Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Brunei'nin ev sahipliğinde sanal ortamda düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuşan Hişamuddin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası bölge ülkelerinin ekonomik toparlanması ve bölgesel güvenlik sorunlarına değindi.

Hişamuddin, Kovid-19 ile mücadele için geçen yıl kurulan ortak fonun, üye ülkelerin salgınla mücadelesine destek olmak üzere kullanıma girmesi gerektiğinin altını çizerek "Ekonomilerimizi yeniden canlandırmak için ASEAN Güvenli Seyahat Koridorunu da hayata geçirmenin yollarını aramalıyız." dedi.

Arakanlı mültecilerin sorunlarına değinen Hişamuddin, Bangladeş'teki Arakanlıların topraklarına geri dönmeleri için Çin'in öncülüğünde Bangladeş ve Myanmar'ın yaptığı hükümet düzeyindeki görüşmelerin olumlu geçmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek "Bu olumlu gelişme, mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamanın yanında Arakan eyaleti, Myanmar ve Bangladeş'teki durumu da düzeltecektir." şeklinde konuştu.

Endonezya'da bu ay içinde meydana gelen uçak kazası ve depremde vefat edenlere taziyelerini ileten Hişamuddin, ASEAN dönem başkanlığını üstlenen Brunei'ye başarılar diledi.