Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Bodrum'da deprem! Son Depremler Kandilli Rasathanesi: 13 cm Tsunami dalgası ölçüldü

    Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre Ege Denizi'nde 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Kos Adası'nda 2 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden iki kişiden birinin Türk, diğerinin İsveç vatandaşı olduğu açıklandı. Depremin ardından 13 cm'lik bir tsunaminin yaşandığı kaydedildi. Deprem ilk olarak 6.3 büyüklüğünde ölçülmüştü.

    KOS ADASI'NDAKİ VATANDAŞLAR, BODRUM'A GETİRİLDİ

    Ege Denizi'nde meydana gelen deprem nedeniyle Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda mahsur kalan 205 Türk vatandaşını taşıyan feribot Bodrum'a geldi. İstanköy Limanı'ndan 205 kişiyi alan feribot, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki limana yanaştı. Feribottan önce yaralılar indirildi. Yaralılara, iskelede hazır bekletilen UMKE ve 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale etti. Sedyelerle feribottan indirilen yaralılar, ambulanslarla Bodrum'daki hastanelere kaldırıldı.

    DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: BİR TÜRK AĞIR YARALI

    Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede, deprem nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşının ailesine ulaşılmaya çalışıldığı kaydedildi. Açıklamada bir Türk vatandaşının da ağır yaralı olduğu ve Atina'ya nakledilmekte olduğu belirtildi.

    Dışişleri Bakanlığı, dün gece İstanköy'de meydana gelen deprem hakkında Rodos Başkonsolosluğu'ndan alınan bilgiye göre; bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini, bir vatandaşın da ağır yaralandığını bildirdi. Ağır yaralanan Türk vatandaşının Atina'ya nakledildiği ve Atina Pire Başkonsolosluğu'nun bahse konu vatandaşın durumu ile ilgilendiği belirtildi. Bir diğer Türk vatandaşının ise ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye'ye dönmek istediği, İstanköy Müslümanları Kültür ve Kardeşlik Derneği Dernek Başkanı Kadri Memiş'in kendisine refakat ettiği kaydedildi.

    Dışişleri'nden şu açıklama yapıldı;

    "200'ün üzerinde vatandaşımızın tahliyesi için çalışmalar devam etmektedir. Liman ve Gümrük binası hasar gördüğü için Bodrum'dan veya Yunanistan'ın diğer bölgelerinden gemi seferlerine izin verilmemektedir. İstanköy Liman Başkanı ile görüşülerek yakındaki bir rıhtıma özel sefer yapılması için izin sağlanmıştır. Başkonsolosluğumuzun koordinasyonunda Bodrum'dan yola çıkan yaklaşık 250 kişilik bir yolcu gemisi İstanköy'e varmıştır. Vatandaşlarımızı aldıktan sonra Bodrum'a hareket edecektir. Ardından ikinci bir sefer daha yapacaktır. Depremde İstanköy meydanında bulunan Defterdar Cami'nin minaresinin çöktüğü, karşısında bulunan çeşmenin de kubbesinin zarar gördüğü anlaşılmaktadır. Yakınları hakkında bilgi almak veya yardım isteyen vatandaşlarımız Dışişleri Bakanlığımızın Çağrı Merkezine 24 saat ulaşabilirler."

    Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda mahsur kalan 205 Türk vatandaşı, Bodrum'dan gönderilen feribotla alındı. Denizden güvenlik ve emniyet görevi icra eden Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına ait TCSG26 isimli bot, Yunanistan'ın İstanköy Adası'ndan tahliye edilenleri taşıyan feribota eşlik etti.

    Kandilli Rasathanesi'nden açıklama:

    "Bu sabaha karşı, 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu deprem derinliği 5 kilometre olduğundan dolayı geniş bir alanda hissedildi. İstanköy Adası'nda da 2 kişinin can kaybına ve ciddi anlamda hasara yol açtı. Bizde herhangi bir kaybımız yok, 80 yaralımız var. Bölge sismik olarak aktif bir bölge. 160 civarı artçı sarsıntı kaydettik, en büyüğü 4.8 olarak tespit edildi. Bilimsel olarak 5.5 büyüklüğüne kadar artçı bekleyebiliriz. Dolayısıyla bölgedeki yurttaşlarımızın tekrar kendilerine geçmiş olsun diliyoruz, teyakkuzda olmalarını öneriyoruz."

    TSUNAMİ AÇIKLAMASI

    "UNESCO'nun hükümetlerarası komisyonu tarafından akredite olarak bölgesel denizlerde tsunami servis sağlayıcısı olduk. Bu bölgelerle ilgili uyarı mesajı bizden gidiyor bölgede. Bu deprem sonrası da bir tsunami meydana geldi. Bu tsunaminin Bodrum limanından olan istasyonda maksimum 13 cm olarak kaydedildi. Liman içindeki cihazın konumu gereği çok düşük kaydedildi, Gümbet gibi güney kıyılarda çok daha yüksek su baskınları gözlendi. Akıntılı bir şekilde içerilere kadar girdi. 6.6 büyüklüğündeki depremin Gökova Körfezi'nin batısındaki bir sismik boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz. Tek bilemediğimiz şey zamanı. Dünyanın hiçbir yerinde zamanı konuşmak, bilmek mümkün değildir."

    DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ

    "İlk veriler geldikten sonra anlık bir çözüm yapıyoruz. Bu çözümde ilksel sonuçları veriyoruz daha sonra gelen bilgiler doğrultusunda bunları revize ediyoruz. Bilimsel olarak bu dünyanın her yerinde böyledir. Bir şiddet haritamız var, deprem olduğu yerde 7'lik bir şiddet ortaya çıktı. 6, 5, 4 olarak devam etti. Her büyük depremden sonra bu raporlar web sayfamıza konularak güncelleniyor."

    BAKAN EROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

    Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Muğla Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6.3'lük depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

    DHA'nın haberine göre; Bakan Eroğlu, "Bugün maalesef Bodrum, Kos Adası civarında bir deprem vuku buldu. Biraz önce sayın Muğla Valimizle görüştüm. Allah'a çok şükür bir can kaybı yok. Herhangi bir büyük bir maddi kayıp da söz konusu değil. Sadece, Bodrum Belediyesi'ne ait bir limanda yedieminde bekleyen bazı tekneler, su bir miktar yükselince onlar zaten hurda teknelermiş; onlarda hasar var. Onun dışında önemli bir zayiyat yok. Allah'a çok şükür geçmiş olsun diyorum. Özellikle başta Bodrum olmak üzere bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum" diye konuştu.

    Veysel Eroğlu, depremde Kos Adası'nda hayatını kaybeden vatandaşlar içinde taziyede, yaralılara ise geçmiş olsun temennisinde bulundu. Basın toplantısında tabii afetleri anlatan Bakan Eroğlu, sözü yine bugün Gökova Körfezi'nde meydana gelen depreme getirerek, "Bodrum ile Kos Adası arasında Ege Denizi'nde vuku bulan depremde, tsunami hadisesi olmadı. Son aldığım bilgilere göre 10 santimlik bir deniz suyusunun yükselmesi söz konusudur. Bu AFAD'tan aldığımız bilgidir, özellikle paylaşmak istiyorum" ifadeleri kullandı.

    "CİDDİ YARALANMASI OLAN VATANDAŞIMIZ YOK"

    Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yaptığı açıklamada, "Gördüğümüz şudur ki can kaybı olmayan, mal kaybı da düşük olan, büyüklüğü yüksek bir depremle karşı karşıya kaldık. Depremin diğer etkilerini tekrardan değerlendireceğiz. Depremden zarar gördüğünü söyleyen 358 vatandaşımızın müracaatı oldu. Müracaat eden kişiler arasında 25 kazazedemiz var. Bunun dışında ciddi bir yaralanması olan bir vatandaşımız yok.

    Artçı depremler olacak elbette. Muğla'da Bodrum'da depremi çok hafif hasarla atlattık. Bu deprem konusunda verilmiş önemli bir başarımızdır.Bodrum'un depreme hazır olduğunu gördük. Depremle ilgili zararlar elbette telafi edilecek." dedi.

    HAYATINI KAYBEDEN 2 KİŞİDEN BİRİ TÜRK

    Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre; Ege Denizi'nin Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden iki kişiden birinin Türk olduğu bildirildi. Yunanistan Güney Ege Eyaleti Valisi Yorgos Hacimarkos bir televizyona yaptığı açıklamada, deprem sonucu İstanköy Adasında ölen iki kişiden birinin 30 yaşında Türk diğerinin ise 20 yaşında bir İsveçli olduğunu söyledi.Hacimarkos ayrıca, 120 yaralıdan tamamı turist olan 5'inin ağır yaralı olduğunu ifade etti. Kos Adası'ndaki Türkler için, adaya feribot gönderileceği belirtildi.

    Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Kos'ta hayatını kaybeden Türk vatandaşının Sinan Kurtoğlu olduğunu söyledi.

    Muğla Valisi ise , deprem nedeniyle düşme ve atlamalar nedeniyle yaralanmaların olduğunu açıkladı.

    DENİZ SUYUNUN YÜKSELMESİ NEDENİYLE BİRÇOK İŞYERİNİ SU BASTI

    DHA'nın haberine göre; Yaklaşık 3 dakika boyunca gelen dev dalgalar nedeniyle sahildeki otellerin alt katları ile restoran bölümlerini su bastı, 16 işyeri sular altında kaldı. Deprem sırasında 30'a yakın otomobilde, ağaç dalları ve kayaların düşmesi sonucu maddi hasar meydana gelirken, Bodrum'un Mumcular, Yalıçiftlik, Mazı mahallelerindeki bazı evlerde çatlak meydana geldiği belirtildi.

    Parklarda, kaldıkları otellerin sahilindeki şezlonglarda ve restoranların masalarında sabahlayan Bodrumlular art arda gelen depremler nedeniyle sabaha kadar uyuyamadı. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler de battaniyeleri ve havlularını alarak geceyi dışarıda geçirdi. Bazı turistler valizlerini toplayarak otellerini terk ederken, birçok turist ise tatillerinedevam edeceklerini belirttiler.

    "BODRUM BOŞALDI SÖYLENTİLERİ DOĞRU DEĞİL"

    Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu yaptığı açıklamada, "Bodrum'un deprem nedeniyle boşaldığı söylentileri çıkmaya başladı, bunlar kesinlikle doğru değil. Konuklarımız otellerinde tatillerine devam ediyor, sadece isteyenlere bahçede konaklayabilecekleri ortamlar yarattık. Evet, tedirgin olduk ama Bodrum'da turistin boşalması diye bir şey söz konusu değil, bu tür söylentiler gerçekçi olmadığı gibi turizme de büyük zarar veriyor" dedi.

    MİNARE EĞİLDİ ÇEVRESİ BOŞALTILDI

    Depremde, Neyzen Tevfik Caddesi'nde bulunan Adliye Camii'nin minaresinin tepe bölümünde sarsıntıdan dolayı eğilme meydana geldi. Minarenin yıkılma tehlikesine karşı belediye ekipleri caddeyi trafiğe kapattı.

    MUĞLA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

    Muğla Valisi Esengül Civelek, Ege Denizi'nin Muğla açıklarında 6,6 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığını bildirdi. Jandarma ve AFAD, hasar tespiti ve tedbir amacıyla bölgede keşif yapıyor.Ege Denizi'inde meydana gelen 6.6 şiddetindekidepremin ardından, Muğla Valisi Esengül Civelek hastanedeki yaralıları ziyaret etti.

    Harita

    Bazı bölgelerdedenizseviyesinin yükseldiği iddiaları halk arasında paniğe neden oldu. Öte yandan, Bodrum Kaymakamlığı tarafından vatandaşların binalara girmemesi yönünde uyarılar yapıldı.

    Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, "Gerçekten Bodrum ilk defa böyle şiddetli bir depreme maruz kaldı. Allaha çok şükür şuana kadar bize herhangi bir kötü haber yansımadı, inşallah da yansımaz. Elektrik direğinin devrilmesinden dolayı elektrikler kesik. Bir de yollarda çökme ve toprak kaymaları var. Bunun dışında herhangi bir ev yıkılması, herhangi bir can kaybı ile ilgili bir bilgi gelmedi. Bu tabi bizi biraz mutlu etti ama çok korktuk!" dedi.

    Meydana gelen deprem sonrası Muğla halkı sokağa döküldü. Bodrum Devlet Hastanesi ise tedbir amaçlı tahliye edildi.

    DEPREM YUNANİSTANI DA VURDU

    Ege Denizi'nin Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde Yunanistan'ın Kos Adası'nda iki kişi hayatını kaybetti.

    Yunan devlet haber ajansı ANA-MPA'ya göre, adanın belediye başkanı Yorgos Kiriçis depremde iki kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin ise yaralandığını bildirdi.

    Yunan basınına göre, büyük hasarın yaşandığı depremde, adadaki Osmanlı dönemi eserlerinden Defterdar Camisi'nin de minaresi yıkıldı.

    REKLAM
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ