Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esra BOĞAZLIYAN / HT İSTANBUL

Hani dün kentin dört bir yanında aynı anda asfaltlama ve yol çalışmalarının başladığını, bu plansızlık programsızlık yüzünden de trafiğin tamamen kilitlendiği yazmış ve çeşitli örnekler vermiştimya... ‘FSMve Haliç’teki çalışmalar zaten en büyük işkencemiz halinde. Bu yetmiyormuş gibi 556 noktada asfalt çalışması sürüyor, üstüne bir de kaldırımlar yenileniyor, yayalar da sürücüler de perişan’ demiştimya...

YOĞUNLUK ARTACAK

Okuyuculardan uyarı geldi. ‘Avcılar-Beylikdüzü çilesini unuttunuz...’mesajları yağdı. Sahi bir de o var... Dile kolay, neredeyse iki yıllık eziyet... Bir türlü bitmeyen Beylikdüzü metrobüs hattı çalışmaları yüzünden ortalık toz-duman... Evet bir türlü bitmiyor. Güya 29 Ekim2011’de hizmete açılacaktı. Olmadı, Şubat 2012 dendi, o da olmayınca bir daha da tarih verilmedi zaten... Çalışmalar kapsamında kapatılan şeritler yüzünden aylardır Avcılar-Beylikdüzü arasında trafik kilit. Aslına bakarsanız buradaki yoğunluk tümE-5’i etkiliyor, her iki yönde birden araç konvoyu kilometrelerce uzuyor. Öyle sadece sabah-akşamda değil. Günün her saatinde bu işkence yaşanıyor. Ve şu günlerde,metrobüs hattının Avcılar istasyonuyla ilgili yoğun çalışmalar var. Yani bölge daha da karışık. Önümüzdeki birkaç gün içinde yoğunluğun iyiden iyiye artması bekleniyor. Ne diyelim... Anlaşılan bu yaz bize huzur yok. Daha çok çekeceğimiz var.

Metrobüs istasyonuna yeni düzenleme

İBB, Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattındaki son çalışmalarla ilgili şu bilgiyi verdi: “Şu günlerde, Avcılar İstasyonu’nun yeniden yapım çalışması sürüyor. Avcılar metrobüs istasyonu, mevcut sistemde İstanbul Üniversitesi önünde ilk ve son durak olarak çalışıyor. Yeni sistemde Avcılar ana durak olarak D-100 karayolu ortasında diğer duraklar gibi olacak. D-100 metrobüs güzergâhı üzerinde olan Avcılar istasyonu 8 m genişliğinde olacak, metrobüs yolu iki şerit olacaktır. Metrobüs Avcılar istasyonuna uğradıktan sonra isterse Beylikdüzü yönüne direk devam edebileceği gibi, D-100’ün altından yapımı tamamlanmış olan metrobüs altgeçidi ile üniversite önündeki dönüş alanına veya garaj alanına devam edebilecek.

Bu da belediye eliyle işgal!

Biz bu şehirde iki adım yürüyemeyecek miyiz! Nedir bu kaldırım işgalinden çektiğimiz! Esnaf bir yandan, sürücüler diğer taraftan kaldırımları zapt ediyor. Tabii bir de belediye eliyle yapılan işgal var ki iyiden iyiye sinir bozucu... Belediyelerin kötü bir alışkanlığı var.

GEÇ GEÇEBİLİRSEN!

Kaldırımlara reklam panoları yerleştirmek gibi... Zaten daracık, derme çatma kaldırımlara bir de reklam panoları konulunca adım at bakalım yer bulabilirsen! Bakın bu yanda gördüğünüz fotoğrafı ajanslar dün geçti. Beşiktaş’ta çekilmiş bu kare... İki kişinin yan yana zar zor yürüyebileceği kaldırımın ortasına bir de pano kondurulmuş. Bırakın tekerlekli sandalye kullanan bir engellinin ya da bebek arabasının buradan geçmesini, engelsiz biri bile bu kaldırımda yürüyemez. Millet de ne yapsın mecburen yol kenarından yürüyor. Tabii hızla ilerleyen bir aracın altında kalma riskini de göze alarak... Ne tuhaf değil mi, belediyeler bir yandan kaldırıma masa sandalye koyan esnafa ceza yazıyor, diğer taraftan da kaldırımları kiraya vererek bizzat işgal ediyor. Pes ki ne pes...

Sabaha kadar asfalt gürültüsü

Kentin dört bir tarafında devam eden asfaltlama çalışmalarının neden olduğu tek sorun trafik yoğunluğu değil ki! Bir de sabaha kadar bitmeyen gürültü var. Çekmeköy sakinleri de tam bu dertten mustarip. İşte şikâyetleri... “Mimar Sinan Caddesi Kıvanç ve Nilüfer Sokak etrafındaki asfatlama çalışması saat 23.00’te başlayıp sabaha karşı 03.00-04.00’e kadar sürüyor. Hafta sonu da aynı şekilde devam ediyor. Asfalt kırma makinelerinin, kamyonların neden olduğu gürültü kirliliği artık dayanılır gibi değil. Sabaha kadar uykular haram! Çoluk çocuk, hasta, yaşlı perişan halde. Ne olur artık bu işkence bir son bulsun. Çalışmalar makul bir saatte yapılsın...”