Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Kültür-Sanat Ajans Haberleri Kayseri Büyükşehir Belediyesinden Mostar'da 3 bin kişiye ücretsiz eğitim

    Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç, yazılı açıklamasında, "kardeş şehir" Mostar'da Türk kültürünü, dilini, medeniyetini tanıttıklarını belirtti.

    Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde kurslara yoğun ilgi gösterildiğini aktaran Büyükkılıç, Sırp, Hırvat ve Boşnak vatandaşlara kurslarda kullanabilmeleri için maske ve hijyen malzemesi gönderdiklerini de ifade etti.

    Kayseri ile Mostar'ın "kardeş şehir" olduğunu ve belediye bünyesindeki KAYMEK'in bölgede önemli çalışmalar yürüttüğünü aktaran Büyükkılıç, şunları kaydetti:

    "Kurs sonunda farkındalık oluşturmak amacıyla sanatsal sergiler düzenlenmektedir. Bu faaliyetlerimiz bölgede o kadar önemli bir etkiye sahipki Mostar şehrinin yöneticileri ve halkı şükran ifadeleriyle birlikte kursları artırmamız için bize yazı gönderiyorlar. Mostar’da ahşap boyama, folyo rölyef, hazır giyim, kurdele nakışı ve takı tasarım, keçe yapımı, iğne oyası, hüsnühat, kağıt telkari, ebru, kırkyama, geleneksel ev yemekleri hazırlama olmak üzere 12 branşta 3 binden fazla kişiyi ücretsiz eğitimle belgelendirmiştir. Ayrıca yapılan el sanatları sergileri, gençlik festivalleri, yaz okulları, seminerler ve organizasyonlarla on binlerce kişiye ulaşarak kültürümüzün tanıtımına katkı sağlanmıştır."

    Büyükkılıç, gönül köprülerini güçlendirmek adına Mostar’da faaliyetleri artırarak sürdüreceklerini kaydetti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ