Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İdari mahkemeden RTÜK üyeliği düşürülen Faruk Bildirici kararı

    Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun tarihinde bir ilk olarak Faruk Bildirici’nin üyeliğini, “tarafsızlığını yitirdiği” iddiasıyla AK Parti ve MHP kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla yapılan oylama sonucunda sonlandırılmıştı.

    Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre Bildirici, üyeliğinin düşürülmesi kararı hakkında yürütmenin durdurulması ve sonrasında iptal edilmesi için mahkemeye başvurdu. Bildirici’nin talebini Ankara 9. İdare Mahkemesi, değerlendirdi. Mahkeme, Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi kararı yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Mahkeme, Bildirici’nin işlemin iptaline dair kararını ise daha sonra verecek.

    CHP Bildirici’yi yeniden RTÜK üyesi adayı olarak TBMM Başkanlığı’na bildirmişti. Bu karar sonrası üye seçiminin önümüzdeki günlerde TBMM’de yapılması bekleniyor.

    REKLAM

    NE OLMUŞTU?

    RTÜK’ün 31 Ekim’de yaptığı toplantıda, CHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesine karar verildi. Karar, 2’ye karşı 6 oyla alındı.

    Üyelik düşürme kararına gerekçe olarak, Bildirici’nin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’le basın toplantısı yapması nedeniyle “tarafsızlığını yitirmiş olması” gösterildi.

    Toplantıda RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in aynı zamanda TÜRKSAT yönetim kurulunda yer almasının hukuka aykırı olduğunu söylediği hatırlatan Bildirici ise “Şahin, hukuk mücadeleme dayanamadı ve benden kurtulmak için maalesef kuruldaki sayısal çoğunluğa dayanarak üyeliğimi düşürme yolunu seçti. Kendi hukuksuzluğunun üzerini örtmek için yine hukuk dışı bir yöntem uyguladı” demişti.

    Şahin ise iki kurumda görev yapmasının kanuna aykırı olmadığı belirtmiş, fakat “kurumların daha fazla yıpratılmaması” amacıyla TÜRKSAT’taki görevinden ayrıldığını açıklamıştı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ