Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), bu yıl da milyonlarca memur adayının katılımıyla gerçekleştirilecek. KPSS için 13 Mart'ta başlayan başvuru süreci, dün sona erdi. Peki 2017 KPSS sınav giriş belgesi ne zaman açıklanacak?

 

2017 KPSS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

2017 yılının 21 Mayıs tarihinde milyonlarca adayın katılacağı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için sınav giriş belgeleri tıpkı geçtiğimiz yılda olduğu gibi sınava 1,5-2 hafta kala adaylara ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden duyurulacağı tahmin ediliyor.

KPSS sınav giriş belgesini almak için adayların ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'ne T.C Kimlik No ve Aday Şifresi ile giriş yapması gerekiyor.

 

KPSS NE ZAMAN YAPILACAK?

Binlerce kişi tarafından merakla beklenen 2017-KPSS geldi çattı. Memur olabilmek için hazırlık içinde olan adaylar, başvurularını yarından itibaren yapmaya başlayacak. Sınav, 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 16 Haziran tarihinde açıklanacak.

SINAVLARDA 09:45 KURALINA DİKKAT

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilk defa geçtiğimiz günlerde yapılan üniversiteye geçişin ilk aşaması olan YGS'de 09:45 saat kuralı uygulanmıştı. İlk defa bu yıl uygulanan bu saat uygulaması nedeniyle YGS'ye birçok aday geç kalmış ve sınavlara girememişti. Hem sosyla medyada hem de toplumda tartışmalara neden olan 09:45 saat kuralı KPSS'de de geçerli olacak. 2017 KPSS'de 09:45'den sonra gelen adaylar sınav salonlarına alınmayacak.

ADAYLARIN SINAV MERKEZLERİNE GETİRMELERİ GEREKEN BELGELER

*Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
 
*Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı

*Askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler içingeçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge

*Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını
sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe
içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz.

DİKKAT: Adayların kimlik belgesinin aslını yanında bulundurması gerekmektedir. Fotokopi belge vb. kabul edilmez. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.