Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Organ bekleyen Fatma Turan'a arkadaşı Solmaz Yeşilyurt böbreğini verdi

    GAZETE HABERTÜRK

    İstanbul'da yaşayan evli ve 2 çocuk annesi 45 yaşındaki Fatma Turan’a, 8 yıl önce yüksek tansiyona bağlı böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Rahatsızlığı her geçen gün ilerledi. 7 ay önce diyalizle tanıştı, organ nakli beklemeye başladı. Hastalığı sürecinde Turan’ın en büyük destekçisi, 10 yıldır dairesinde kiracı olarak oturduğu aynı mahalleden 17 yıllık dostu Solmaz Yeşilyurt oldu.

    55 yaşındaki Yeşilyurt, manevi desteğin yanı sıra arkadaşının iyileşmesi için somut bir şeyler de yapmak istiyordu. Turan’a böbrek nakli gerektiğini duyduğunda, hiç tereddüt etmeden “Ben böbreğimi veririm” dedi. İki yakın dostun kan, doku ve bağışıklık sistemi testleri olumlu sonuçlandı. Organ Nakli Etik Kurulu’nun onay vermesinin ardından, Memorial Hizmet Hastanesi Organ Nakli Bölümü’nden Uz. Dr. Mert Altınel yönetimindeki ekip tarafından operasyon gerçekleştirildi. Nakil başarıyla sonuçlandı. Bir süre gözetim altında tutulan iki dost, durumlarının iyileşmesi üzerine taburcu edildi. Fatma Turan, hem ev sahibi hem de arkadaşı Solmaz Yeşilyurt’un böbreğiyleyeni bir hayata başladı.

    ‘O ARTIK AYNI ZAMANDA ANNEM’

    Solmaz Yeşilyurt ile yıllar süren dostlukları olduğunu belirten Fatma Turan, “O kadar yakınız ki, bizi de aileden bildiği için önce dairesini bize kiraladı. Hastalık sürecinde de en yakınımdakilerden biri hep Solmaz Abla oldu. Hastalığımı öğrendiğimde, gözyaşları içinde ilk ona anlatmıştım. ‘Böbreğini verebileceğini’ söylediğinde, ‘bunun zor bir karar olduğunu ve iyi düşünmesi gerektiğini’ söyleyerek itiraz ettim. Ama hiç tereddüt etmedi. O artık benim sadece dostum ve ev sahibim değil, aynı zamanda annem” diye konuştu.

    YEĞENİNİ İLİK BEKLERKEN KAYBETTİ

    Evli ve 3 çocuk annesi Yeşilyurt ise böbreğini bağışlama kararını tek başına aldığını dile getirerek, “Aile fertlerinden kimse itiraz etmedi. Çünkü 13 yaşındaki yeğenime lösemi teşhisi konulmuştu. Haftalarca uygun ilik aramış ama bulamamıştık. Vefat ettiğinde yaşadığımız üzüntü büyüktü. Şimdi en yakın dostumun sağlığına kavuşmasına sebep olmak, anlatılamayacak kadar güzel bir duygu” ifadesini kullandı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ