Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Siirt kent merkezine 20 kilomtre mesafede bulunan Doğal Gaz Ana İletim hattına akşam saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından sabotaj düzenlendi.

Can kaybının yaşanmadığı sabotaj nedeniyle Siirt ve Batman ile ilçelerinde doğal gaz hattında kesinti meydana geldi.

Siirt merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan BOTAŞ Ulusal Doğalgaz Kurtalan-Gökçebağ Beldesi arasında bulunan Doğalgaz Ana İletim hattına akşam saatlerinde Bölücü Terör Örgütü üyeleri tarafından sabotaj düzenlendi.

Akşam saat 18.30 sıralarında meydana gelen saldırıda, BOTAŞ Ulusal Doğalgaz boru hattında patlama meydana geldi.

BOTAŞ yetkilileri, saldırı sonrası Siirt ve Batman merkez ve ilçelerinde doğal gaz kesintisi meydana geldiğini belirtti.

Patlama nedeniyle boru hattında gelen arızanın onarılması amacıyla çalışma başlatıldığı öğrenildi. Güvenlik güçleri olayla ilgili bölgede operasyon başlatıldı.

Siirt Doğal gaz dağıtım şirketi SİBADAŞ, abonelerine SMS ile gönderdiği mesajda, "Siirt Batman bölgemizi besleyen BOTAŞ ana iletim hattına sabotaj düzenlendiğinden, gaz arzında gece saatlerinde kesinti meydana gelecektir" denildi.



Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, iki gün içerisinde terör örgütünün finans kaynağına büyük darbe vurulduğunu belirterek, "30 milyon TL değerinde 7 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi" dedi.

Vali Cüneyit Orhan Toprak, beraberindeki Emniyet Müdürü M. Suvat Dilberoğlu ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mehmet Gökgöz ile bir açıklama yaptı. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, güvenlik güçlerinin terör örgütüne karşı amansız bir mücadele yürüttüğünü söyledi.

Vali Toprak, "Silahlı mücadelenin yanında ekonomik boyutuyla da çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda aldığımız istihbaratlar üzerine jandarma ve emniyet birimlerimiz tarafından çok büyük çaplı operasyonlar gerçekleştirildi. 25 Kasım tarihinde jandarma ekiplerimiz tarafından Yüksekova bölgesinde çok büyük bir operasyon gerçekleştirildi. Burada yaklaşık 4,5 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi. 26 Kasım'da ise merkeze bağlı bölgelerde yapılan operasyonlarda da yaklaşık 1,5 milyon civarında kaçak sigara ele geçirildi. Bunların toplam değeri 30 milyon TL. Terör örgütü finansmanı için bu da büyük bir kayıptır. Ben burada emniyet ve jandarma ekiplerini tebrik ediyorum. Çalışmalarımız aynı kararlılık ve hızla devam ediyor" dedi.

Terör örgütü PKK/KCK bünyesinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle aralarında HDP'nin genel merkez saymanı Hüseyin Yılmaz'ın da bulunduğu 10'u tutuklu 27 sanık hakkında 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 27 sanık hakkında hazırlanan 456 sayfalık iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Terör örgütü PKK/KCK'nın kuruluşu, yapılanması ile KCK sözleşmesi hakkında detaylı bilgiye yer verilen iddianamede, şüpheliler hakkında bazı gizli tanıkların beyanları da yer aldı.

İddianamede, sanıkların teknik takibe takılmamak için kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmelerinde şifreli konuştukları bilgisine yer verildi.

SALDIRILAR İÇİN "DAVUL ZURNA ÇALSIN" İFADESİ

Sanıkların, terör örgütü PKK içerisinde faaliyet yürüten sözde yönetici teröriste "anne", örgüte aktarılacak lojistik malzemeye "limon" ve "ilaç", el bombasına "soğan", teröristlere "bizim işçiler" diyerek şifreli haberleştikleri belirtilen iddianamede, teröristlerce Diyarbakır'da yapılması planlanan silahlı ve bombalı saldırılar için "davul zurnalar çalsın" şeklinde talimat verildiği belirtildi.

Şüphelilerden bazılarının adli takibe karşı önlem almak için yüz yüze görüşmelere önem verdikleri kaydedilen iddianamede, şunlar yer aldı:

"Yapılan bazı telefon görüşmelerinde yüz yüze görüşecekleri yerin adına terör örgütü üyesinin kaldığı değerlendirilen 'babanın evi' diye tabirler kullandığı anlaşılmıştır. Görüşmelerde 'zarf' ve 'paket' söylemlerinden kasıt olarak PKK/KCK terör örgütünün sözde ana karargah olarak faaliyetlerde bulunduğu Kandil kampından sözde yönetici örgüt mensuplarının göndermiş olduğu talimatlar ve terör örgütün ideolojilerini ve uygulamalarını yansıtan kitap, dergi, broşürlerin kentte dağıtılması talimatı verilmiştir. 'Yemek' söyleminde ise PKK/KCK terör örgütü mensuplarının kullanması için lojistik malzeme olduğu değerlendirilmektedir."

İddianamede, bazı sanıkların PKK/KCK terör örgütü içerisinde eylem ve faaliyetlerde bulunurken, çıkan çatışmada ölen teröristlerin cenazesini sahiplendiği, örgütün silahlı saldırılarını gerçekleştiren teröristleri destekledikleri aktarıldı.

TERÖRİSTLERE "PSİKOLOG" ARAYIŞLARI

Teröristlere yardım ve psikolojik destek sağlamak için "psikolog" arayışlarında olduğunun görüşmelere yansıdığı belirtilen iddianamede, bazı sanıkların terör örgütüne eleman temini ve "milis/iş birlikçi" faaliyetlerinden sorumlu düzeyde yöneticisi olarak faaliyetlerde bulunduğu kaydedildi.

Küçük çocuklara terör örgütünün hedef ve gayelerini benimsetmek amacıyla ideolojik eğitim verildiğinin tespit edildiği belirtilen iddianamede, sanıklardan bazılarının operasyon bölgesinde güvenlik güçlerine karşı silahlı çatışmaya giren örgüt mensupları ile örgütsel ilişki ve irtibat içerisinde olduklarının anlaşıldığına dikkat çekildi.

"Sanıkların PKK/KCK terör örgütünün silahlı alan yapılanmasına katılan örgüt mensuplarının ailelerine terör örgütünün desteğini sağlayarak devlete karşı olan güvenlerini azaltmaya yönelik çalışma yaptığı anlaşılmıştır." ifadelerine yer verilen iddianamede, sanıkların sosyal paylaşım siteleri üzerinden halk tabanında terör örgütüne desteği yükseltmek, silahlı yapılanmaya katılımı teşvik etmek, örgütün faaliyetlerini meşru kılmak ve örgütün bölge halkı üzerindeki baskısını artırmak için paylaşım ve çağrılarda bulunduğu vurgulandı.

HDP SAYMANI YILMAZ'IN PYD İLE BAĞLANTISI

İddianamede, HDP'nın saymanı Yılmaz'ın Suriye'nin Ayn el Arap (Kobani) kentinde terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD ile irtibat halinde olduğu, PKK/KCK terör örgütü yapılanmasında sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü bildirilerek, örgütün sözde yöneticilerinden aldığı talimatlar gereği PYD'li teröristler ile sorumlu düzeyde irtibatta olduğunun değerlendirildiği ifade edildi.

Tüm sanıkların terör örgütü PKK/KCK yapılanması içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü belirtilen iddianamede, şunlara yer verildi:

"Kırsal yapılanmasındaki sözde yöneticilerden aldıkları talimatları sorumlu oldukları alanlara ilettikleri, aldıkları talimatlar doğrultusunda toplantı, gösteri ve yürüyüşler organize ettikleri, bu organizasyonlarda propaganda faaliyetlerinde bulunarak halk tabanında terör örgütüne desteği yükseltmişlerdir. Terör örgütüne ve silahlı yapılanmasına katılımı arttırmayı/teşvik etmeyi, terör örgütünün ve faaliyetlerinin sözde meşru olarak algılanmasını sağlamayı amaç edindikleri değerlendirilmektedir."

İSTENİLEN CEZA

İddianamede, aralarında HDP'nin genel merkez saymanı Yılmaz'ın da bulunduğu 10'u tutuklu, 7'si tutuksuz ve 10'u hakkında yakalama kararı çıkartılan 27 sanığa "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan ceza artırımı talep edilerek 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.