Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Microsoft’un akıllı telefondan daha fazla işlev sağlayan mobil bir cihaz üzerinde çalıştığı uzun zamandır konuşuluyordu. Firmanın geçtiğimiz hafta aldığı yeni bir patent, bu iddiaları güçlendirdi.

The Verge tarafından fark edilen patent, Microsoft’un melez, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar geliştiren Surface departmanının imzasını taşıyor. “Açılır kapanır” olarak tanımlanan katlanabilir cihaz, diğer Surface cihazlarının aksine bir hayli ufak bir dijital kitaba benziyor.

Patent çizimleri, cihazın açık konumdayken, iki ekranın bir araya gelmesinden oluşan tamamen dokunmatik bir cam yüzeye sahip olacağına işaret ediyor.

Cihaz “dizüstü” ve “çadır” modlarına sahip. Dizüstü modu seçildiğinde, cihazın bir ekranı dokunmatik klavyeye dönüşüyor. Çadır modu ise katlanabilir cihazın çalar saat, dijital fotoğraf çerçevesi gibi farklı amaçlarla da kullanılabilmesini sağlıyor.

Microsoft’un patentinde, Surface serisinin sevilen aksesuarlarından akıllı dokunmatik kalem yer almıyor.

Son derece taşınabilir ve katlanabilir bir cihaz fikri hâlihazırda Lenovo ve ZTE gibi firmalar tarafından gerçek ürünlere dönüştürüldüler. Lenovo’nun Yoga Book cihazı ikinci ekranındaki alanın işlevinin özelleştirilebilmesini sağlarken, ZTE Axon M ise bu konseptin Android ile çalışan bir örneğini teşkil ediyor.