Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin kampanya kapsamında, "kararimizevet.com" adlı web sitesi kurdu.

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması Kampanya Tanıtım Toplantısı ile 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması için kampanya startını verdi.

Bu kapsamda oluşturulan "kararimizevet.com" adresli internet sitesinde, halk oylamasına gidilen süreçte vatandaşların bilgileneceği, AK Parti teşkilatının da kampanya sürecinde kullanacağı kitapçık, broşür, afişler ve materyallere ilişkin görsellere yer verildi.

Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım, sitede yer alan mesajında, teşkilat mensuplarına, halk oylaması kampanya sürecinde partinin kurumsal kimliğinin muhafaza edilmesi uyarısında bulundu.

Mesajında, Türkiye'nin, 16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına gideceğine ve anayasa değişikliğini oylayacağına işaret eden Yıldırım, AK Parti'nin, devlete ve millete hizmet etmek amacıyla başlatılan anayasa değişikliği halk oylaması için tanıtım sürecini başlattığını vurguladı.

Bu sürecin başarıyla tamamlanması ve pozitif bir sonuç alınabilmesi için teşkilat çalışanlarının ve görevlilerin uyması gereken bazı kurallar olduğuna dikkat çeken Yıldırım, bu kuralların başında, halk oylaması kampanyası kurumsal kimliğinin muhafaza edilmesinin geldiğini belirtti.

"TAVİZ VERİLMEYECEK"

AK Parti kurumsal kimliğine, parti programına, parti tüzüğüne, kampanya kılavuzuna ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranışlar karşısında partinin taviz vermeyeceği ve sorumluluk kabul etmeyeceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, 16 Nisan 2017 Halk Oylaması Kurumsal Kılavuzu'nun bu amaç doğrultusunda hazırlandığını bildirdi.

Yıldırım, kılavuzda, teşkilat çalışanlarının ve görevlilerin, çalışmalarında dikkat edeceği hususlar ve partinin kurumsal sembolleriyle bu sembollerin kullanım biçimlerine yer verildiğini belirtti.

HALK OYLAMASINA ÖZEL KÜRTÇE ŞARKI

"İletişim stratejisi", "Kurum kimliği", "Miting duyuruları", "Müzikler", "Basılı işler" ve "Dijital kurumsal kimlik" başlıklarından oluşan "kararimizevet.com" adresli web sitesinde, halk oylaması kılavuzu da yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin hazırlanan kitapçık, broşür ve afişlerin bulunduğu sitede, 16 Nisan'a kadarki süreçte meydanlarda çalınacak, Ferzinde Kaya tarafından seslendirilen "Ben evet diyorum" adlı Kürtçe şarkı da ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

AK Parti tarafından hazırlanan Halk Oylaması Kurumsal Kılavuzu da ilk kez site üzerinden paylaşıldı. Kampanya sürecinde kullanılacak "Daima millet, kararımız evet", "Kararımız net, oyumuz evet" ve "Önce memleket tabii ki evet" sloganlarına ilişkin materyallere de sitede yer verildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM, 20 MART'TA İZMİR'DE

Sitenin "Miting duyuruları" başlıklı kısmında, Başbakan Yıldırım'ın, 20 Mart'ta, "Başbakan geliyor, İzmir evet diyor" başlıklı mitingde, Gündoğdu Meydanı'nda İzmirlilere hitap edeceği bildirildi.

Sitenin "İletişim stratejisi" bölümünde, kampanya sürecinde uyulması gereken kurallar 41 başlık altında yer aldı.

TAKIM RUHUYLA HAREKET EDİLECEK

Sitede, 16 Nisan 2017 halk oylaması sürecinde, vatandaşlarla doğru iletişim kurabilmenin, bu iletişimin sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını sağlamanın, belli bir disiplin ve kurallar çerçevesinde hareket edilmesine bağlı olduğu vurgulandı.

"Evet" kampanyasını yürüten kadroların takım ruhuyla hareket ettiğini göstereceği, bunun da seçmenlerde olumlu bir algıya dönüşeceğine işaret edilen sitede, kampanyada kullanılacak materyallerden "Evet" ofisleri çalışanlarının davranışlarına kadar bütün ayrıntıların, ahenk ve bütünlük oluşturmasının önemine işaret edildi.

ÇEVREYE ZARARLI MADDELER KULLANILMAYACAK

Sitede, kampanya sürecinde uyulması gereken kurallara ilişkin çok fazla mesaj ihtiva eden materyallerin kullanılmaması, kullanılan dokümanlarda genel bütünlüğün sağlanması, kullanılacak materyallerde estetik düzey ile algılanabilirliğin yüksek olması ve çevreye zararlı malzemelerin kullanılmaması, çevreye zarar verebilecek plastik ve naylon gibi malzemeler yerine kağıt ve bez gibi geri kazanılabilir maddelerin kullanılması, görüntü, ses ve gürültü kirliliğine neden olunmaması uyarısında bulunuldu.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURMAMAYA ÖZEN GÖSTERİLECEK

Kullanılacak materyallerin hedef kitleye göre merkezi yerlere asılması, kurulacak "Evet" ofislerinin işlevsel ve kullanışlı olması, teknolojik imkanlardan faydalanılması, günlük aktiviteleri anlatan raporların tutulması, kampanya süresince önceden belirlenen müzikler ve anonslar kullanılırken, gürültü kirliliği oluşturmamaya özen gösterilmesi, okul, hastane, ibadethane gibi yerlerin çevresinde müzik çalınmaması ve anons yapılmaması çağrısında bulunuldu.

Kıyafetlerde renk ve uyum bütünlüğü sağlanması, kampanya rozet ve işaretlerinin kullanılması, kurumsala aykırı görsel ve yazılı materyallerin kullanılmaması, kampanya sürecinde tartışmadan kaçınılması uyarısı da yapıldı.

SEÇMENLERE ADIYLA HİTAP EDECEK

Sitede, iletişim stratejisi kapsamında, gökesimiyle iletişim kurması, propaganda çalışmaları sırasında seçmenlere mutlaka adıyla hitap edilmesi ve seçmenin dile getirdiği sorunların not edilmesi gerektiğine işaret edildi.

Sitede, halk oylaması kampanya sürecinin, Türkiye'nin birliğine kasteden şer odaklarının ve terör gruplarının kaos ortamı oluşturmak için fırsat bekledikleri bir ortam olduğu belirtilerek, bu tür olayların yaşanması durumunda "Evet" ofisleri ve halk oylaması görevlilerinin pozitif duruşlarını koruması, birlik ve beraberlik mesajları vermesi ve dik bir duruş sergilemesi gerektiği belirtildi.

Sitede ayrıca Türkiye'de 48 milyon internet kullanıcısının bulunduğu hatırlatılarak sosyal medyanın etkin kullanılması, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığınca ilan edilen seçim yasaklarına mutlaka uyulması istendi.