Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken açıklama yapıldı. Partinin yeni MYK üyeleri, yeni Parti Sözcüsü Mahir Ünal tarafından açıklandı. Buna göre, MYK, şu isimlerden oluştu:

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım

Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı

Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş

Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun

Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker

Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya

Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin

Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz

Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ

İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan

Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan

AK Parti Genel Sekreteri ise Abdulhamit Gül oldu

MYK'DA 4 İSİM DEĞİŞTİ

Daha önce AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Cevdet Yılmaz, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin yerine getirildi.

AK Parti MKYK üyesi Mahir Ünal da Cevdet Yılmaz'dan boşalan Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

AK Parti Ar-Ge'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar'ın yerine ise AK Parti MKYK üyesi Hamza Dağ getirildi. Yasin Aktay'ın yaptığı AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini ise AK Parti MKYK üyesi Ravza Kavakçı Kan üstlendi.

ERDOĞAN'DAN "FETÖ'YE MERHAMET YOK" MESAJI

Habertürk TV'den Çimen Çetin'in edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez başkanlık ettiği toplantıda FETÖ ile mücadele mesajı verdi. "FETÖ ile mücadele merhamet etmeden devam edecek" mesajı veren Erdoğan, MKYK'nın gençleşmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Halkla iç içe olunması gerektiği mesajını veren Erdoğan, bir kez daha verim alınamayan isimlerin yerine yenilerinin görevlendirileceğini söyledi. Toplantıda teşkilatlar ve yerel yönetimlerin de performans değerlendirmesinin yapılmasına karar verildi.

Erdoğan, toplantıdan 1.5 saat önce Genel Merkez'e giderek makam odasında çalıştı. Erdoğan'ın oturduğu koltuğun arkasına Cumhurbaşkanlığı Forsunun bulunduğu Türk Bayrağı da konuldu.
Erdoğan, toplantıdan 1.5 saat önce Genel Merkez'e giderek makam odasında çalıştı. Erdoğan'ın oturduğu koltuğun arkasına Cumhurbaşkanlığı Forsunun bulunduğu Türk Bayrağı da konuldu.

YENİ SÖZCÜ SORULARI YANITLADI

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Teşkilatlardan da yıl sonuna kadar değerlendirme beklendiğini söylediniz. Sayın Cumhurbaşkanı daha önce bakanlardan 6 ayılık bir değerlendirme istemişti. Aynı kapsamda bir çalışma mıdır?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da ifade ettiği yerel yönetimlerle ilgili hem teşkilatlarımızla ilgili hem de hükümetle ilgili performans ve başarı oranlarının değerlendirilmesi çok önemli. Çünkü 2019, daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi artık yüzde 40-45 ile seçim kazanılacak bir sistem değil. Yüzde 50+1'i gerektiren yeni bir sistemle karşı karşıyayız.

Türkiye'deki en büyük ve en güzel değişim Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte artık Türkiye'de siyaset asla eskisi gibi olmayacak ve bütün siyasi partiler, özellikle muhalefet siyaset yapmak zorunda kalacak."

GRUP KONUŞMASINI ERDOĞAN YAPACAK

Bir gazetecenin, "Kabine değişikliği gerçekleşecek mi? Yarınki grup toplantısını Sayın Cumhurbaşkanı mı yapacak?" sorusu üzerine ise Ünal, "Yarın grup toplantımızı Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleştirecek. Kabineyle ilgili bu Sayın Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın kendi istişareleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, Sayın Başbakanımız böyle bir teklifte bulunursa değerlendireceği bir konu." ifadelerini kullandı.