Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 İzmir'deki Soma maden faciası protestoları sırasında polis tarafından gözaltına alınmak istendiği ve bu sırada altına işediği iddia edilen 13 yaşındaki A.K., mevcutlu olarak götürüldüğü adliyede, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Gazetecilerin büyüyünce ne olacağı sorusuna karşılık, hakim olmak istediğini söyledi.

İzmir'de yapılan eylemler sırasında Çevik Kuvvet polisleri tarafından yakasından tutulurken görüntülenen A.K., savcılığın talimatıyla Çocuk Şube Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından anne ve babası eşliğinde mevcutlu olarak İzmir Adliyesi'ne götürüldü. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla çocuk suçlarına bakan Cumhuriyet Savcısı Uğur Hadimli'ye ifade verdi. İfade sırasında İzmir Barosu'nun tayin ettiği avukat da yanında bulundu. Ardından anne ve babasına teslim edildi.

Türkiye'nin konuştuğu A.K.'nin, ifadesinde, "Orada bulundum ancak taş atmadım. Eylemlere katılmadım." dediği öğrenildi. Eşiyle ayrı yaşadıkları için birbirlerinin yanında kaldığını düşünerek oğulları için kayıp başvurusunda bulunmadıklarını anlatan baba H.K. ise siyasete malzeme yapılmamasını istediğini belirterek, çok yıprandıklarını söyledi. Savcılık ifadesinin tamamlanmasının ardından A.K., sonra da H.K ve annesi Z.K., bir süre İzmir Adliyesi'nde görevli psikologlarla görüştü.