Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi'nde ölü ele geçirilen DHKP-C'li Bilgehan Karpat'ın çatışmaya girmeden önce polislerin üzerine el bombası attığı ve bunun şans eseri patlamadığı ortaya çıktı. Sağ yakalanan terörist Şerif Turunç ile birlikte Tekirdağ'da 3 noktada keşif yaptıkları belirlenen Bilgehan Karpat'ın cenazesi İstanbul Adli Kurumu'ndaki otopsinin ardından Muratlı İlçesi Aydınlı Köyü'nde toprağa verildi. Bilgehan Karpat'ı, mesire alanındaki metruk binada alkol alan 3 kişi tarafından 'FETÖ'cü' zannedilerek polise ihbar ettiği de ortaya çıktı. Teröristlerin keşif görüntüleri de güvenlik kameralarına yansıdı. 

İstanbul'da geçen cuma gecesi AK Parti İl Başkanlığı ve Vatan Caddesi'ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen lavlı saldırıları gerçekleştirdiği belirlenen DHKP/C'li terörist Şerif Turunç dün Tekirdağ'da polisin düzenlediği operasyonda sağ ele geçirildi. Birlikte hareket ettiği belirlenen DHKP/C örgüt üyesi Bilgehan Karpat ise kaçtığı Muratlı İlçesi'nde polisin 'teslim ol' çağrısına ateş ederek karşılık verince çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirildi.

3 NOKTADA KEŞİF YAPMIŞLAR

Tekirdağ ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından düzenlenen operasyonların ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. İstanbul'daki saldırıların ardından Tekirdağ'a gelen Şerif Turunç ve Bilgehan Karpat'ın, biri Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü binası olmak üzere 3 farklı noktada saldırı planladıkları ve bunun için keşif yaptıkları belirlendi. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü önünde keşif yapmaları, güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde önde giden Şerif Turunç'u yaklaşık 50 metre geriden Bilgehan Karpat'ın takip ettiği belirlendi. Polis ekiplerince yapılan araştırmaların ardından 3 noktada saldırı planlayan Şerif Turunç ve Bilgehan Karpat'ın, daha sonra birlikte Yunanistan'a kaçmak için plan yaptıklarını tespit edildi.

FETÖ'CÜ ZANNEDİP POLİSE İHBAR EDİLMİŞ

Muratlı İlçesi'nde vurularak etkisiz hale getirilen Bilgehan Karpat'ı, İnanlı mesire alanındaki metruk binada alkol alan 3 kişinin, FETÖ'cü zannederek polise ihbar ettiği ortaya çıktı.

Muratlı İlçesi'ne geldikten sonra İnanlı mesire alanına giden Karpat'ın burada alkol alan 3 kişinin yanına gittiği ve sohbet etmeye çalıştığı belirlendi. Alkol alan kişilerden biri polisi arayıp 'Burada şüpheli biri var, FETÖ'cü olabilir' diyerek eşkalini verdiği ve polis ekiplerinin bu alana operasyon düzenlediği anlaşıldı. Polisin mesire alanına geldiğini görünce içerisinde el bombası ve Kalaşnikof tüfek çıkan çantasını alamadan kaçan Karpat'ın üzerindeki el bombasını çatışma sırasında polis ekiplerinin üzerine attığı ancak, şans eseri bunun patlamadığı belirlendi.

CENAZESİ KAMYONET KASASINDA GÖTÜRÜLDÜ

Ölü ele geçirilen Bilgehan Karpat'ın cesedi dün akşam yapılan incelemelerin ardından otopsi için İstanbul Adli tıp Kurumu'na sevk edildi. Bu sabah babası Zeynel Karpat tarafından alınan DHKP/C'li teröristin cenazesi Muratlı Devlet Hastanesi'ne getirildi. Terörist Karpat'ın tabuta konulan cenazesi daha sonra kamyonet kasasına konulduktan sonra götürüldüğü Aydınlı Köyü'nde toprağa verildi. Cenaze törenine babası Zeynel Karpat'ın yanı sıra yaklaşık 20 kişi katıldı. Cenaze nedeniyle Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ve jandarma ekiplerince ilçede ve köy girişinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

SAVCIYA SALDIRIYI İTİRAF ETTİ

Bacağından vurularak etkisiz hale getirilerek gözaltına alınan Şerif Turunç, dün Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne teslim edilmişti. Turunç'un İstanbul'daki bir savcıya düzenlenen silahlı saldırıyı kabul ederek itiraf ettiği bunun dışında ise susma hakkını kullandığı ifade edildi. Soruşturma sürdürülüyor.

İstanbul'da Ak Parti İl Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü binalarına saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden biri olduğu belirtilen DHKP/C'li Bilgehan Karpat, Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi'nde yaklaşık yarım saat süren çatışmanın ardından ölü olarak ele geçirildi.

Tekirdağ'da yakalanan DHKP/C'li Şerif Turunç'un yanında olduğu ve sabahki operasyon sırasında otomobille kaçtığı belirlenen Bilgehan Karpat'ın Muratlı İlçesi'ne gittiği tespit edildi.

Terörle Mücadele ekipleri, ilçede güvenlik tedbirlerini genişleterek arama başlattı. Araçla polisin ‘dur' ihtarına uymayıp kaçan DHKP/C'li Karpat, daha sonra aracı bıraktı ve yaya olarak kaçmak istedi.

Murat İlçesi'ndeki mesire alanına giden DHKP/C'li Bilgehan Karpat, etrafını saran polis ekiplerinin ‘teslim ol' çağrısına silahla ateş ederek karşılık verdi. Çıkan çatışmada terörist Bilgehan Karpat ölü olarak ele geçirildi. Karpat'ın Yunanistan'a kaçmaya çalıştığı öğrenildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ: ÇATIŞMA YARIM SAAT SÜRDÜ

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, teröristin ‘teslim ol' çağrısına silahla karşılık verdiğini söyledi. Teröristin teslim olmamak için yarım saat çatıştığını kaydeden Aydın, "Şahıs Muratlı İlçesi'nde ekiplerimizin, dur ihtarına uymadı. Mesire alanında teslim ol çağrısına silahla karşılık verince çatışma çıktı. Olay yerine özel Harekat ekipleri ve TEM Şubesi ekipleri sevk edildi. Yaklaşık yarım saat süren çatışmanın ardından etkisiz hale getirildi. Bölgedeki metruk bir binada ele geçiren şahsa ait çanta bulundu. Olay yeri inceleme ekipleri, araştırmasını sürdürüyor" dedi.

GRİ LİSTEDE YER ALIYORDU

Tekirdağ'da canlı olarak ele geçirilen DHKP/C'li Şerif Turunç gibi İçişleri Bakanlığı'nın arananlar sayfasındaki gri listede yer alan Tekirdağlı Bilgehan Karpat'ın yakalanması için 300 bin liraya kadar ödül koyulmuştu.

İZLERİNE ULAŞILAMAMIŞTI

DHKP-C'li Şerif Turunç ve Bilgehan Karpat'ın Şubat 2016'da Aydın Söke'de yakalanan Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol'la birlikte Türkiye'ye sızdıkları basına yansımıştı. Tutuklanan DHKP-C üyeleri İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman'ın ifadelerinde, her yerde aranan Şerif Turunç ile Bilgehan Karpat'ın Türkiye'de olduklarını söyledikleri iddia edilmişti. İstihbarat birimlerinin yaptıkları çalışmalara rağmen Türkiye'ye giriş yaptıkları tespit edilen DHKP-C üyesi Bilgehan Karpat ve Şerif Turunç'un izine ulaşılamamıştı.

ÇANTASINDAN CEHPANE ÇIKTI

Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi'nde ölü olarak ele geçirilen DHKP/C'li Bilgehan Karpat'ın metruk binaya attığı çantasından cephane çıktı. Üzerindeki el bombası ve tabancanın yanı sıra çantasından sahte kimlik, seyyar dipçikli kaleşnikof otomatik tüfek ve ona ait 60 mermi ele geçirildi. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ve AK Parti binasına saldıran kişi Tekirdağ'da yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na LAW silahıyla düzenlenen saldırılarda 2 silahta parmak izi çıkan DHKP-C üyesi Şerif Turunç Tekirdağ'da yakalandı. Teröristin üzerinde Glock marka bir silah ile bir el bombası ele geçirildi. Şerif'in Ak Parti ve Emniyet Müdürlüğü'nün ardından Esenyurt'ta da bir polis otosuna saldırı düzenlediği belirlenmişti. Şerif Turunç'un İstanbul'a gönderilmesi bekleniyor.

300 BİN LİRA ÖDÜL KONMUŞTU
İçişleri Bakanlığı'nın 'arananlar teröristler' listesinde 300 bin TL ödüllü gri listede bulunan Turunç hakkında, 2013 yılında AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırılara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında kırmızı bülten çıkarılmış ve Atina'da 2014 yılında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

PARMAK İZLERİ ÇIKMIŞTI
2013 yılında Yunan polisi tarafından Sakız Adası açıklarında bir bota yapılan baskında çok sayıda silah ve patlayıcı ele geçirilmiş, mühimmatlar üzerinde yapılan incelemelerde Fadik Adıyaman ve Şerif Turunç'un parmak izlerine ulaşılmıştı.

DHKP-C'li Şerif Turunç ve Bilgehan Karpat'ın Şubat 2016'da Aydın Söke'de yakalanan Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol'la birlikte Türkiye'ye sızdıkları basına yansımıştı. Habertürk'ün 5 Şubat 2016 tarihli sayısında "İşte o 2 DHKP-C'li" başlığıyla verdiği haberinde 2 teröristin fotoğrafları yayımlanarak, güvenlik güçlerinin alarma geçtiği ifade edilmişti. Tutuklanan DHKP-C üyeleri İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman'ın ifadelerinde, her yerde aranan Şerif Turunç ile Bilgehan Karpat'ın Türkiye'de olduklarını söyledikleri iddia edilmişti. İstihbarat birimlerinin yaptıkları çalışmalara rağmen Türkiye'ye giriş yaptıkları tespit edilen DHKP-C üyesi Bilgehan Karpat ve Şerif Turunç'un izine ulaşılamamıştı.

Nihat ULUDAĞ / İSTANBUL

VALİDEN TEŞEKKÜR

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Başarıyla yürütülen operasyonda yoğun gayret ve emek sarfeden İstanbul ve Tekirdağ Emniyet görevlilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

Tekirdağ'da yakalanan DHKP/C'li Şerif Turunç, Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'ndeki ilk sorgusunun tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderildi.

Şerif Turunç'un emniyetten çıkarılışı sırasında Özel Harekat ekipleri emniyet binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.