

Akıncan ABADAN / İSTANBUL