Esenler’in en merkezi noktasında yıllardır atıl durumda bulunan ve halk arasında kilise kalıntısı olarak bilinen tarihi bir yapı, belediye tarafından restore edilerek dijital kütüphane ve gençlik merkezi haline getirildi.

Türkiye’nin ilk yüzde 100 dijital kütüphanesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi, düzenlenen bir törenle dün Esenler halkının hizmetine sunuldu. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Fonu tarafından restore edilen kütüphaneni iç tefrişini de Albaraka Türk yaptı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Bakan Günay, İstanbul kültürünün İstanbul’un çeperlerine de yayılması gerektiğini belirterek, “Bu bizim geçmişe saygımız, geleceğe karşı sorumluluğumuzdur” dedi.

TİYATRO MÜJDESİ
Günay, yeni yılda Devlet Tiyatroları’nın Esenler’deki bir kültür merkezinde sahne açacağı müjdesini de verdi. Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da kütüphane çevresindeki binaların istimlâk edilerek yıkılacağını ve bölgenin dijital bir park haline getirileceğini söyledi.

YILDA 5 BİN YENİ KİTAP
Kütüphanede ansiklopedilerden sözlüklere, 100 temel eserden fen bilimlerine, tarihten coğrafyaya, öyküden romana kadar geniş bir yelpazede toplam 6 binin üzerinde elektronik kitap var. Yıl sonuna kadar bu rakam 10 bine çıkacak. Kütüphaneye her yıl 5 bin adet yeni kitap ilave edilecek. Her kullanıcıya dijital bir kart verilecek.