Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresi 31 Ocak'ta sona erecek.

Hem bankalar hem de e-ticaret şirketleri, vatandaşların internetten alışveriş ve fatura ödeme gibi konularda mağduriyet yaşamaması için uyarılarda bulunurken, sanal kartlar ve otomatik fatura talimatı gibi düzenli ödemelerin kapsam dışı olduğu belirtildi.

Kart sahipleri, bankaların mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden giriş yaparak onay sürecini tamamlayabildiği gibi telefon ile müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubeye giderek de bu işlemleri gerçekleştirebiliyor.

BDDK'dan alınan bilgiye göre, banka ve kredi kartlarının e-ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresi uzatılmayacak. Kartların e-ticarete açılmasında müşteri onayı alınması ile ilgili karar kapsamına sanal kartlar girmiyor. Ayrıca, otomatik ödeme talimatı verilmiş ödemeler de e-ticaret kararı kapsamında yer almıyor.

 

"SANAL KARTLAR DÜZENLEME KAPSAMI DIŞINDA"

İş Bankası'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, BDDK talimatı gereği kart sahiplerinin, 31 Ocak'a kadar kartlarının internet işlemlerine açık kalması yönünde onay almaması durumunda sahip oldukları bireysel nitelikli kartların bu tarihte internet alışveriş işlemlerine kapatılacağı bildirildi.

Kredi kartlarından yapılan otomatik fatura ödemelerinin yasal düzenlemeler çerçevesinde sektörde internet alışverişi sayılmadığından düzenlemeden etkilenmeyeceği belirtilen açıklamada, "Diğer taraftan, kurumların kendi internet sitelerinden yapılan anında fatura ödeme işlemleri ise e-ticaret işlemi olarak kabul edildiğinden, internet alışveriş işlemine kapalı kartlar ile kurumların kendi internet sitelerinden anında fatura ödenmesi mümkün olamayacak. Bu konuda kart kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de sanal kartlar söz konusu düzenleme kapsamı dışında olup bu kartlar için internet alışverişi yetki verme zorunluluğu bulunmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

 

"MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN ONAY İŞLEMLERİ TAMAMLANMALI"

 

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, kartlarla internetten alışveriş ve ödeme yapılabilmesi için kart sahiplerinin onay vermesine yönelik kararın açıklandığı günden bu yana bankalar ve e-ticaret şirketleri tarafından yürütülen yoğun iletişim faaliyetlerine rağmen çok sayıda kart sahibinin henüz bir aksiyon almadığını söyledi.

Kart sahiplerinin 31 Ocak'a kadar herhangi bir aksiyon almaması durumunda kredi kartlarının internetten alışverişe ve online ödemelere kapatılacağını hatırlatan Ekmekçi, şunları kaydetti:

"İnternetten alışveriş yapamamanın yanı sıra telefon, TV, elektrik faturası ödemeleri, uçak bileti ve konaklama satın almaları, yemek siparişleri, taksi hizmetleri, online uygulama, film ve müzik tüketimleri dahil birçok alanda internetten yapılan ödemelerin sekteye uğrayacağını düşünüyoruz. Bu da doğal olarak hem tüketici memnuniyetsizliği yaratacak hem de orta ve uzun vadede yerli-yabancı pek çok girişimi olumsuz etkileyebilecek. Mevcut düzenlemeye göre, herhangi bir aksiyon alınmayan kartlar online işlemlere kapatılıyor. (Bu kartlarla) Telefon, elektrik, doğal gaz gibi faturaları için ilgili kurumların internet sitesinden yapılacak ödemelerde aksamaların yaşanacağı şüphesiz. Herhangi bir aksiyon alınmayan kartların online işlemlere kapatılmasının yanı sıra yeni çıkartılan kartlar da hamili, özellikle belirtmezse online işlemlere kapalı olarak çıkacak. Dolayısıyla internet alışverişine devam etmek isteyen vatandaşlar, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına kendilerine yapılan bildirimleri dikkate alarak onay işlemlerini tamamlamalı."