Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem LYS sınav yerleri nasıl öğrenilir? LYS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı!

    Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen üniversiteye geçiş için ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu başlıyor. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından açıklandı. Sınava sayılı günler kala son hazırlıkları tamamlamaya gayret eden öğrenciler, sınava girecekleri okulların belli olmasıyla birlikte sınav giriş yerlerini nasıl öğrenebileceklerini araştırmaya başladılar. Peki, LYS sınav giriş yerleri nasıl öğrenilir? İşte tüm detaylar...

    LYS SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

    YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların başvurabildiği LYS'nin sınav giriş belgesi yayımlandı. 10-11 Haziran 2017 tarihlerinde uygulanacak olan LYS-4, LYS-1 ile 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek LYS-2, LYS-3, LYS-5 adaylarının, sınava girecekleri yerler belli oldu. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden görüntüleyebilecekler.

    REKLAM
    LYS SINAV GİRİŞ YERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

    LYS NE ZAMAN?

    Üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci, üniversiteye ilk adım olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'ye 12 Mart Pazar günü girdi. 180 ve üzeri puan alıp LYS'ye girmeye hak kazanan öğrencilerin gireceği LYS-1, 2, 3, 4 ve 5 sınav tarihleri;

    LYS-1: (Matematik) 11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak olan LYS-1 sınavı 135 dakika sürecek

    LYS-2: (Fen Bilimleri) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak olan LYS-2 sınavı 135 dakika sürecek

    LYS-3: (Edebiyat-Coğrafya) 18 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak olan LYS-3 sınavı 120 dakika sürecek

    LYS-4: (Sosyal Bilimler) 10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak olan LYS-4 sınavı 135 dakika sürecek

    LYS-5: (Yabancı Dil) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. Saat 14.30'da başlayacak olan sınav 120 dakika sürecek.

    LYS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

    LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

    * Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

    Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

    * Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

    * Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

    REKLAM

    * Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

    * Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır. ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği Tablo 1D’de gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır.

    * ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20’si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

    * Ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler ; LYS Sosyal Bilimler Sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine LYS-4’de (Sosyal Bilimler Sınavı) yer alan Felsefe Grubu altındaki Psikoloji alanından 3, Sosyoloji alanından 3, Mantık alanından 2 soru cevaplandıracaktır . Bu karar doğrultusunda, LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi ile ilgili olarak aşağıdaki uygulama yapılacaktır:

    REKLAM

    2017-LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı Felsefe Grubu İle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde toplam 40 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 40 cevap alanı bulunacaktır. Testi alan tüm adaylar ilk 24 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır. Bu adaylar cevap kâğıdının bu test ile ilgili alanında ilk 24 cevap alanını, soru numaralarına uygun olarak işaretleyeceklerdir.

    LYS SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

    LYS’de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir

    LYS’de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece ön lisans programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacaktır. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ