DHA

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Rusya Federal Güvenlik Servisi binası yakınlarında akşam saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. İnsanların kalabalık olduğu bir saatte meydada gelen olayda, silah seslerinin ardIndan vatandaşlar panik ve korku içinde kaçtı. Rus medyası, silahlı saldırıya ilişkin bilgileri paylaştı. Rus medyasının Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya ilişkin verdiği bilgilerde, bir güvenlik görevlisinin çatışmada vurularak öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını belirtti. Yaralılardan 2 kişinin güvenlik görevlisi, 3 yaralının ise çatışma sırasında seken mermilerin isabet ettiği vatandaşlar olduğu öne sürüldü.

'SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'

Rus haber ajansı TASS’taki habere göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden yapılan açıklamada, saldırganın yalnız olduğu ve çatışmada vurularak etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Yerel medya, saldırganın kimliğinin güvenlik servisi ekipleri tarafından belirlendiğini ancak henüz paylaşılmadığını duyurdu. Saldırı ile ilgili soruşturma geniş çaplı sürdürülüyor.

Bu arada saldırı sırasında çevredeki vatandaşların kaydettiği görüntülerde, sokakta bulunanların silah seslerini duyduktan sonra panik ve korku içinde kaçtıkları görüldü.

AA'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ise saldırıda 5 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Olay yerinde sıkı güvenlik önlemleri alınırken, bölgeden ambulansların çıktığı görüldü. Saldırının meydana geldiği FSB binası etrafında geniş bir alan boşaltıldı.

Güvenlik güçleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, saldırının meydana geldiği esnada çok sayıda silah sesi duyuldu.

Rus basınına göre, güvenlik görevlileri saldırının meydana geldiği yerde bir sırt çantası ve el bombası buldu.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’nın merkezinde yaşanan saldırıya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor verildiğini bildirdi.

RUS İSTİHBARATI: TERÖR EYLEMİ

Rus istihbaratı saldırıyı 'terör saldırısı diye nitelendirdi.

İstihbarat servisinden yapılan açıklamada, "Moskova'da meydana gelen ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyı terör eylemi olarak değerlendiriyoruz" ifadelerine yer verildi.

PATLAMA SESİ

Reuters'in haberine göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi yakınında patlama sesi duyuldu.