Son Dakika

Güngör KARAKUŞ-Serkan AKKOÇ / AHT - Bülent İPEK/MAGAZİN

Bozulmamış doğasıyla İstanbul'un en gözde tabiat parklarından biri olan Polonezköy'ü imara açacak düzenleme tartışma yarattı. 26 Aralık'ta askıya çıkan plan kapsamında, 1/1000 ölçekli "koruma amaçlı" uygulama planına göre, Polonezköy Tabiat Parkı sınırı içinde kalan köy alanına, "Seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı" özellikleri getirildi. İmar kararına 24 Ocak'a kadar itiraz edilmediği takdirde, Polonezköy'de düşük yoğunluklu konut ve turizm alanları yapılabilecek. Yeni düzenleme ile emsal 0.15 olarak belirlendi. Binaların yüksekliği en fazla 6.5 metreye kadar çıkabilecek. Planlama alanı kapsamında ve yapılaşma şartlarını aşmamak koşuluyla günübirlik turizm tesis alanları, lokanta gibi tesisler de açılabilecek. Özellikle çevrecilerin tepkisini çeken yeni planı Polonezköy'le ilgili dernek yetkilileri, bu şirin beldede oturan ünlülere ve sivil toplum kuruluşlarına sorduk.

"YEŞİLLİĞİ BOZMADAN BİR İMAR İZNİNİNE KARŞI DEĞİLİZ"
Polonezköy Mahalle Muhtarı Antoni Vilkoşevski:
"Tarihi doku, yeşillik ve çevreyi bozmadan Polonezköy imara açılırsa fevkalade olur. Yeşil alanı ve tabiatı bozacak şekilde yapılacak imara da karşıyız. Bütünlüğü sağlayabilecek bir imara karşı değiliz. Komşumuz Riva Köyü'nün bir kısmı yıllar önce imara açılmıştı. Felaket bir beton yığını oldu. Biz Riva'daki gibi köyümüzün betonlaşmasına karşıyız. Bu imar değişikliği köy halkından görüş alınarak yapılsın. Köy halkından bu imar değişikliğini destekleyenler var. Büyük mülkiyet sahibi olan birkaç müteahhit arazi almış. Burada inşaat yapıp gidecekler. Düzensiz ve çevreyi bozacak bir imar, Var olanı bozup da yerine koyamazsınız. Gelecek için yol genişletilip betonlaştırılacaksa biz istemiyoruz. Köyümüz neden güzel; çünkü yeşillik ve doğa güzelliği var. Daha önce 2009'da bir imar düzenlemesi karşımıza getirdiler. Biz bu plana itiraz ettik, düzeltilmesini istedik. Çünkü o dönemdeki imar planı tabiatı koruma amaçlı bir plan değildi."

"POLONEZKÖY HALKININ İMARA İTİRAZI YOK"
Polonezköy Doğasını Koruma Derneği Başkanı Daniel Hotski:

"İmarsızlık kadar kötü bir şey yok. İmar çıkartırken bütün insanların menfaatlerini göz ardı etmemek lazım. Köyün imara itirazı yok. Köyün merkezinden 14 metre genişliğinde bir yol geçirilmesinin hiçbir anlamı yok. Çevrede otopark yapılıyor. Biz bunlara karşıyız. Bu imar planıyla 6.5 metre yüksekliğinde binaların yapımına izin verilecek. Bunun olması normal. Buradaki parseller ortalama 10 bin metre. Bu da şu anlama geliyor. Bu parsellere 6.5 metre yüksekliğinde 3 bina yapılabilecek. İmar sıkıntısından dolayı hali hazırdaki İşletmeleri yenileyemiyorsunuz. Konaklayan misafirler için bu 30 yıllık yapılar çağdışı kalmaya başladı. Köydeki yaşayan insanlar çevreyi koruma konusunda çok duyarlılar. Geçen pazar bir araya geldik. Hepimiz görüşlerimizi dile getirdik."

"TOPTAN KARŞI ÇIKMAK BENCİLLİK OLUR"
Neslihan Kozanoğlu (Sosyetenin tanınmış isimlerinden, işkadını)
(Cumhuriyet Köy'deki çiftliğinde yaşıyor)

Benim burayı tercih etme nedenim hem şehre yakın olması hem de şehrin dışında kalmasıydı. Eğer bu imar planı değişiklikleri benim burayı seçme gerekçelerimi ortadan kaldırırsa, 14 yıldır yaşadığım yerden çıkar başka daha sakin bir yer bulur taşınırım. Ben buna toptan karşı çıkmıyorum. Doğayla barışık imar yapılır ve projeler ona göre olursa hem daha çok insan bu güzelliklerden yararlanabilecek hem de bir maddi getiri ortaya çıkaracak, iş ortamı yaratacak. Konuşulan güzel projeler var. Riva Deresi çıkışında büyük bir marina yapılması gibi. Kendi keyfim için her şeye karşı çıkmak biraz bencillik olur. Buranın kentselleşmesinin keyfimi kaçırmasını istemem ama keyfim kaçarsa ben de kaçarım."

PLAN UYGULANIRSA POLONEZKÖY BETONLAŞACAK
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Eyüp Muhçu

"Plan uygulamaya geçilmesi halinde Polonezköy'ün özelliklerinin tamamen ortadan kaldırılması, betonlaşması gerçekleşmiş olacak. Yapılan bu imar planı bölgedeki vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasının ötesinde bölgeye yönelik arsa spekülatörlerine ve rantiyeye hizmet edecektir. Bunun geçmişte pek çok örneklerini gördük. Riva Deresi, Beykoz ormanları içerisinde pek çok alan bu şekilde tahrip edildi. Oradaki vatandaş için bence bir getirisi söz konusu olmayacaktır. Tam tersine vatandaşlar yaşadıkları bölgedeki doğal kaynakların ve çevre değerlerinin yok olmasıyla birlikte yaşanmaz bir ortamla karşılaşacaklar. Bu bölgelerde kaçak yapılmış lüks siteler hukuka aykırı bu planlar marifetiyle de yasallaştırılmak, bir başka deyişle imar affı getirilmek isteniyor. İtiraz edeceğiz. Dileğimiz; buranın korunmasına yönelik itirazlarımızın dikkate alınması.

"BU İMAR KÖY HALKI İÇİN YAPILMIYOR
Polonezköy Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Deniss Novvicki:

"Teklif edilen imar değişikliği ile bizim istediğimiz imar değişikliği arasında çok fark var. Biz çok büyük bir imar değişikliği istemiyorduk. 5 dönüme bir ev yapma izni olsa bizler için yeterliydi. Burada dokuyu bozmadan, insanlar mağdur olmadan bir imar değişikliği yapılabilir. Yıllardır imar olmadığı için Polonezköy'lü olup köyüne yerleşemeyen insanlar var. Bunlardan bazıları Polonya'ya döndü. Bazıları ise Şişli ve Nişantaşı'nda oturuyorlar. Burada her zaman imar mağduriyeti vardı. Ancak şimdi konuşulan imar ne için, kim için çıkarıldığı bizim kafamızı karıştırıyor. Bu planla insanların tapulu arazilerinden yol geçmesini istemiyoruz. Bu kadar geniş yollara Polonezköy'ün ne 2014'te ne de 2044'te ihtiyacı olacak. Köy halkı için bu imar yapılmıyor. Yıllardan beri imarsızlıktan dolayı bir sürü bomboş tarlalar var. Bu tarlalar birileri tarafından satın alınıyor ve alınacak gibi duyumlar var. Bu bizim beklediğimiz imar değil. Burada fazla iyi niyet aramamak gerekiyor. Büyük firmalar yer arıyor diye dedikodu var. Benim tapulu arazimden geçerek 14 metre yol yapmasınlar. Kamyon geçişi, araba geçişi artacak. Şehirleşme artacak."

"POLONEZKÖY'DE ASIL PROBLEM KÖY ALANININ KENTE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ"
Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde görevli çevre mühendisi Menekşe Kızıldere:

"Polonezköy'ün statüsü halen köy niteliğinde ve herhangi bir emsal değeri bulunmamaktadır. Polonezköy'de kaçak yapılar var ve yeni imar planı o kaçak lüks yapıları legal hale getirecek. Polonezköy'e yakın 2B ormanları var. Bu yeni imar planları 2B ormanlarını da tehlikeye sokuyor. Ormanın ortasında bir yaşam alanı oluşacak. Asıl problem oraya nüfusun taşınması, köy alanının kente dönüştürülmesi. İmar değişikliğiyle ilgili kurul kararı aldık ve en kısa sürede itiraz dilekçemizi sunacağız."

"PLAN DOĞAL DOKUYU KORUMALI"
Erol Evgin (Mimar-Sanatçı) (Polonezköy'de mimarlığını kendi yaptığı evde oturuyor)
Polonezköy, İstanbul Beykoz ormanları içinde 2 vadiden oluşan muhteşem doğası ve 172 yıllık tarihiyle Türk Polonya dostluğunun simgesi olmuştur. Bu doğal ve tarihi özellikleri nedeniyle sit alanı ilan edilerek korunmaya alınmış eşsiz bir köydür. Uygulanacak imar planı kesinlikle köyün doğal ve tarihi dokusunu korumaya yönelik olmalıdır. Mevcut yollar bu doğal ve tarihi strüktürün bir parçasıdır. Asla bozulmamalı ve genişletilmemelidir. Yeni açılacak yollar bu dokuya saygılı olmalıdır. Yol boyu parklanmalar köyün peyzajını bozar. Otoparklar parsellerin içinde halledilmelidir. Binaların yol ve komşu çekme mesafeleri en az 8 metre 2 bina arası mesafe en az 16 metre olmalıdır. Birkaç dönüm içinde yer alacak maksimum 2 katlı bir çiftlik evi veya pansiyon bu dokuya uygun olabilir. Yeryüzünde bir örneği olmayan Polonezköy özenle korunmalıdır.

POLONEZKÖY KİMLİK KARTI
Bağlı olduğu il/ilçe: İstanbul Beykoz
Nüfusu: 1000 kişi
Kuruluşu: 1842
Eski adı: Adampol
Kurucusu: Adam Czartoryski
Karadeniz'e uzaklığı: 20 km
İstanbul Boğazı'na uzaklığı: 15 km
Kimler yaşıyor: Polonya asıllı Türk vatandaşları
Geçim kaynakları: Tarım, hayvancılık, turizm...
Tarihi yerleri: Zofia Rizi Anı Evi,
Czestochova Meryem Ana Kilisesi,
Polonezköy Mezarlığı...

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.