AA

İtalya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, askeri uçakla hafta başında Wuhan’dan getirilerek Cecchignola’daki askeri kampüste karantinaya alınan 56 İtalyan vatandaşından birinde yapılan tetkiklerde yeni tip koronavirüse rastlandığı kaydedildi.

30 ile 40 yaşları arasında olduğu belirtilen kişinin, ivedilikle Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde tedavi altına alındığı belirtildi.

Söz konusu kişi, bu vakanın görüldüğü ilk İtalyan olurken, İtalya’da tespit edilen 3. yeni tip koronavirüs vakası olarak kayıtlara geçti.

Ülkede, ilk kez geçen hafta iki Çinli turistte yeni tip koronavirüse rastlanmış ve bu kişiler tedavi altına alınmıştı. Bu arada, tedavi altındaki Çinli çiftin solunum yetmezliklerinin artması sebebiyle yoğun bakımda solunum cihazına bağlandıkları da gelen son haberler arasında yer aldı.

Öte yandan, son günlerde koronavirüs nedeniyle endişenin üst seviyeye çıktığı ve bazı bölge yöneticilerinin "Çinli çocukların okula gelmemesini" istediği İtalya'da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, dün sabah Roma'da Çinli çocukların gittiği bir okula sürpriz ziyarette bulundu.

Okul Müdürü Manuela Manferlotti, Cumhurbaşkanı’nın okullarına gelişininin gayrı resmi bir ziyaret olduğunu belirtirken, İtalyan basını ise bu ziyareti gündeme ilişkin "sembolik olarak açık ve güçlü bir mesaj" şeklinde yorumladı.